English                                                        Pondelok 17.06.2024, 16:07


Marko Igonda slovenskou hviezdou v projekte Shooting Stars na Berlinale 2008                           

tlačová správa SFÚ (24. 1. 2008) 

 

 


Na nadchádzajúcom prestížnom 58. Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne sa Slovensko tento rok už po druhýkrát zúčastní projektu Shooting Stars. Jeho 11. ročník, ktorý sa počas Berlinale uskutoční od 9. do 12. februára 2008, sa predstaví v novej podobe, pričom naša účasť v tohtoročnom výbere finalistov pre Slovensko znamená veľký úspech medzinárodného rozsahu. Slovenským zástupcom medzi deviatimi účastníkmi Shooting Stars je na základe nominácie Slovenského filmového ústavu herec Marko Igonda.


Zámerom projektu Shooting Stars, ktorý organizuje European Film Promotion (EFP), je predstaviť mladé európske herecké talenty. Po desiatich rokoch jeho existencie sa organizátori dohodli na novej koncepcii a prísnejších pravidlách výberu a účasti hercov. Kým po minulé roky vyberali účastníkov priamo členské krajiny EFP, podľa nových pravidiel o výbere tohtoročných Shooting Stars rozhodovala päťčlenná medzinárodná porota, zložená z osobností z oblasti filmu a svetového filmového priemyslu. Predsedom poroty Shooting Stars 2008 bol kameraman Michael Ballhaus, patriaci v súčasnosti medzi svetovú kameramanskú špičku, ďalšími členmi boli herečka Lucy Russel, britská Shooting Star za rok 2002, filmová producentka Vibeke Windeløv, personálny manažér Derek Power a kastingová špecialistka Beatrice Kruger.

Slovenský filmový ústav (SFÚ) je členom EFP od roku 2006, a do dnešného dňa sa vďaka tomu malo Slovensko možnosť zúčastniť viacerých medzinárodných projektov EFP, medzi nimi Shooting Stars 2007 na minuloročnom Berlinale a Producer on the Move 2007 na MFF Cannes. SFÚ nominoval Marka Igondu do Shooting Stars 2008 v septembri 2007.

Spomedzi dvadsiatich dvoch mladých európskych hereckých talentov, ktorých nominovali jednotliví členovia EFP, porota do užšieho výberu finalistov vybrala aj nášho zástupcu, herca Marka Igondu za „úprimný a pôsobivý výkon vo filme Rozhovor s nepriateľom“ Patrika Lančariča a s odôvodnením, že „plne sme uverili v jeho veľmi ťažkú životnú situáciu", pričom zároveň upozornila na jeho výnimočný herecký potenciál. Marko Igonda sa súčasťou finálovej deviatky stal v súvislosti s odstúpením anglického herca Andrewa Garfielda.

Marko Igonda (1974) študoval herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Tri roky pôsobil v Slovenskom národnom divadle, kde okrem iného stvárnil postavu Don Juana v rovnomennej Moliérovej hre, Brča v Portugálii Zoltána Egréssyho, Alberta Einsteina v hre Steva Martina Picasso v bare Lapin Agile a ďalšie. Od roku 2005 žije v Prahe, kde pôsobil v Národním divadle, Divadle v Řeznické a v_divadle Bouda. Jeho filmografia zahŕňa napríklad snímky Kráľ zlodejov (Ivan Fila, 2003), Milenci a vrazi (r. Viktor Polesný, 2004) a Krev zmizelého (r. Milan Cieslar, 2005). Naposledy sa predstavil na plátne ako vojak Helmut Kampen vo filme Rozhovor s nepriateľom. V súčasnosti sa venuje nakrúcaniu filmu Lietajúci Cyprián (rež. Mariana Čengel-Solčanská), v ktorom hrá hlavnú postavu mnícha Cypriána.

Skutočnosť, že bol vybraný do významného medzinárodného prezentačného projektu vníma Marko Igonda ako veľkú šancu „Byť medzi Shooting Stars je pre mňa hlavne úžasná satisfakcia. Pociťujem to ako akúsi spätnú väzbu, keďže herecká práca málokedy dostane ohodnotenie takéhoto rozmeru. Do Berlína necestujem len sám za seba, budem reprezentovať Slovensko a prácu slovenských hercov. Je to známka toho, že nielen herectvo, ale celá filmárska brandža na Slovensku napreduje a verím, že jedného dňa nadobudne znovu perspektívu a rozmery ako v časoch, keď filmy nakrúcali Barabáš alebo Hollý. S očakávaniami to nepreháňam, hoci viem, že do takejto situácie sa herec dostáva skutočne zriedkavo. V Berlíne sa stretne množstvo ľudí s obrovskými skúsenosťami a kontaktmi, môže to byť pre mňa dôležitá skúsenosť a veľká škola do života, no samozrejme sa pritom budem snažiť užiť si naplno každý okamih.“

Historicky prvou zástupkyňou Slovenska v jubilejnom 10. ročníku Shooting Stars bola v roku 2007 počas 57. Berlinale herečka Táňa Pauhofová. „Bola to jedna z najlepších akcií, akých som sa zúčastnila. Mala som možnosť stretnúť veľa zaujímavých ľudí a s niektorými z nich som stále v kontakte. Naučila som sa nebáť sa vo 'veľkom svete', odprezentovať seba aj svoju prácu a zistila som, čo všetko vlastne pod tlakom udalostí zvládnem. Vďaka účasti a prezentácii ma videli kastingoví agenti, producenti a režiséri, a_dostala som niekoľko zaujímavých pracovných ponúk z Nemecka, Rakúska, Kanady alebo Estónska. Myslím si, že Shooting Stars je absolútne profesionálne pripravená akcia pre mladých, začínajúcich a_neokukaných hercov a herečky. Dáva im možnosť ukázať sa, zaujať a získať nové kontakty, prácu v_zahraničí a v neposlednom rade zažiť tú pravú festivalovú atmosféru v štýle celebrít,“ zhodnotila Pauhofová spätne svoju účasť.

Spolu s Markom Igondom sa tohtoročného projektu Shooting Stars zúčastní osem mladých hercov, zastupujúcich osem európskych krajín: Stine Fischer Christensen (Dánsko), Nicolas Cazalé (Francúzsko), Hannah Herzsprung (Nemecko), Zsolt Nagy (Maďarsko), Elio Germano (Taliansko), Maryam Hassouni (Holandsko), Anamaria Marinca (Rumunsko) a Joel Basman (Švajčiarsko). Shooting Stars 2008 predstavia organizátori verejnosti na oficiálnej tlačovej konferencii v pondelok 11. februára 2008 v Berlíne. V rámci projektu Shooting Stars 2008 je pre nich pripravená séria prezentačných podujatí, ktorá zahŕňa stretnutia s novinármi, producentmi a kastingovými agentmi, ako aj výraznú mediálnu kampaň počas celého 58. MFF Berlinale. Za posledných desať rokov otvoril projekt Shooting Stars cestu k medzinárodnej sláve a zaujímavým pracovným ponukám takmer dvom stovkám mladých hercov. Sú medzi nimi napríklad Daniel Craig, ktorý stvárnil posledného Jamesa Bonda (Casino Royale), ďalej Daniel Brühl (Good Bye, Lenin!), Franka Potente (Lola beží o život, Princezná a bojovník) Ludivine Sagnier (8 žien, Bazén) či Aňa Geislerová (Kráska v nesnázích, Štěstí).

Na 58. medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne, ktorý sa uskutoční od 7. do 17. februára 2008, sa aktívne zúčastní Slovenská republika aj na filmovom trhu European Film Market, kde bude mať Slovensko spolu s Českou republikou, Poľskom, Maďarskom a Slovinskom už po tretíkrát vlastný prezentačný a informačný stánok pod názvom Central European Cinema. Slovensko bude prezentovať svoju kinematografiu na filmovom trhu formou trhovej projekcie (tzv. market screening), uvedený bude film režiséra a producenta Martina Repku Návrat bocianov. Okrem toho sa budú v stánku prezentovať i ďalšie slovenské koprodukčné filmy, ktoré si zahraniční filmoví profesionáli budú môcť pozrieť na DVD, k dispozícii budú aj zostrihy z pripravovaných filmov, presskity, katalóg k filmovým projektom Nové slovenské filmy 2008 – 2009 a ďalšie materiály. Stánok poskytne i priestor pre pracovné stretnutia slovenských filmových profesionálov. Okrem účasti na filmovom trhu a v Shooting Stars sa Slovensko v Berlíne bude podieľať aj na predstavení ročenky European Cinema Yearbook 2007 a International Film Guide 2008. Slovenskú účasť na MFF Berlinale a Európskom filmovom trhu zabezpečuje Slovenský filmový ústav. 

 

Viac informácií o MFF a EFM Berlín 2008 nájdete na www.berlinale.de
a o slovenskej účasti na EFM Berlín 2008 na www.sfu.sk, www.aic.sk.

Bližšie informácií o projekte Shooting Stars a European Film Promotion nájdete na www.aic.sk, www.efp-online.com.

Kontaktná osoba pre účasť Slovenskej republiky na MFF a EFM v Berlíne:
Alexandra Strelková, riaditeľka Národného kinematografického centra SFÚ,
zástupca SFU v European Film Promotion
tel.: 02/57 10 15 27
fax: 02/52 73 32 14
e-mail: cinecentresfu.sk 


kontakt TS: Katarína Lednická, e-mail: lednickasfu.sk,
tel.:+421 907 723 971,+421 2 57 10 15 26, fax: 52 73 32 14

 


publikované: 24.01.2008
aktualizované: 21.02.2008