English                                                        Utorok 23.07.2024, 13:41


Na prehliadke v Třinci zvíťazil slovenský film Démoni Róberta Švedu

tlačová správa SFÚ (12. 10. 2008)                            

 

 


V nedeľu 12. októbra 2008 sa v Třinci skončil už šestnásty ročník prehliadky poľských, českých a slovenských filmov Třinecké filmové babie leto. Tento rok na nej triumfovala slovenská kinematografia, víťaznou sa stala snímka Róberta Švedu Démoni. Svoju cenu si Slovensko odnieslo aj v diváckej súťaži, kde sa najviac páčila koprodukčná poľsko-slovenská snímka Jahodové víno Dariusza Jabłońskeho.


Vo festivalovej súťaži režisérskych debutov na prehliadke Třinecké filmové babie leto tento rok súťažilo o hlavnú cenu profesionálnej poroty vo výške 75 000 Kč deväť filmov z Poľska, Česka a Slovenskej republiky. Víťazným sa stal film Róberta Švedu Démoni, o ktorom rozhodla porota významných osobností stredoeurópskej kinematografie. Zasadli v nej poľskí filmoví kritici Andrzej Milczarkiewicz a Andrzej Werner, český režisér Robert Sedláček, Milan Líčka z Národného filmového archívu v Prahe, rektor bratislavskej VŠMU Ondrej Šulaj, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu v Bratislave Peter Dubecký a tradične Tadeusz Wantuła, riaditeľ festivalu Třinecké filmové babie leto. Snímka Démoni porotu najviac zaujala z dôvodu, že „je to film pre vnímavého diváka, ktorý podnecuje k mysleniu, nerozpráva príbeh banálne a doslova, ale núti nás, aby sme si mnohé domysleli. Po zhliadnutí film zostáva niekde hlboko vnútri našej duše,“ zdôvodnil voľbu víťaza Tadeusz Wantuła. Slovensko zabodovalo aj v diváckej súťaži, kde sa víťaznou stala koprodukčná poľsko-slovenská snímka Jahodové víno Dariusza Jabłońskeho. Svoju cenu udelila na prehliadke aj študentská porota, ktorá rozhodla, že najlepším filmom je poľská snímka Rafała Kapelińskeho Balada o Piotrowskim.

16. Třinecké filmové babie leto sa konalo v termíne od 8. do 12. októbra 2008 a uviedlo 28 poľských, českých a slovenských filmov, jedného reprezentanta malo v programe aj Maďarsko. Slovenská kinematografia bola zastúpená ôsmimi snímkami. V súťaži debutov sa o víťazstvo uchádzali tri vlaňajšie novinky, konkrétne Návrat bocianov Martina Repku, Polčas rozpadu Vlada Fischera a Démoni Róberta Švedu. V sekcii, ktorá predstavila najzaujímavejšie diela z posledného obdobia, sa premietli snímky Bathory Juraja Jakubiska, Muzika Juraja Nvotu a koprodukčný film Malé oslavy Zdeňka Tyca. V retrospektívnej časti podujatia s filmovými návratmi významných postáv stredoeurópskeho kina diváci v Třinci videli Odhalenie Alžbety Báthoryčky z roku 1965 režiséra Jána Lacka a medzi dokumentárnymi snímkami úspešný dokument Juraja Lehotského Slepé lásky.

Slovenská kinematografia bola na Třineckom filmovom babom leto naposledy ocenená v roku 2006, kedy si hlavnú cenu Zlatý debut odniesla režisérka a scenáristka Zuzana Liová za svoju prvotinu Ticho.

Viac informácií o 16. Třineckom filmovom babom lete nájdete na www.tfl.cz.


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 12.10.2008
aktualizované: 14.10.2008