English                                                        Utorok 06.06.2023, 05:54

Slovenské filmy sa predstavia v Montreali

Svetový filmový festival v Montreali (World Film Festival Montreal), ktorý sa koná od 27. augusta a potrvá do 7. septembra, predstaví vo svojom nesúťažnom programe aj dva nové slovenské filmy.

Nebo, peklo... zem (L. Siváková)

Nový slovenský film Nebo, peklo... zem režisérky Laury Sivákovej, ktorý sa do slovenských kín dostal 16. apríla, bude uvedený v rámci sekcie „Focus on World Cinema“ (Zaostrené na svetovú kinematografiu). Tá sa každoročne zameriava na filmové novinky z amerických kontinentov, Európy, Ázie, Afriky či Oceánie a odzrkadľuje zámer festivalu byť svetovým filmovým festivalom. Účasť filmu na festivale bude jeho medzinárodnou premiérou.
Film mapuje osud 22-ročnej Kláry. Kláru čaká úspešná kariéra baletky a angažmán v jednom z najlepších tanečných súborov na svete. Stačí tvrdo trénovať. Má dlhoročný vzťah s mladým a úspešným podnikateľom Tomášom. Sú šťastní. Klára si však zraní nohu, stane sa svedkom nevery svojho partnera, jej rodina sa rozpadáva a Klára sa zamiluje. Aj napriek tomu, že netuší, čo sa odohráva v hlave 54-ročného Rudolfa, ktorého opustila manželka a žije s 13-ročnou dcérou, celá sa ponorí do nového vzťahu. Hra na lásku a erotiku, na nedostupnosť a zodpovednosť, na „matku“ a milenku sa začína.

Mesiac v nás (D. Fabiánová) Dokument Mesiac v nás je debutom režisérky Diany Fabiánovej. Ten bude v Montreali uvedený v sekcii „Documentaries of the World“ (Dokumenty sveta). Koprodukčný španielsko-francúzsko-slovenský film bude mať svoju medzinárodnú premiéru na festivale v Locarne. Do slovenských kín by sa mal dosť už túto jeseň.
Mesiac v nás je filmom, ktorý ponúka nový pohľad na tabuizovanú tému ženskej menštruácie – na „kliatbu“, ktorá determinuje politickú aj spoločenskú realitu žien aj mužov oveľa viac, než sú si ochotní priznať.

 

 

 

publikované: 27. 8. 2009

publikované: 27.08.2009
aktualizované: 16.12.2010