English                                                        Piatok 19.04.2024, 05:26


Filmy Dušana Hanáka uvidia už aj diváci v Izraeli

tlačová správa SFÚ (27. 8. 2008)                            

 

 


Tvorba Dušana Hanáka patrí k tým najžiadanejším, jeho filmy videli diváci už takmer na celom svete. V termíne od 2. do 16. septembra 2008 sa jeho šesť celovečerných a dva krátke filmy budú premietať aj v troch izraelských mestách. Retrospektívnu prehliadku filmov za osobnej účasti Dušana Hanáka ponúknu filmotéky v Tel Avive, Jeruzaleme a v Haife.

Retrospektívna prehliadka tvorby Dušana Hanáka, jedného z našich najvýznamnejších režisérov, ponúkne šesť celovečerných filmov. Premietať sa bude psychologický príbeh o chorobe jednotlivca i spoločnosti 322 (1969), komédia o dedinskom poštárovi Jakubovi a cigánke Jolanke Ružové sny (1976), tragikomédia o starom mládencovi, ktorá ponúka emotívnu výpoveď o ľuďoch z periférie Ja milujem, ty miluješ (1980) i psychologický film o hľadaní hodnôt v živote zdravotnej sestry Tichá radosť (1985). V programe retrospektívy sú aj Hanákove dokumentárne filmy, a to strihový dokument Papierové hlavy (1995) o vzťahu občana a moci a o rôznych podobách porušovania ľudských práv v totalitnom Československu a jeden z najúspešnejších a najoceňovanejších filmov slovenskej kinematografie vôbec Obrazy starého sveta (1972) o starých ľuďoch z Liptova a Oravy, ktorí dokážu aj v stave civilizačného chaosu a neistoty žiť vnútorne slobodní. Šesticu celovečerných filmov doplnia krátke Hanákove snímky Prišiel k nám Old Shatterhand (1966) a Deň radosti (1972).

Slávnostné otvorenie prehliadky sa uskutoční vo všetkých troch izraelských mestách samostatne. Ako prvá bude filmom Ružové sny slávnostne otvorená retrospektíva v Tel Avive, ktorá je naplánovaná na 2. septembra 2008. V nasledujúcich dvoch dňoch rovnaký film otvorí prehliadky v Jeruzaleme a napokon v Haife. Na všetkých troch večeroch sa zúčastní režisér Dušan Hanák osobne. Zaujímavosťou je, že hoci všetky snímky prehliadky budú uvedené s anglickými titulkami, tri z nich – Ružové sny, Obrazy starého sveta a Papierové hlavy – budú mať aj hebrejské elektronické titulky.

Retrospektívnu prehliadku Dušana Hanáka v Izraeli organizuje Slovenský filmový ústav (SFÚ) s podporou Ministerstva kultúry SR a Veľvyslanectvo SR v Izraeli. Organizačným partnerom je Filmotéka v Tel Avive.

 

O Dušanovi Hanákovi

Významný slovenský režisér a scenárista Dušan Hanák oslávil v apríli tohto roku jubileum 70 rokov. Narodil sa v roku 1938 v Bratislave. V roku 1965 absolvoval Filmovú a televíznu fakultu AMU v Prahe. Nakrútil 20 krátkych filmov, ktoré boli ocenené v Oberhausene, Montevideu, na Bienále mladého umenia v Paríži a na mnohých ďalších festivaloch. Celovečerné filmy začal nakrúcať až po sovietskej okupácii Československa, pričom viaceré z nich boli hneď po svojom vzniku zakázané. Jeho celovečerný hraný debut 322 (1969) získal Grand Prix na 19. MFF v Mannheime. Film Obrazy starého sveta (1972) o ľuďoch, žijúcich na okraji civilizácie, sa s veľkým úspechom premietal v mnohých krajinách sveta až po sedemnástich rokoch v trezore. Získal Zlatý sestercius na MFF v Nyone, Grand Prix v Mníchove, Alcan Prize v Montreali, Cenu Don Quijote, Cenu Asociácie losangeleských filmových kritikov za najlepší dokumentárny film a celý rad ďalších medzinárodných ocenení. Film Ružové sny (1976), ktorý zaujal pravdivým vykreslením sociálnej situácie v cigánskej osade, nežnosťou a humorom, bol ocenený napríklad na 12. MFF v Teheráne a získal Grand Prix na 2. MFF v Alés. Ďalší zakázaný Hanákov film – ľudová tragikomédia o starom mládencovi Ja milujem, ty miluješ (1980) – bol uvedený až po ôsmich rokoch od svojho vzniku na 39. MFF v Berlíne, kde získal Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu. Film Tichá radosť (1985) o hľadaní hodnôt v živote tridsaťsedemročnej ženy získal Grand Prix a ďalšie ceny na 29. MFF autorských filmov v San Reme, ako i Cenu československej filmovej kritiky. Komorný film Súkromné životy (1990) o dvoch nevlastných sestrách bol odmenený Zvláštnou cenou poroty na MFF v Strassbourgu. V roku 1996 bol uvedený film Papierové hlavy o vzťahu občana a totalitnej moci. Získal cenu Golden Spire v súťaži Golden Gate Award na 40. MFF San Francisco, Run-up Price na 6. MFF v Yamagate a ďalšie ceny a uznania. V roku 1999 napísal Dušan Hanák knihu Slepec a nahá slečna (Záznamy a fotografie). Je profesorom na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Retrospektívy jeho filmov sa konali v San Reme, La Rochelle, Châteauroux, Paríži, Berlíne, Lipsku, Chicagu, v Múzeu moderného umenia v New Yorku a v mnohých amerických mestách a univerzitách. V roku 1991 mu na prehliadke jeho filmov v Denveri udelili Cenu za vynikajúci výkon vo filmovom umení. Naposledy získal Krištáľový glóbus na tohtoročnom 43. MFF Karlovy Vary 2008 za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii.

profil Dušana Hanáka spracovaný podľa www.sfd.sfu.sk.



kontakt: Simona Nôtová,
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 27.08.2008
aktualizované: 15.09.2008