English                                                        Utorok 23.07.2024, 12:53


V októbri sa budú slovenské filmy premietať na festivaloch v štyroch krajinách

tlačová správa SFÚ (3. 10. 2008)                            

 

 


Počas októbra budú slovenské filmy uvedené na filmových prehliadkach v štyroch európskych krajinách, na troch z nich budú Slovenskú republiku reprezentovať v súťažných sekciách. Najrozsiahlejšou je účasť slovenských filmov na prehliadke 16. Třinecké filmové babie leto u našich najbližších susedov, kde sa slovenská kinematografia prezentuje pravidelne každý rok. Okrem účasti na tomto podujatí sú slovenské filmy zaradené do programu prehliadok v Maďarsku, Poľsku a Luxembursku.


16. Třinecké filmové babie leto – Třinec

Na prehliadke poľských, českých a slovenských filmov Těrlické filmové babie leto, ktoré sa v českom Třinci uskutoční v termíne od 9. do 12. októbra 2008, sa bude premietať osem slovenských filmov. Program prehliadky je rozdelený na tri časti – hity poslednej sezóny, režisérske debuty a retrospektívy, z ktorých v každej sa nachádza aj slovenský film. V súťaži debutov budú Slovensko na prehliadke zastupovať tri vlaňajšie novinky, konkrétne Návrat bocianov Martina Repku, Polčas rozpadu Vlada Fischera a Démoni Róberta Švedu, ktoré môžu získať až tri festivalové ocenenia. Hlavnú cenu na podujatí udelí porota zložená z filmových odborníkov, medzi ktorými budú aj slovenskí zástupcovia profesor Ondrej Šulaj, rektor Vysokej školy múzických umení (VŠMU) Bratislava, a Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Svoje ocenenia udelia aj študentská porota a diváci.

V sekcii, ktorá predstaví najzaujímavejšie diela z posledného obdobia, budú Slovensko reprezentovať snímky Bathory Juraja Jakubiska, Muzika Juraja Nvotu a koprodukčný film Malé oslavy Zdeňka Tyca, ktorého premiéra je na Slovensku pripravená až na november. V retrospektívnej časti podujatia s filmovými návratmi významných postáv stredoeurópskeho kina bude uvedený film Odhalenie Alžbety Báthoryčky z roku 1965 režiséra Jána Lacka a medzi dokumentárnymi snímkami sa predstaví divákom dokument Juraja Lehotského Slepé lásky. Viac informácií o 16. Třineckom filmovom babom lete nájdete na http://www.tfl.cz/.

 

24. medzinárodný filmový festival Varšava

Kľúčovým medzinárodným filmovým podujatím v susednom Poľsku, ktoré má dlhoročnú tradíciu, je Medzinárodný filmový festival Varšava. Tento rok sa uskutoční v termíne od 10. do 19. októbra 2008 a ponúkne filmy z celého sveta, rozdelené do piatich súťažných a dvoch nesúťažných sekcií. V súťaži prvých a druhých celovečerných filmov sa vo Varšave bude premietať najnovší film Juraja Nvotu Muzika, v súťažnej sekcii krátkych filmov bude uvedený animovaný film Michaely Čopíkovej O ponožkách a láske. V jednej z festivalových porôt, ktorá bude hodnotiť debuty a druhé celovečerné filmy, bude Slovensko zastupovať Alexandra Strelková, riaditeľka Národného kinematografického centra SFÚ.

Počas MFF Varšava sa v termíne od 15. do 19. októbra uskutoční aj tretí ročník medzinárodného filmového trhu CinEast, ktorého hlavnou témou je Predaj a distribúcia filmov východnej Európy. Vďaka tomu sa medzi účastnícke krajiny dostalo aj Slovensko, prezentovať ho bude snímka Juraja Nvotu Muzika, no filmového trhu sa zúčastnia aj viacerí slovenskí producenti.

Zo sprievodných podujatí na MFF Varšava je pre Slovensko tento rok zaujímavý aj medzinárodný workshop FIPRESCI Warsaw Project, ktorý sa koná v rámci varšavského festivalu v termíne od 10. do 16. októbra. Počas neho budú vybraní mladí novinári vo veku do 30 rokov pracovať pre Festivalový denník a zároveň sa zúčastnia odborných prednášok na tému filmového žurnalizmu pod vedením renomovaných odborníkov Martina Blaneya z časopisu Screen čo Jorna Rossinga Jensena z Variety, absolvovať budú aj stretnutia s členmi poroty filmových novinárov Medzinárodnej federácie filmových kritikov FIPRESCI. Slovenským účastníkom workshopu je filmový publicista Ondrej Starinský. Viac informácií o 24. medzinárodnom filmovom festivale Varšava nájdete na http://www.wff.pl/.

 

5. medzinárodný filmový festival MovEast – Pécs

Aj na prehliadke v susednom Maďarsku bude mať Slovenská republika svojho reprezentanta. Do súťažnej sekcie piateho ročníka Medzinárodného filmového festivalu MovEast v Pécsi, s dôrazom na prezentáciu kinematografií strednej a východnej Európy, je zaradený debut Vlada Fischera Polčas rozpadu, ktorého projekciu si režisér uvedie osobne. Na festivale, ktorý sa bude konať v termíne od 7. do 14. októbra 2008, sa bude prezentovať aj staršia slovenská tvorba, do programu je zaradený film Dušana Hanáka Ja milujem, ty miluješ a ako súčasť sprievodného programu je pripravená výstava fotografií Dušana Hanáka Záznamy a odkazy. Vernisáž výstavy sa uskutoční 8. októbra a pri tejto príležitosti sa festivalu zúčastniaaj generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký a filmový teoretik a estetik Peter Michalovič, ktorý sa sústreďuje na interpretáciu tvorby Dušana Hanáka. Vo festivalovej porote Medzinárodnej federácie filmových novinárov FIPRESCI bude Slovenskú republiku zastupovať filmový publicista Viliam Jablonický. Viac informácií o 5. medzinárodnom filmovom festivale MovEast nájdete na http://www.moveast.hu/.

 

Festival filmov strednej a východnej Európy – Luxemburg

V termíne od 8. do 19. októbra 2008 sa uskutoční Festival filmov strednej a východnej Európy, ktorý predstavuje najnovšiu tvorbu krajín tohto regiónu. Podujatie organizuje poľské združenie Polska.lu, ktoré podobnú akciu po prvýkrát zorganizovalo v roku 2006 s filmami z Poľska, Českej republiky a Maďarska. Tento rok bude súčasťou podujatia aj sekcia zameraná na prezentáciu slovenskej kinematografie s ambíciou stať sa stálou súčasťou programu luxemburského festivalu. Ponúkne filmy Polčas rozpadu Vlada Fischera, Slnečný štát Martina Šulíka, dokument Iné svety Marka Škopa a pásmo siedmich animovaných filmov z Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v zložení titulov Lost and Found Borisa Swerlova, O ponožkách a láske a Fat Fatal Michaely Čopíkovej, Woolf Juraja Kubinca, Bájka o klinci Mariána Staňa, Lionardo Mio Ivany Šebestovej a Príšera Michaely Oštádalovej, premietať sa budú aj dve animované snímky Štyri Ivany Šebestovej a Nazdravíčko! Ivany Zajacovej a Jozefa Mitaľa. Viac informácií o Festivale filmov strednej a východnej Európy v Luxemburgu nájdete na http://www.filmfestival.polska.lu/ alebo www.polska.lu/filmfestival).


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 03.10.2008
aktualizované: 12.10.2008