English                                                        Utorok 26.09.2023, 17:48

MFF Rotterdam 2017 uvedie slovenské filmy

Na 46. ročníku prestížneho rotterdamského festivalu (25. 1. – 5. 2. 2017) sa predstavia dva slovenské filmy. Sekcia Bright Future vo svetovej premiére uvedie druhý film režisérky Terezy Nvotovej Špina a veľká retrospektíva významného režiséra československej novej vlny Jana Němca prinesie okrem iného aj jeho posledný film Vlk z Královských Vinohrad, ktorý bol vyrobený v slovenskej koprodukcii.

Špina rozpráva príbeh o citlivej sedemnásťročnej Lene, ktorej bezstarostný svet dospievania rozbije hrozná udalosť. Lena sa práve prvýkrát zamilovala a túži po slobode a dobrodružstve. Jej magický svet však padá, keď ju znásilní jej učiteľ, do ktorého sú platonicky zamilované všetky dievčatá. Lena sa rozhodne mlčať dokonca aj pred svojou najlepšou kamarátkou. Jej pocity viny, hanby a strachu, že jej nikto neuverí, ju doženú k pokusu o samovraždu.

Film je absolventským filmom režisérky. Tereza Nvotová o téme povedala: „Obdobie dospievania ma fascinuje, pretože je to naposledy, čo radšej zomrieme, než sa prispôsobíme. Príbeh Leny je práve o tomto „bezstarostnom" čase, ktorý naruší násilie a poníženie. O svete, ktorý sa otočí hore nohami. O tom ako sa zachrániť a nezabiť pri tom seba a ostatných. Téma znásilnenia je na Slovensku ešte stále tabu, opradené mýtmi o krátkych sukniach a temných uličkách. V skutočnosti sa však väčšina znásilnení deje za dverami našich vlastných domovov.“

Tereza Nvotová debutovala v roku 2009 kontroverzným celovečerným dokumentom Ježiš je normálny! Bakalársky titul získala na pražskej FAMU na katedre dokumentárnej tvorby a momentálne dokončuje štúdium na katedre hranej réžie. Špina je jej filmovým debutom. Je režisérkou niekoľkých dokumentárnych filmov pre ČT, RTVS a v súčasnosti dokončuje jej druhý dlhometrážny dokumentárny film o Vladimírovi Mečiarovi v koprodukcii HBO.

Film bude uvedený v sekcii Bright Future (mimo súťaž), ktorá predstavuje mladých filmových tvorcov so svetlou budúcnosťou. Film vyrobili BFILM, moloko film a FAMU v koprodukcii s Magiclab a Sleepwalker, s podporou HBO Europe a finančnou podporou Audiovizuálneho fondu a Státního fondu kinematografie.

Presskit k filmu Špina (r. Tereza Nvotová) na stiahnutie

Retrospektíva nedávno zosnulého režiséra Jana Němca uvedie kompletnú filmografiu tohto legendárneho tvorcu československej novej vlny. Medzi 26 premietanými filmami sa okrem jeho najznámejších diel nachádza aj málo premietana exilová tvorba. V Rotterdame bude  uvedený v medzinárodnej premiére  aj jeho posledný film Vlk z Královských Vinohrad vyrobený v česko-slovensko-francúzskej koprodukcii. Film bol po prvýkrát uvedený minulý rok na MFF Karlove Vary.  
 
Program slovenských titulov:
Špina /Filthy, r. Tereza Nvotová, SK-CZ, 2017
27. 1. - 18.30 - Pathé 6 - svetová premiéra
28. 1. - 19.45 - LantarenVenster 3
30. 1. - 22.00 - KINO 4
04. 1. - 19.30 - Cinerama 5

Vlk z Královských Vinohrad / The Wolf from Royal Vineyard Street, r. Jan Němec, CZ-SK-FR, 2016
28. 1. - 19:30 - KINO 1
31. 1. - 16:45 - Cinerama 2
02. 2. - 16:30 - Cinerama 6

Súvisiace AIC správy:
45. ročník MFF Rotterdam privíta dva slovenské filmy
Môj pes Killer ocenený hlavnou cenou MFF Rotterdam 2013
Môj pes Killer a Ďakujem, dobre na 42. MFF Rotterdam 2013
Prežiť svoj život na 40. MFF Rotterdam 2011
Líštičky a Hranica na 39. MFF Rotterdam 2010


publikované: 19.01.2017
aktualizované: 20.01.2017