English                                                        Streda 22.05.2024, 23:02


V Bojniciach sa uskutoční prehliadka filmov
Druhé slovenské filmobranie

tlačová správa SFÚ (14. 10. 2008)                            

 

 


V termíne od 21. do 23. októbra 2008 sa v bojnickom kine Tatra tento rok už po druhýkrát bude konať prehliadka slovenských filmov pod názvom Druhé slovenské filmobranie. Premiéra tejto trojdňovej akcie sa vlani uskutočnila so zámerom oboznámiť čo najširší okruh divákov s dôležitými filmami a predovšetkým menej známymi, no významnými osobnosťami slovenskej kinematografie. Tento rok prehliadka ponúkne sedem titulov a venovaná bude hercovi Augustínovi Kubánovi, známemu predovšetkým z Jakubiskovho filmu Zbehovia a pútnici.

Program podujatia Druhé slovenské filmobranie je rozdelený do troch tematických blokov. Prvým z nich je Pocta Augustínovi Kubánovi s filmami Génius (1969) Štefana Uhra a Zbehovia a pútnici (1968) Juraja Jakubiska, druhým je blok Zabudnuté filmy so snímkami Pasodoble pre troch (1986) Vlada Balca a Sladký čas Kalimagdory (1968) Leopolda Laholu, a napokon je pripravený blok Súčasná slovenská kinematografia, ktorý ponúkne dokument Posledná maringotka (2008) Petra Beňovského a Slepé lásky (2007) Juraja Lehotského, ktorý sa bude premietať s krátkym animovaným predfilmom Štyri (2007) Ivany Šebestovej. Navyše, Slepé lásky v Bojniciach osobne uvedú jeho tvorcovia. Všetky filmy budú mať lektorské úvody, o tie sa postarajú hostia podujatia Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ) a zároveň predseda Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK) a filmový teoretik a estetik Peter Michalovič, ale aj domáci lektori Peter Šiposs a Ladislav Némethy z Filmového klubu FK ´93 Prievidza, ktorý je hlavným organizátorom celého podujatia. Pri príležitosti podujatia vyjde 28-stranový sprievodný katalóg s informáciami ku každému z filmov, obsahovať bude aj stručnú a zároveň prehľadnú chronológiu slovenskej kinematografie od rokov 1917 po rok 1934, portrét Augustína Kubána, ale aj anketu na tému „Koho považujete za najvýraznejšiu epizódnu osobnosť slovenskej kinematografie a prečo?”, ktorej sa svojimi odpoveďami zúčastnili filmoví teoretici, vedci či tvorcovia slovenskej kinematografie. Súčasťou prehliadky budú aj sprievodné akcie v podobe výstavy plagátov slovenských filmov a kultúrneho programu s umeleckým tancom a gitarovým duom.

 

Cieľom podujatia je oboznámiť čo najširší okruh divákov s dôležitými filmami slovenskej kinematografie. Tiež by sme chceli položiť základy tradície filmových prehliadok v Bojniciach. Prehliadka je súčasťou nášho dlhodobého projektu práce so stredoškolskou mládežou. Snažíme sa aj takýmto spôsobom prispieť ku kultúrnemu rozvoju nášho regiónu. Minuloročný prvý ročník podujatia prekonal naše očakávania. Akcia bola kladne prijatá verejnosťou i členskou klubovou základňou, návštevnosť sa pohybovala v priemere okolo 100 divákov na jeden film,“ zdôvodnili vznik i pokračovanie prehliadky Druhé slovenské filmobranie Peter Šiposs a Johnny Teslík z FK ´93 Prievidza. Podľa ich slov je jasná aj perspektíva prehliadky. „Profil podujatia Slovenské filmobranie je daný jeho samou podstatou – prezentovanie starších i najnovších slovenských filmov, ich režisérov a hercov epizódnych úloh. Tejto programovej koncepcie sa mienime držať aj v budúcnosti.“

 

Prehliadku Druhé slovenské filmobranie organizuje FK ´93 Prievidza a spoluorganizujú ju ASFK, SFÚ, KaSS Prievidza, KC Bojnice.

 

Program prehliadky Druhé slovenské filmobranie (Bojnice, kino Tatra)

21.10.
Pocta Augustínovi Kubánovi
18.00 – Génius
20.00 – Zbehovia a pútnici 
22.10.
Zabudnuté filmy
18.00 – Pasodoble pre troch
20.00 – Sladký čas Kalimagdory 
23.10
Súčasná slovenská kinematografia
18.00 – Slepé lásky + Štyri
20.00 – Posledná maringotka 

 


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 14.10.2008
aktualizované: 24.10.2008