English                                                        Sobota 02.12.2023, 16:28

Môj pes Killer ocenený hlavnou cenou na MFF Rotterdam

Režisérka Mira Fornay získala na 42. MFF Rotterdam hlavnú cenu Hivos Tiger Award za celovečerný film Môj pes Killer.

Porota v zložení Fatemeh Motamedarya (herečka, Irán), Sergej Loznica (režisér, Rusko), Kees Hin (režisér, Holandsko), Jose Luis Cienfuegos (riaditeľ MFF Sevilla, Španielsko) a Ai Weiwei (vizuálny umelec, aktivista Čína) ocenili film za odvahu zobraziť veľmi silnú tému z vnútorného pohľadu a tak odhaliť ťažobu života a sklon k násiliu.

Spomedzi šestnástich prvých a druhých celovečerných filmov v súťaži získali ocenenie Hivos Tiger aj rakúsky režisér Daniel Hoesl za film Soldate Jeannette (Soldier Jane) a iránsky režisér Mohammad Sirvani za film snímku Larzanandeye charbi (Fat Shaker).

Slovenský film súťažil na festival v Rotterdame vôbec po prvýkrát v jeho 42. ročnej histórii.

Môj pes Killer je druhým filmom režisérky, ktorá debutovala v roku 2009 titulom Líštičky, v svetovej premiére uvedeným v sekcii Týždeň medzinárodnej kritiky na MFF Benátky 2009, a uvedeným aj na MFF Rotterdam v sekcii Bright Future v roku 2010. Film je príbehom jedného dňa zo slovensko-moravského pohraničia, zobrazeným z pohľadu osemnásťročného Mareka a jeho psa. Marek žije s otcom a rasistickými priateľmi. Jeho život sa dramaticky otrasie, keď objaví tajomstvo matky, ktorá ho opustila pred mnohými rokmi.

MFF Rotterdam patrí k najprestížnejším svetovým filmovým festivalom a je známy objavovaním originálnych filmov a mladých talentovaných režisérov. Pre slovenskú kinematografiu je tohtoročná účasť na MFF Rotterdam veľkým úspechom. Popri filme Môj pes Killer, sa v sekcii Bright Future predstavil aj debut režiséra Mátyása Priklera Ďakujem, dobre.

Slovenskí diváci budú môcť vidieť oba filmy v slovenských kinách - film Ďakujem, dobre sa nájdu v kinách už teraz (premiéra 31. januára), na Môj pes Killer si diváci počkajú do 21. marca.

Viac informácii na:
www.filmfestivalrotterdam.com

Súvisiace AIC správy:
Môj pes Killer a Ďakujem, dobre na 42. MFF Rotterdam 2013
Prežiť svoj život na 40. MFF Rotterdam 2011
Líštičky a Hranica na 39. MFF Rotterdam 2010

publikované: 04.02.2013
aktualizované: 04.02.2013