English                                                        Sobota 27.04.2024, 05:51


Publikácia o Jánovi Kadárovi bude slávnostne predstavená na Artfilme

tlačová správa SFÚ (24.06. 2008)                            

 


V júni vydáva edičné oddelenie Slovenského filmového ústavu (SFÚ) v edícii Orbis Pictus monografickú publikáciu filmového historika Václava Maceka o slovenskom režisérovi Jánovi Kadárovi. Publikácia bude slávnostne po prvýkrát predstavená na 16. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Artfilm, ktorý v programe uvedie aj štyri Kadárove filmy.

Život a tvorba Jána Kadára sú príbehom úspešného filmára, ktorý nakrútil divácky populárne filmy, ale aj experimentujúce diela. Zaradil sa k zakladateľským osobnostiam slovenskej kinematografie, bol spolutvorcom ur-vlny českého filmu, stal sa uznávaným tvorcom kanadského filmu, ale nemal žiaden „papier“ oprávňujúci ho k režírovaniu. Napriek tomu ako jediný slovenský režisér získal Oscara a Zlatý glóbus za najlepší zahraničný film. Monografia Jána Kadára sleduje jeho životnú dráhu od detstva až po roky strávené v americkom exile. Analyzuje jeho celovečerné i krátkometrážne diela, sleduje súvislosti osobného a umeleckého života, demýtizuje spoluprácu Jána Kadára a Elmara Klosa, ponúka aj poznanie zákulisia tvorby v rôznych spoločenských a dobových kontextoch.

V knihe Ján Kadár je zreteľná snaha o rekonštrukciu životného osudu režiséra, neponúka len interpretácie jeho jednotlivých diel. Keďže Ján Kadár okrem Československa pôsobil aj na území USA a Kanady, zber materiálu a príprava publikácie boli mimoriadne náročné. „Bola to úplne nová skúsenosť. Kadár bol pre mňa prvou osobnosťou, ktorá si vyžadovala tradičný historický výskum. Bol som postavený pred tvorcu, ktorý mal v pražskom Národnom filmovom archíve filmy, ale ako keby nič iné o ňom neexistovalo. Nemal som žiadne dokumenty a doklady, všetko som musel namáhavo hľadať. Vo svojom poctivom výskume som absolvoval rozhovory s pamätníkmi, cesty do archívov a všetkých možných inštitúcií, ktoré mohli mať niečo o Kadárovi a jeho tvorbe. Bolo to absolútne výnimočné, aj keď veľmi namáhavé,“ spomína si na pátranie po informáciách o Jánovi Kadárovi v rozhovore pre mesačník Film.sk filmový historik Václav Macek. Pri svojom výskume niekoľkokrát vycestoval aj do Kanady a USA, kde sa mu v Americkom filmovom inštitúte podarilo získať magnetofónové pásky s „nahrávkami Kadárových prednášok a rozhovorov so študentmi z rokov 1978 a 1979. Okrem analýz filmov známych svetových režisérov sa v týchto nahrávkach objavili často aj jeho osobné postrehy, ktoré pomohli rekonštruovať Kadárove názory a životný príbeh,“ pokračuje Václav Macek. Vďaka nevšednému úsiliu autora publikácia obsahuje doteraz neznáme informácie z Kadárovho života a jej súčasťou je unikátny obrazový materiál.

Monografia vychádza pri príležitosti nedožitých 90 rokov Jána Kadára, ktoré sme si pripomenuli v apríli. Jej prezentácia sa uskutoční v pondelok 30. júna 2008 o 17.30 hod. v kine Prameň v Trenčianskych Tepliciach počas 16. ročníka MFF Artfilm, osobne ju predstaví autor knihy Václav Macek. Súčasťou prezentácie bude projekcia legendárneho „oscarového“ filmu Obchod na korze (1965) režisérskej dvojice Ján Kadár a Elmar Klos. Na festivale sa premietnu aj ďalšie Kadárove filmy, a to Katka (1949), Smrť sa volá Engelchen (1963) a Touha zvaná Anada (1970).

V programe MFF Artfilm bude aj film Dušana Hanáka Obrazy starého sveta (1972), ktorý sa bude uvádzať na medzinárodnom workshope pod názvom Nové obrazy starého sveta. Ten v spolupráci s európskou sieťou združení mladých filmárov Nisi Masa pripravil Artfilm pre študentov filmových škôl. Desať účastníkov workshopu pod vedením uznávaného srbského režiséra Želimira Žilnika nakrúti počas festivalu v Trenčianskych Tepliciach a ich okolí tri krátke filmy, voľne inšpirované práve Hanákovým filmom ako jedným z najvýraznejších diel slovenskej kinematografie. Samotná projekcia filmu Obrazy starého sveta je naplánovaná počas slávnostného ukončenia workshopu 4. júla 2008, premietať sa budú aj tri vybrané filmy účastníkov workshopu.

Na MFF Artfilm bude zabezpečený predajný stánok publikácií SFÚ v Dome kultúry ODA v Trenčíne, kde si bude možné zakúpiť aktuálnu monografiu Václava Maceka Ján Kadár za uvádzaciu cenu 300 Sk, ale aj ďalšie publikácie z edičného oddelenia SFÚ. Predajná cena publikácie Ján Kadár bude 350 Sk.

O Jánovi Kadárovi

Ján Kadár (1. 4. 1918 – 1. 6. 1979) – slovenský režisér a scenárista. Od roku 1938 navštevoval Kurz pre kinetickú fotografiu na Škole umeleckých remesiel v Bratislave. Počas 2. svetovej vojny väznený v koncentračnom tábore. Po roku 1945 pracoval ako asistent produkcie a nakrúcal dokumentárne filmy – Na troskách vyrastá život (1945), Sú osobne zodpovední za zločiny proti ľudskosti a Sú osobne zodpovední za zradu na národnom povstaní (oba 1946). Ako režisér hraných filmov debutoval komédiou Katka (1949), ktorú nakrútil v Štúdiu umeleckých filmov v Bratislave. V roku 1947 prešiel do Filmového štúdia Barrandov. V roku 1952 sa začala jeho niekoľkoročná spolupráca s českým režisérom Elmarom Klosom, s ktorým na Barrandove nakrútil osem hraných filmov – Únos (1952), Hudba z Marsu (1955), Tam na konečné (1957), Tři přání (1958), Smrt si říká Engelchen (1963), Obžalovaný (1964), Touha zvaná Anada (1970). Ich spoločný film Obchod na korze (1965) získal množstvo medzinárodných ocenení, okrem iných ako prvý československý film aj cenu Americkej akadémie filmového umenia – Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Od roku 1968 Ján Kadár žil a pracoval v USA – Anjel Levin (The Angel Levine, 1970), Modrý hotel (Blue Hotel, 1974) a iné. Za film Čo mi otec naklamal (Lies My Father Told Me, 1975) získal Zlatý glóbus za najlepší zahraničný film.


kontakt: Simona Nôtová,
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 24.06.2008
aktualizované: 30.06.2008