English                                                        Streda 22.05.2024, 22:38

4 živly so šťastným koncom

Jubilejný 20. ročník letného filmového festivalu 4 živly (8. – 12. 8. 2018) prinesie divákom filmy so šťastnými koncami, ale aj také, ktoré sa venujú ukončeniu časových úsekov, dôb či životných etáp. Medzi nimi sa vo svetovej premiére predstaví tiež slovenský koprodukčný dokument Môj neznámy vojak v réžii Anny Kryvenko.

Môj neznámy vojak nadväzuje na tému 50. výročia okupácie Československa, ku ktorej pristupuje z perspektívy okupanta, titulárneho neznámeho vojaka. Režisérka Anna Kryvenko, Ukrajinka študujúca na pražskej FAMU, hľadá svoju identitu, ako aj identitu muža vystrihnutého z rodinných fotografií – vojaka, ktorý nedokázal uniesť svoju vinu a po návrate domov spáchal samovraždu. Film vstúpi do slovenskej distribúcie 16. augusta 2018.

Filmový festival myslí aj na najmenších divákov, v sekcii Detské 4 živly bude uvedených šesť epizód 3D animovaného seriálu Websterovci (r. Katarína Kerekesová). So sympatickou rodinou pavúkov sa spája aj tvorivá animačná dielňa, v ktorej autori seriálu predstavia deťom základy filmovej animácie.

4 živly uvedú jeden celovečerný hraný a niekoľko krátkometrážnych titulov zo zbierok Národného filmového archívu SFÚ. Komédia Skalní v ofsajde (r. Ján Lacko) zabaví divákov spoločnosťou troch projektantov a futbalových fanúšikov v jednom, ktorí sa zúfalo snažia dostať na jedinečný zápas s legendárnou Brazíliou. Šťastie v ére socializmu skúma filmové pásmo Šťastné konce v nešťastnej dobe zostavenom filmovou historičkou Evou Filovou. Hurá (r. Martin Šulík) bude na plátne konfrontovať budovateľské 50. roky so životnými spomienkami baníckeho učňa, dnes dôchodcu, Smutný starček (r. Otakar Krivánek) ponúkne autentickú reportáž o ľudskej samote a Volanie v tiesni (r. Ján Piroh) priblíži náročnú prácu príslušníkov Verejnej bezpečnosti na Silvestra a Nový rok 1984. V pásme sa tiež predstaví medailón insitnej maliarky Anna Ličková – Návraty za šťastím (r. Vlado Kubenko) a Vôňa života (r. Dezider Ursiny) priblíži funkciu a hodnotu sexu v ľudskom živote.

Okrem filmového programu je pre návštevníkov festivalu pripravený tiež bohatý sprievodný program zahŕňajúci koncerty, výstavy, inštalácie, diskusie, prednášky a iné.

Web:
http://www.4zivly.sk/sk/2018_letny/uvod_letny_2018_sk

Program festivalu:

http://www.4zivly.sk/sk/2018_letny/program_letny_2018_sk

Súvisiace AIC správy:

4 živly 2017
4 živly 2016

publikované: 02.08.2018
aktualizované: 05.08.2019