English                                                        Streda 22.05.2024, 22:01


Jesenná prehliadka Projekt 100 prinesie do kín na tri mesiace desať kvalitných filmov

tlačová správa SFÚ (28. 8. 2008)               

 


S príchodom jesene vstupuje už pravidelne do slovenských kín nekomerčná putovná filmová prehliadka Projekt 100. Každoročne prináša desať filmov zo zlatého fondu svetovej kinematografie a nové snímky, ktoré získali ocenenia na prestížnych medzinárodných filmových festivaloch. Tohtoročná prehliadka Projekt 100 – 2008 sa koná po štrnástykrát v termíne od 11. septembra do 31. decembra 2008 v 36 filmových kluboch v 31 mestách Slovenska.


Program prehliadky Projekt 100 je rôznorodý a kvalitný. Z klasických filmov uvedie zásadné dielo filmového expresionizmu z roku 1920 Kabinet doktora Caligariho v réžii Roberta Wieneho. Zo 70. rokov minulého storočia ponúkne tri významné snímky. Kultové dielo talianskeho režiséra Michelangela Antonioniho o strete rôznych generácií a životných hodnôt Zabriskie Point, satirické podobenstvo so surrealistickými prvkami Skrytý pôvab buržoázie Luisa Buñuela a surrealistickú mexickú satiru Svätá hora Alejandra Jodorowskeho. Z novších filmov Projekt 100 prinesie päť snímok, ktoré v posledných štyroch rokoch vzbudili záujem odbornej i laickej verejnosti. Tragikomický výskum medziľudských vzťahov švédskeho režiséra Roya Anderssona Ty, ktorý žiješ, ďalej príbeh zo života na iracko-tureckej hranici Korytnačky môžu lietať Bahmana Ghobadiho, obraz rumunskej spoločnosti v ére socializmu 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni Cristiana Mungia, oceňovanú francúzsku drámu Juliana Schnabela Skafander a motýľ a napokon veľkofilm Andrzeja Wajdu Katyň o jednej z najväčších tragédií v modernej poľskej histórii. Tento rok bude mať v Projekte 100 svojho zástupcu aj Slovensko, medzi „projektové“ filmy sa dostalo jedno z najúspešnejších a najoceňovanejších diel slovenskej kinematografie, snímka Dušana Hanáka Obrazy starého sveta. V programe prehliadky sú aj dva krátke filmy. Projekciu Buňuelovho filmu Skrytý pôvab buržoázie bude sprevádzať jeho slávny krátky film Andalúzsky pes a Hanákov film Obrazy starého sveta obohatí snímka Prišiel k nám Old Shatterhand.

Otvorenie tohtoročného Projektu 100 sa uskutoční po prvýkrát v bratislavskom Filmovom klube Nostalgia, čím sa podľa slov Petra Dubeckého, predsedu Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK) a riaditeľa slovenskej časti prehliadky Projekt 100 „vraciame do klubového prostredia“. Projekt 100 patrí spolu s Medzinárodnou prehliadkou filmu, televízie a videa Febiofest ku kľúčovým podujatiam ASFK. Svoj pôvodný zámer priniesť do kín za desať rokov sto hodnotných diel už prekročil pred tromi rokmi a zatiaľ stále sa mu darí udržiavať si svojich divákov. „Je to značka, ktorá prerástla už stovku v názve,“ hovorí Peter Dubecký. „Som rád, že sa nám jeho prostredníctvom podarilo dostať na slovenské teritórium už 140 celovečerných filmov, vrátane desiatich tohtoročných, ktoré výrazne obohatili klubovú ponuku.“ Za trinásť rokov svojej existencie Projekt 100 na Slovensku uviedol do slovenskej distribúcie 130 celovečerných filmov a jedno pásmo animovaných krátkometrážnych snímok. Jeho 4 641 filmových predstavení v 376 kinách videlo doteraz spolu 207 579 divákov.

V Českej republike sa Projekt 100 - 2008 konal v prvej polovici roka. Začal sa 10. januára a trval do 31. mája 2008. Filmy ponúkol v 100 českých kinách na 1 093 predstaveniach, ktoré videlo 27 617 divákov. Program českej časti Projektu 100 sa líšil od slovenskej v troch tituloch. „Film Námestie Spasiteľa Krzysztofa Krauzeho sme vymenili za iný poľský film Katyň svetoznámeho režiséra Andrzeja Wajdu, ktorého sme už v Bratislave privítali na Febiofeste v roku 2005. Film sa bude hrať na otvorení Projektu 100. Pri ďalších dvoch tituloch bola situácia podobná ako vlani. Pre filmy Aguirre, hnev Boží Wernera Herzoga a Nový svet Terrenca Malicka boli práva len pre Českú republiku, a preto sme ich nahradili filmami Skafander a motýľ Juliana Schnabela, ktorý získal Cenu za réžiu v Cannes, a vlaňajším víťazom canneského festivalu 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni Cristiana Mungia,“ hovorí Peter Dubecký.

Projekt 100 sa tento rok koná v 31 mestách. Sú medzi nimi Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bánovce nad Bebravou, Bratislava, Bytča, Dolný Kubín, Handlová, Komárno, Košice, Kremnica, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Modra, Nitra, Nové Zámky, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prievidza, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senica, Spišská Nová Ves, Trenčín, Trnava a Veľký Krtíš. V Bratislave sa budú predstavenia Projektu 100 premietať v šiestich kinách, konkrétne v FK Charlie Centrum, FK Za zrkadlom, FK Dom kultúry Lúky, FK Mladosť, FK Nostalgia a Palace Cinemas Aupark. Spolu diváci budú mať možnosť vidieť filmy tohtoročného Projektu 100 v 36 kinosálach.

Pri príležitosti prehliadky Projekt 100 – 2008 pripravujú organizátori vydať už po šiestykrát bulletin, ktorý vyjde ako zvláštne vydanie mesačníka o filmovom dianí na Slovensku Film.sk. V jeho obsahu čitatelia nájdu recenzie všetkých filmov tohtoročného Projektu 100 od renomovaných filmových kritikov, teoretikov a vedcov, ďalej profily a filmografie režisérov, výrobné údaje k jednotlivým titulom, rozhovor s Petrom Dubeckým, riaditeľom prehliadky Projekt 100 o jej aktuálnom ročníku, a kompletný program. Film.sk 9/08 – zvláštne vydanie – Projekt 100 – 2008 vyjde k 2. septembru 2008.

Najväčšiu nekomerčnú putovnú filmovú prehliadku Projekt 100 – 2008 na Slovensku organizujú Asociácia slovenských filmových klubov a Slovenský filmový ústav v spolupráci s Asociáciou českých filmových klubov s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a programu EÚ MEDIA.

Partneri: Poľský inštitút, Vinárske závody Topoľčianky, s.r.o.

Mediálni partneri: Zoznam.sk, Rádio_FM, denník SME, mesačník Film.sk.

Viac informácií o Projekte 100 – 2008 a jeho filmoch nájdete na www.asfk.sk.kontakt: Simona Nôtová,
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 28.08.2008
aktualizované: 02.09.2008