English                                                        Utorok 06.06.2023, 05:52

Prvé nominácie na Európsku filmovú cenu sú známe

Prvé nominácie na Európsku filmovú cenu sú známe: Európska filmová akadémia zverejnila užšie nominácie v kategóriách Európsky objav - Prix Fipresci, Dokumentárny film EFA - Prix Arte, Celovečerný animovaný film EFA a Krátky film EFA.

Práve v kategórii Celovečerný animovaný film EFA sa medzi tromi nominantmi ocitol koprodukčný titul Alois Nebel (r. Tomáš Luňák, 2011). Film, ktorý mal svetovú premiéru na MFF Benátky, je špeciálnou kombináciou hraného a animovaného filmu rotoskopiou.

Širší výber hraných európskych filmov (Selection), medzi ktorými sa ocitol aj film Cigán režiséra Martina Šulíka (2011), premiérovaný a ocenený na festivale v Karlových Varoch, si na svoje užšie nominácie počká do 3. novembra: budú zverejnené počas festivalu európskych filmov v španielskej Seville. Pôjde o kategórie Európsky film, Európsky režisér, Európsky herec, Európska herečka, Európsky scenár, Cena Carla di Palmu za Európsku kameru, Európsky strih, Európska výprava, Európska hudba.

Finálni víťazi v týchto kategóriách budú vyhlasení 1. decembra počas 25. slávnostného odovzdávania Európskych filmových cien na Malte.

Na cenu Európskej filmovej akadémie možno navrhnúť dlhometrážny film, ktorý mal premiéru po 1. júli 2011 je európsky v súlade s Dohovorom o filmových koprodukciách a bol verejne distribuovaný (filmová kópia nie je podmienkou). Pri cene Prix Arte, určenej pre dokumentárne filmy, je stanovená aj podmienka, že film musí mať minimálne 70 minút. Okrem producentov navrhuje filmy aj Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), ktorá tento rok vybrala v kategórii hraných filmov snímku Dom (r. Zuzana Liová, 2011) a v kategórii dokumentárnych filmov sa rozhodla nenavrhnúť v tomto roku žiaden film.

V minulosti bol v užšej nominácii na cenu Dokumentárny film EFA - Prix Arte nominovaný úspešný titul Ako sa varia dejiny (2009) režiséra Petra Kerekesa.

Viac informácii na:
www.europeanfilmawards.eu

Súvisiace AIC správy:
Európske filmové ceny 2011
Európske filmové ceny 2010
Európske filmové ceny 2009

publikované: 25.10.2012
aktualizované: 25.10.2012