English                                                        Sobota 23.01.2021, 21:40

Moskva privíta slovenské filmy aj v roku 2020

Šesť súčasných filmov a digitálne reštaurovaná klasika Prípad Barnabáš Kos spestrí večery v moskovskom kine 5 Zvezd od 7. do 13. decembra 2020 v rámci Dní slovenského filmu. Prehliadka slovenských filmov je recipročným podujatím vlaňajšej prehliadky ruskej kinematografie, ktorá sa konala na jeseň v bratislavskom Kine Lumière.

Dni slovenského filmu otvorí dráma Marka Škopa Nech je svetlo (2019) z prostredia slovenskej rodiny, ktorej najstarší syn sa stal členom polovojenskej mládežníckej organizácie. Univerzálna téma filmu poukazuje na nenápadné či skryté problémy, ktoré môžu v konečnom dôsledku vyústiť do celospoločenských rozmerov.

K novembrovým udalostiam spred tridsiatich rokov sa vracia druhý celovečerný film Jonáša Karáska Amnestie (2019), dramatický príbeh troch rodín odohrávajúci sa na pozadí veľkých spoločenských zmien, rozpadu komunizmu a vytvorenia demokratického Česko-Slovenska v roku 1989. Ostrým nožom (2019) Teodora Kuhna na príbehu otca, ktorému zavraždili neonacisti syna, poukazuje na obmedzenia súdneho systému a nespravodlivosť v spoločnosti.

Hlbšie do československej histórie sa diváci v Moskve pozrú cez filmy Jan Palach (2018) Roberta Sedláčka a Toman (2018) Ondřeja Trojana o osobnostiach československých dejín. Prvý z nich sleduje osud a pozadie vzbury mladého muža, ktorý sa na protest štátnej moci a spoločenskej apatii upálil, druhý zobrazuje charakter rozporuplnej postavy Zdeňka Tomana, šéfa zahraničnej rozviedky a človeka mnohých tvárí. Každý inak, no oba sú výpoveďou o vplyve politickej reality na životy ľudí.

Trhlina (2019) Petra Bebjaka do programu vnesie tajomno. Adaptácia rovnomennej knihy Jozefa Kariku sa vracia k mýtmi opradeným príbehom z pohoria Tribeč. V trileri sa skupina mladých ľudí snaží odkryť pozadie tajomného miznutia ľudí, siahajúceho hlboko do histórie.

Súčasnú kinematografiu na prehliadke dopĺňa satirická tragikomédia Petra Solana Prípad Barnabáš Kos (1965) o následkoch politického rozhodnutia zveliť riadenie "neškodnému", nenápadnému jedincovi. Svojou témou i stvárnením je nadčasová a v súčasnosti sa s úspechom premieta na mnohých zahraničných podujatiach. Film bol digitálne reštaurovaný v Slovenskom filmovom ústave a svetovú premiéru mal v roku 2018 na festivale klasických filmov Festival Lumiere v Lyone.

Prehliadku Dni slovenského filmu v Moskve v kine 5 Zvezd organizujú Slovenský filmový ústav z poverenia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom kultúry Ruskej federácie a NOY Film Company, Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Ruskej federácii a Slovenským inštitútom v Moskve.

Brožúra k podujatiu >>TU<<

 

publikované: 04.12.2020
aktualizované: 04.12.2020