English                                                        Streda 22.05.2024, 22:09

Akademici rozhodli o nomináciách na Slnko v sieti 2010

27. apríla 2010 sa v Historickej budove Slovenského národného divadla uskutoční slávnostné udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti 2010. O ocenenia sa uchádzajú slovenské filmy a s nimi spojené tvorivé výkony, ktoré mali premiéru v rokoch 2008 a 2009.

V priebehu februára hlasovali členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie v prvom kole a vybrali v jednotlivých kategóriách nominácie na ocenenia. Na základe prihlášok producentov vyberali akademici zo 16 hraných a 15 dokumentárnych dlhometrážnych filmov, 5 krátkych hraných a 12 animovaných filmov. Zoznam prihlásených filmov a tvorivých výkonov nájdete v prílohe.

Do kancelárie SFTA sa vrátilo 84 hlasovacích lístkov, z toho 5 od čestných členov. V čase hlasovania mala SFTA 115 riadnych členov, čo znamená, že hlasovania v prvom kole sa zúčastnilo 69% z nich.

O cenu za najlepší hraný film sa budú uchádzať Líštičky Miry Fornay, Nedodržaný sľub režiséra Jiřího Chlumského a Pokoj v duši Vlada Balka. Skvelú úroveň súťažiacich dokumentov potvrdilo vysoké a tesné bodovanie, ktoré prinieslo nominácie až štyrom filmom: Ako sa varia dejiny Petra Kerekesa, Hranica Jara Vojteka, Osadné Marka Škopa a Slepé lásky Juraja Lehotského a zároveň zabezpečilo nominácie v kategórii réžia práve dokumentaristom – najlepším režisérom sa stane jeden z trojice: Juraj Lehotský, Marko Škop a Jaroslav Vojtek.

Najlepším animovaným filmom sa stane buď film Michaely Čopíkovej About Socks and Love, film Borisa Šimu Chyťte ho! alebo film Michala Meszároša Pružinka. Nominácie v kategórii krátky hraný film získali filmy: Ďakujem, dobre Mátyása Priklera, Obedár Ľubomíra Mihailo Kocku a Otec Lukáša Hanuláka.

Najlepším hercom v hlavnej úlohe bude Attila Mokos (Pokoj v duši), Karel Roden (Bathory) alebo Samuel Spišák (Nedodržaný sľub), vo vedľajšej úlohe jeden z trojice Roman Luknár (Pokoj v duši), Ondřej Vetchý (Nedodržaný sľub), Robert Więckiewicz (Pokoj v duši).

Najlepšou herečkou v hlavnej úlohe sa môžu stať Réka Derzsi (Líštičky), Anna Friel (Bathory), Ina Gogálová (Nedodržaný sľub) alebo Tereza Nvotová (Tango s komármi), vo vedľajšej úlohe Tereza Brodská (Tango s komármi), Helena Krajčiová (Pokoj v duši) alebo Zuzana Kronerová (Hodinu nevieš).

Nominácie v ďalších ôsmich kategóriách sú:
najlepší scenár: Jiří Křižan (Pokoj v duši), Juraj Lehotský, Marek Leščák (Slepé lásky), Jaroslav Vojtek, Marek Leščák (Hranica);

najlepší kameramanský výkon: Ján Ďuriš (Nedodržaný sľub), Juraj Chlpík (Slepé lásky), Martin Kollár (Ako sa varia dejiny), Martin Štrba (Pokoj v duši);

najlepší filmový strih: František Krähenbiel (Osadné) a (Slepé lásky), Marek Šulík (Ako sa varia dejiny);

najlepší filmový zvuk: František Krähenbiel (Slepé lásky), Jan Paul (Pokoj v duši), Martin Večeřa (Nedodržaný sľub);

najlepšia pôvodná filmová hudba: Jan Jirásek, Simoon Boswell, MAOK (Bathory), Michał Lorenc (Pokoj v duši), Michal Novinski (Nedodržaný sľub), Marek Piaček (Ako sa varia dejiny);

najlepší výtvarný počin: Anita Hroššová, Lilianna Gałązka (Jánošik. Pravdivá história – masky), Juraj Jakubisko (Bathory), František Lipták, Marek Zawierucha (Jánošik. Pravdivá história – architekt), Juraj Steiner (Nedodržaný sľub);

najlepšie návrhy kostýmov: Anita Hroššová, Magdalena Tesławska (Jánošik. Pravdivá história), Jaroslava Pecharová (Bathory), Simona Vachálková (Nedodržaný sľub).

Najlepším zahraničným filmom sa stane buď film Cristiana Mungiu 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni, Karamazovovci Petra Zelenku alebo Katyň Andrzeja Wajdu.

Najviac nominácií na národné filmové ceny Slnko v sieti 2010 získali filmy Nedodržaný sľub (GENTA FILM) a Pokoj v duši (FORZA) (9 nominácií), nasledujú Slepé lásky (ARTILERIA) (6), Bathory (JAKUBISKO FILM) (5), Ako sa varia dejiny (PETER KEREKES) (4), Hranica (LEON Productions), Osadné (ARTILERIA) a Jánošík. Pravdivá história (Apple Film Production) (3) a Líštičky (MIRAS) a Tango s komármi (Luther&Partner) (2).

Viac informácii na:
www.slnkovsieti.sk
www.sfta.sk
www.listicky.cz
www.nedodrzanyslub.sk
www.pokojvdusi.sk
www.cookinghistory.net
www.hranica.sk
www.osadne.com
www.slepelasky.sk
www.thebathorymovie.com
www.janosik-film.sk
www.hodinunevies.sk
www.tangoskomarmi.sk
www.michaelacopikova.com
www.chytteho.sk
www.thelunchboxfilm.com
www.vsmu.sk

Súvisiace AIC články:
Slnko v sieti za rok 2006 a 2007

zdroj: tlačová správa SFTA

publikované: 15.03.2010
aktualizované: 29.04.2010