English                                                        Pondelok 02.10.2023, 20:56

Dva slovenské projekty ocenené na scenáristickom workshope MIDPOINT

29. augusta sa na pražskej FAMU skončil medzinárodný vzdelávací program MIDPOINT, zameraný na podporu talentov a rozvoj európskej scenáristiky a dramaturgie. Medzi ocenenými projektami boli aj dva slovenské: Prečo veríme a Súťaž.

Jeden z dvoch ocenených projektov v krátkometrážnej kategórii bol projekt scenáristu a režiséra Martina Hnáta a producentky Zuzany Bartošovej, študentov z bratislavskej VŠMU, s názvom Prečo veríme (Why We Believe). Príbeh, ktorý sa odohráva po konci prvej svetovej vojny obsahuje milostný trojuholník, zároveň však rieši problematiku straty a znovu-objavenia kresťanskej viery vo svete zničenom vojnou.

MIDPOINT v spolupráci s Mediterranean Film Institute (MFI) udeľoval vzdelávacie štipendia. Víťazi sa zúčastnia prestížneho európskeho workshopu, ktorý MFI organizuje už 16 rokov. V lete v roku 2015 sa tak na grécke ostrovy Nissyros a Samos na workshop vyberú dva tímy: jeden z nich bude trojice Lukáš Obermajer (scenár), Erika Paulinská (produkcia) a Martina Buchelová (réžia) so svojim projektom z VŠMU Súťaž (The Contest). Satirický scenár inšpirovaný reality show prináša štúdiu skupinky súťažiacich, ktorí sa zúčastnia nezmyselnej súťaže v hypermarkete.

Víťazom v kategórii najlepší projekt celovečerného hraného filmu sa stal kosovský projekt Vera sníva o mori (Vera Dreams of the Sea).

Piateho ročníka sa okrem kmeňových lektorov MIDPOINTu (scenárista a profesor scenáristiky Brendan Ward, dekan FAMU Pavel Jech, maďarský režisér Csaba Bollók, režiséri a pedagógovia Ivo Trajkov a Pavel Marek, a slovinský producent Danijel Hočevar) zúčastnili aj ďalší odborníci - Giovianni Robbiano z MFI, Sibylle Kurz - odborníčka na pitching, Ferenc Pusztai - maďarský producent, či Guyla Gazdag - umelecký riaditeľ Sundance Directors' Lab.

V minulosti na workshope zvíťazili slovenské projekty Magda H. (celovečerný film, 2013), Rubikon (celovečerný film, 2012) a Momo (krátkometrážny film, 2011).

MIDPOINT finančne podporili: Program MEDIA, Audiovizuálny fond, Medzinárodný vyšehradský fond, Štátny fond kinematografie a Ministerstvo kultúry ČR.

Tlačová správa na stiahnutie

Viac informácii na:
www.midpoint-center.eu
www.character-fda.eu

Súvisiace AIC správy:
MIDPOINT 2013 - víťazi: slovenský projekt Magda H.
MIDPOINT 2013 - slovenské projekty
MIDPOINT 2012 - víťazi: slovenský projekt Rubikon
MIDPOINT 2012 - slovenské projekty
MIDPOINT 2011 - slovenské projekty

publikované: 08.09.2014
aktualizované: 08.09.2014