English                                                        Streda 22.05.2024, 23:16


Vianočné trhy s filmovou literatúrou a DVD nosičmi zo Slovenského filmového ústavu

tlačová správa SFÚ (3. 12. 2008)                            

 

 


Po minuloročnej pozitívnej skúsenosti má Slovenský filmový ústav (SFÚ) aj tento rok svoj predajný stánok na bratislavských Vianočných trhoch. Záujemcovia v ňom od 28. novembra do 23. decembra 2008 nájdu edičné produkty SFÚ z oblasti filmovej literatúry i DVD nosičov za zvýhodnené ceny.

SFÚ v predajnom stánku ponúka svoje staršie i novšie knižné publikácie. Záujemcovia v ňom nájdu aj úplnú novinku. Je ňou monografia o slovenskom hercovi európskeho formátu pod názvom Herec Ivan Palúch, ktorú napísali filmoví vedci Peter Gavalier a Martin Palúch, syn Ivana Palúcha. Do publikácie svojimi odbornými štúdiami, ktoré dotvárajú osobnosť herca, prispeli aj Jana Dudková, Ján Jaborník a Oliver Bakoš.

Z publikácií, ktoré približujú osobnosti zo slovenského filmu, sú na Vianočných trhoch v predaji knihy Albert Marenčin – filmár na križovatkách času od Juraja Mojžiša, Ján Kadár od Václava Maceka, Juraj Jakubisko od autorskej dvojice Peter Michalovič a Vlastimil Zuska, Svet v pohyblivých obrazoch Martina Šulíka a Človek odinakiaľ Ivan Mistrík, ktoré pripravil kolektív autorov. O zahraničných tvorcoch sú na Vianočných trhoch k dispozícii monografické publikácie Pedro Almodóvar od Viktórie Matákovej a Petry Hanákovej a Spletité cesty Wima Wendersa z pera Petra Gavaliera. Na predaj za zvýhodnené ceny sú aj 3 scenáre Dušana Hanáka a kniha jeho fotografií pod názvom Dušan Hanák – Záznamy a odkazy, tiež zborníky textov z česko-slovenských filmologických konferencií Interpretácia a film a Postava, herec, hviezda vo filme a prekladové teoretické publikácie Semiotika filmu a problémy filmovej estetiky Jurija M. Lotmana, Stroj videnia Paula Virilia a od slovenských autorov esejistická kniha Juraja Mojžiša Použi ma ako stránku knihy a tri na seba nadväzujúce publikácie Straty a nálezy od Pavla Branka. Z encyklopedických kníh si je možné na Vianočných trhoch zakúpiť Filmové profily od Renáty Šmatlákovej a Martina Šmatláka a faktograficky bohatú publikáciu Sprievodca klubovým filmom od Mira a Petra Ulmanovcov. Ponuku predajného stánku SFÚ dopĺňajú aj filmové publikácie z iných vydavateľstiev, konkrétne dve knižky Jeana-Luca Godarda Příbeh(y) filmu a Texty a rozhovory a tiež kniha Fera Feniča Fenomén FEBIO. Súčasťou zvýhodnenej ponuky SFÚ na Vianočných trhoch sú filmy z DVD edícií Slovenský film 60., 70. a 80. rokov a nechýbajú ani časopisy SFÚ Film.sk a Kino-Ikon.

V ponuke predajného stánku SFÚ na Vianočných trhoch je tiež aktuálny závesný Filmový kalendár 2009, ktorý je venovaný plagátom slovenských filmov zo 60. rokov. Sú medzi nimi plagát k filmu 322, ktorého autorom je Jan Meisner, plagát Čestmíra Pechra k filmu Boxer a smrť, Ivana Štepána Sladký čas Kalimagdory, plagáty Mariána Čunderlíka k filmom Prípad Barnabáš Kos, Senzi mama, Tvár v okne, ale aj plagáty k filmom, ktoré si ich režiséri vytvorili sami, a to Drak sa vracia Dušana Grečnera a Kristove roky Juraja Jakubiska. Vybranú dvanástku v kalendári dopĺňajú filmové plagáty neznámych autorov – Organ, Slávnosť v botanickej záhrade, Havrania cesta a Koliesko.

Predajný stánok SFÚ č. A4 na Vianočných trhoch na Hlavnom námestí je spoločný aj pre Divadelný ústav a Hudobné centrum. Jeho prevádzková doba je v pondelok a v stredu od 8.00 do 17.00 hod., v utorok a štvrtok od 8.00 do 15.00 hod. s obedňajšou prestávkou od 12.00 do 12.30 hod. a v piatok od 8.00 do 12.00 hod.


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 03.12.2008
aktualizované: 12.12.2008