English                                                        Utorok 23.07.2024, 14:39

Dve ceny z Vilniusu pre film Koza

Úspešne zavŕšil svoj účasť na jubilejnom 20. ročníku festivalu Kino Pavasaris vo Vilniuse (19. marec - 2. apríl 2015) debutový hraný film Koza (2015) režiséra Ivana Ostrochovského.

Film uvedený v súťažnej sekcii Nová Európa - Nové mená (New Europe - New Names), ktorý súťažil s ďalšími deviatimi titulmi, uviedol na podujatí režisér osobne. Hlavná porota v zložení Paolo Bertolin (MFF Benátky, Taliansko), Vlad Ivanov (herec, Rumunsko), Esin Küçüktepepinar (FF Istanbul, Turecko), Cristián Jiménez (režisér, Čile) a Hadas Yaron (herečka, Izrael) sa rozhodla filmu udeliť cenu za Najlepší film, pričom ho označila za "jemný a dojímavý film o ceste, ktorou sa porazený hrdina snaží získať späť niečo, čo možno stratil už navždy. Jeho striedmy a dokumentaristický vizuál a režisérov prístup k narácii zosilňujú emocionálnu silu tohto príbehu (neúspešnej) spásy".

Film však získal aj ocenenie udelené Medzinárodnou konfederáciou artových kín C.I.C.A.E., založenou v roku 1955, v ktorej je združených okolo 3 000 kinosál z 24 krajín  - Cenu artových kín, ktoré udelila trojčlenná porota v zložení Grégory Le Perff (kinocentrum Dieppe Scène Nationale, Francúzsko), Claus Löser (vedúci kina Brotfabrik, Nemecko) a Michał Matuszewski (koordinátor projektu KINO.LAB, Poľsko), ktorí sa tak rozhodli vďaka schopnosti tvorcov "nájsť úspešný spôsob zobrazenia tragického príbehu so zmyslom pre humor a vyváženia fikcie a tvrdej reality". Rovnako sa vyjadrila, že "bude poctou sa o túto neobyčajnú road-movie podeliť so všetkými artovými kinármi po celom svete".

Po úspešnom štarte filmu na 65. Berlinale vo februári tohto roka, je to prvý festival a zároveň cena pre Kozu a nadväzuje na vlaňajší úspechov filmov Zázrak (r. Juraj Lehotský) - Cena pre najlepšiu herečku Michaelu Bendulovú a Pandy (r. Matúš Vizár) - Cena pre najlepší krátky film.

Film Koza bol nedávno uvedený aj v súťaži 39. MFF Hong Kong a jeho cesta bude pokračovať v najbližších dňoch na festivaloch goEast Wiesbaden, IndieLisboa, FF Neisse či MFF JeonJu.

Viac informácii na:
www.kinopavasaris.lt
www.kozamovie.com

Súvisiace AIC správy:
Slovenské filmy na FF Vilnius 2015
Slovenské filmy na FF Vilnius 2014

publikované: 09.04.2015
aktualizované: 15.04.2015