English                                                        Štvrtok 30.05.2024, 05:44

Filmové leto na MFF Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach

Posledný júnový víkend v Trenčianskych Tepliciach už tradične patrí dobrým filmom. V termíne 23. – 26. 6. 2017 sa môžete tešiť na MFF Park Film Fest, ktorý vo svojom bohatom programe uvedie aj slovenské filmy.

V súťažnej sekcii Jej pohľad, venovanej tvorbe výnimočných ženských režisérok, sa bude o priazeň poroty uchádzať film Piata loď Ivety Grófovej. Predsedkyňou poroty je jedna z našich najvýraznejších hereckých osobností, Zuzana Mauréry.

Druhá súťažná sekcia pod názvom Veľké nádeje je venovaná európskej študentskej tvorbe a Slovenská kinematografia v nej bude zastúpená krátkym dokumentárnym filmom Barbory Sliepkovej O sestre, ktorý získal hlavnú, aj divácku cenu na 24. MFFK Febiofest v Bratislave.

Oceňované nebudú iba filmy, ale aj významné filmové osobnosti. Cenu „Za kamerou“ si prevezme slovenská režisérka Zuzana Piussi, ktorá cez svoju tvorbu ponúka kritický pohľad na systém v ktorom žijeme. Pri tejto príležitosti festival uvedie jej filmy Krehká identita (2012), Ťažká voľba (2016), Český Alláh (2016), a v slovenskej premiére jej najnovší český projekt Sedliacky rozum. (2017) 

Medzi ocenenými osobnosťami je aj český režisér a producent Ondřej Trojan, a na túto počesť bude uvedený aj jeho koprodukčný film Občiansky preukaz (2010).

V slovenskej premiére sa ďalej predstaví koprodukčný dokument Olgy Sommerovej Červená, príbeh jednej z medzinárodne najúspešnejších česko-slovenských osobností divadla a operného spevu, Soni Červenej.

V hudobnom duchu sa bude niesť aj projekcia československého nemého filmu Milenky starého kriminálnika (1927, r. Svatopluk Innemann) s legendárnym Vlastom Burianom v hlavnej úlohe, ktorá bude sprevádzaná živým koncertom hudobníkov okolo Oskara Rózsu a Martina Valihoru.

V rámci sprievodných projekcii sa ďalej predstaví aj rozprávka Neberte nám princeznú (1981, r. Martin Hoffmeister) či krátky dokument Diany Fabiánovej Mesiačiky (2014).

V predpremiére festival taktiež uvedie nový dokumentárny film Mamina pieseň, ktorý bude premietnutý ako súčasť Masterclassu režiséra Mareka Šulíka a etnografky Jany Belišovej o hranici dokumentárneho filmu a antropológie.

K zaujímavým sprievodným podujatiam festivalu patrí aj Park Panel, panelová diskusia pre filmových študentov so slovenským režisérom a producentom Ivanom Ostrochovským a poľským producentom Wiktorom Piatkowskim. Títo medzinárodne úspešní filmári sa podelia o svoje know-how financovania prvých autorských filmov a študentom poradia ako preraziť na vysoko konkurenčnom medzinárodnom trhu.

Program MFF Park Film Fest

publikované: 22.06.2017
aktualizované: 18.06.2021