English                                                        Streda 22.05.2024, 23:21

Na 19. Letný filmový seminár 4 živly za vierou

Banská Štiavnica môže v dňoch 9. – 13. augusta 2017 opäť raz očakávať zvýšenú koncentráciu filmových fanúšikov, tvorcov a odborníkov. Prichádza už 19. Letný filmový seminár 4 živly, tento rok venovaný téme VIERA, a popri troch desiatkach starostlivo vybraných filmov pozýva na diskusie s filmovými tvorcami alebo aj bez nich.

V distribučnej premiére premietnu 4 živly kontroverzný česko slovenský dokument Svet podľa Daliborka. Režisér Vít Klusák film nielen uvedie, ale 12. augusta spolu s Petrom Kerekesom a zástupcom distribútora filmu Bontonfilm o ňom podiskutuje. Pokiaľ by ste diskusií o dokumentárnych filmoch nemali nikdy dosť, môžete sa tešiť aj na slovenskú dokumentaristku Zuzanu Piussi a jej film Český Alláh.

Ak by ste naopak mali chuť na rozhovory o hraných či animovaných filmoch, veríme, že vás poteší správa, že do Banskej Štiavnice sa chystá aj producentka Katarína Krnáčová a Piata loď (r. Iveta Grófová) a animátorské trio Vanda Raýmanová, Michal Struss a Jozef Just a ich seriál Drobci; Raýmanová, Struss a Just povedú tento rok animačný workshop a otvorenú tvorivú dielňa venovanú Drobcom.
Tretím slovenským filmom v rámci Detských 4 živlov sú roztomilí Lichožrúti (r. Galina Miklínová), film, ktorý okrem iného odpovedá na zásadnú otázku: „Mami, kde mám druhú ponožku?“

Aj tento rok 4 živly naprogramovali niekoľko zaujímavých blokov krátkych filmov. Proticirkevným aktivitám v pofebruárovom Československu je venovaný blok O dobe a viere, pre ktorý filmová historička Eva Filová vybrala päticu (česko)slovenských dokumentov z 1950-tych a 1960-tych rokov Banská Štiavnica (r. Pavel Miškuv), Dáma v čiernom (r. Miroslav Horňák), Deň sv. Ladislava (r. Miroslav Horňák), Ikony (r. Martin Slivka) a Intolerancia (r. Ladislav Kudelka). Krátky film Dušana Hanáka Omša bude premietnutý ako predfilm filmu Tvár.

Vieru v nezávislú kinematografiu a silu autorskej proklamácie do programu seminára vnesie blok filmov Brněnská 16, zostavený Milošom Henkrichom, hlavným dramaturgom festivalu. Aj pre priaznivcov animovaných filmov máme dobrú správu. Svoj vierohodný výber zostavil aj tím Fest Anče.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na bohatý sprievodný program, ktorého súčasťou sú koncerty, premietanie na Starom zámku, Detské 4 živly, workshop a prednáška Paula Rietha o crowdfundingu, či prednáška o výbere vhodnej videohry pre deti rôzneho veku pripravená v spolupráci s portálom Vĺčatá.sk.


Viac informácii na:
http://www.4zivly.sk/


Program festivalu:
http://www.4zivly.sk/sk/2017_letny/program_letny_2017_sk

publikované: 31.07.2017
aktualizované: 02.08.2017