English                                                        Sobota 22.06.2024, 05:51


Cena Festivalu Finále Plzeň pre Petra Dubeckého

tlačová správa SFÚ (28. 4. 2008)                            

 

 


Generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký sa v sobotu 26. apríla v Plzni stal držiteľom prestížneho ocenenia Zlatý ledňáček 08. Zástupcovia festivalu českých filmov Finále Plzeň ocenili Petra Dubeckého Zlatým ledňáčkom za významnú podporu českého filmu v zahraničí.

Filmový festival Finále Plzeň je každoročnou súťažnou a bilančnou prehliadkou českých dlhometrážnych hraných a dokumentárnych filmov. Počas jedného týždňa sa tu premieta celá dlhometrážna hraná produkcia a výber toho najlepšieho a najzaujímavejšieho z dokumentov. Celý filmový týždeň je doplnený projekciami ďalších českých filmov v najrôznejších sekciách a retrospektívach, sprevádzaných besedami s tvorcami. Festival už od svojho vzniku v roku 1968 každoročne udeľuje na základe rozhodnutia medzinárodnej poroty v kategórii dokumentárnych filmov cenu Zlatý ledňáček. V kategórii celovečerných hraných filmov udeľuje porota cenu Zlatý ledňáček a Zvláštne ocenenie za mimoriadny počin. Na základe hlasovania návštevníkov udeľuje festival Divácku cenu. Pre slovenských tvorcov boli historicky najúspešnejšie roky 1969 a 2005, kedy sa držiteľmi hlavnej ceny v kategórii celovečerných filmov stali Juraj Jakubisko (Zbehovia a pútnici) a Martin Šulík (Slnečný štát).

Slovenská kinematografia mala svojich zástupcov aj na uplynulom dvadsiatom prvom ročníku festivalu Finále Plzeň, ktorý sa skončil v nedeľu 27.apríla 2008. Predsedom medzinárodnej poroty dokumentárnych filmov bol slovenský dokumentarista Peter Kerekes a hlavnú cenu Zlatého ledňáčka v kategórii celovečerných hraných filmov získal koprodukčný česko-slovenský film Tajnosti (2007, r.: Alice Nellis).

Zlatý ledňáček je tento rok už druhým významným ocenením, ktorého držiteľom sa stal Peter Dubecký. V januári mu rektor AMU Ivo Mathé udelil Zlatú medailu AMU za dlhoročné zásluhy o česko - slovenskú vzájomnosť v oblasti kinematografie. Minulý rok ocenili zástupcovia MFF Febiofest Petra Dubeckého cenou Kristián za dlhodobú propagáciu českej kinematografie a rozvoj česko-slovenských kinematografických vzťahov a v roku 2006 udelil Klubu filmovej kultúry Zelená hora Petrovi Dubeckému výročnú cenu za dlhoročnú spoluprácu a podporu Lubušského filmového leta v Lagowe v Poľskej republike.kontakt TS: Katarína Lednická, e-mail: lednickasfu.sk,
tel.:+421 907 723 971,+421 2 5710 1526, fax: 5273 3214

 


publikované: 28.04.2008
aktualizované: 29.04.2008