English                                                        Nedeľa 28.05.2023, 15:16

Krátkometrážne filmy v Drážďanoch

29. ročník Medzinárodného festivalu krátkych filmov v Drážďanoch (4. – 9. 4. 2017) opäť predstaví slovenskú krátkometrážnu tvorbu.

V hlavnej medzinárodnej súťaži bojuje o cenu dokumentárny film z AKU Banská Bystrica Nebojsa (r. Jakub Gajdoš). Dokument sa zaoberá témou náboženského fanatizmus, ktorý môže mať veľa podôb. Kým niektorí sa vyhadzujú bombami do vzduchu, iní nosia masky Ježiša Krista. Film zachytáva život v dedinke Nebojsa, ležiacej na juhu Slovenska pri maďarských hraniciach.

Súčasťou sprievodného programu pre filmových profesionálov etc. – events.trainings.connections. je aj fórum s cieľom podporiť tvorcov krátkych filmov z krajín vyšehradskej štvorky Visegrád in Short(s). V nadväznosti na toto fórum obohatí oficiálny festivalový program aj výber krátkych animovaných filmov FOCUS SLOVAKIA: Rosso Papavero (r. Martin Smatana, SK, 2014), Mila Fog (r. Marta Prokopová, SK, 2015), Hviezdny taxík (r. Juraj Krumpolec, SK, 2015), Fongopolis (r. Joanna Kozuch, SK, 2014), Chilli (r. Martina Mikušová, SK, 2015), Superbia (r. Luca Tóth, HU, CZ, SK, 2016), Braček Jelenček (r. Zuzana Žiaková, SK, 2015) a Drobci: Predstavenie (r. Vanda Raýmanová, Michal Struss, SK, 2016).

V rámci sekcie pre filmových profesionálov pripravil Slovenský filmový ústav spolu s Českým filmovým centrom diskusiu s filmovými tvorcami na tému koprodukcia a financovanie krátkometrážnych filmov. Hosťami diskusie sú Pavel Soukup, Martin Vandas a Juraj Krasnohorský.

Fóra Visegrád in Short(s) sa zúčastnia slovenskí tvorcovia: Juraj Krasnohorský, Katarína Compľová, Martina Mikušová, Erika Paulinská, Alexandra Gabrižová a Juraj Krumpolec.

Súvisiace AIC správy:
Krátkometrážne filmy v Drážďanoch 2016

web: www.filmfest-dresden.de
program: http://www.filmfest-dresden.de/en/programme/online-programme
katalóg: https://goo.gl/hIiwpS


publikované: 28.03.2017
aktualizované: 30.03.2017