English                                                        Sobota 30.09.2023, 05:06

Medzinárodný filmový festival Jameson CineFest v maďarskom Miskolci v programe svojho 11. ročníka (12. – 21. 9. 2014) predstavuje špeciálnu sekciu „Dni slovenskej animácie“. Fokus na slovenský animovaný film ponúkne prierez slovenskou animovanou tvorbou od jej prvých úspešných snímok až po súčasné animované diela, oceňované na prestížnych medzinárodných filmových festivaloch.

V štyroch samostatných blokoch sa predstaví 32 krátkych filmov, ktoré mapujú vývoj slovenskej animácie od obdobia rokov 1960 až po súčasnosť. Ide o kurátorský výber diel, ktoré v poslednom období predstavili Slovenský filmový ústav (Slovenský animovaný film) a spoločnosť feel me film (Virvar), v ktorom sa diváci majú možnosť zoznámiť s tvorbou autorov akými sú Viktor Kubal, Jaroslava Havettová, Frantiček Jurišič, či Ondrej Slivka, a s tvorcom mladšej generácie ako Katarína Kerekesová, Ivana Zajacová Laučíková, Ivana Šebestová, či Vlado Král, Michal Struss a Martin Snopek.

V špeciálnej nočnej projekcii bude uvedený aj celovečerný animovaný film Viktora Kubala Krvavá pani (1980).

Slovensko budú v Miskolci budú reprezentovať aj partnerské festivaly CineFestu, Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča, ktorý predstaví kolekciu filmov ocenených na 7. ročníku festival v júni 2014 Best of Anča, a MFF Cinematik, s minuloročným vítazom súťaže slovenských dokumentárnych filmov, Kauza Cervanová (r. Robert Kirchhoff).

Program sekcie "Dni slovenskej animácie" na stiahnutie TU
Viac informácií o programe festivalu nájdete na: Jameson CineFest Miskolc

Súvisiace správy na AIC:

2012: Fokus na slovenskú animáciu na festivale Animateka

 

 


publikované: 12.09.2014
aktualizované: 30.10.2014