English                                                        Pondelok 20.05.2024, 09:07

Digitálne reštaurované filmy z archívu na prestížne festivaly

Digitálne reštaurované filmy zo zbierok Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu (SFÚ) mieria na prestížne filmové festivaly. 51. ročník Medzinárodného festivalu fantastických filmov v Katalánsku, Sitges (4. – 14. 10. 2018) uvedie v španielskej premiére s podtitulom Retrospektíva Viktora Kubala diela slovenského režiséra, animátora a výtvarníka a Prípad Barnabáš Kos Petra Solana sa v svetovej premiére predstaví na medzinárodnom festivale klasických filmov Lumière (13. – 21. 10. 2018) v Lyone.

Retrospektíva Viktora Kubala predstaví digitálne reštaurovaný film Krvavá pani (1980), inšpirovaný historickou legendou o Čachtickej pani spolu s výberom šiestich filmov z Kubalovej krátkometrážnej tvorby. Diváci si v Sitgesi budú môcť pozrieť aj objednávkovú snímku Zem (1966) upozorňujúcu na zaberanie úrodnej pôdy a devastovanie prírody priemyselnými stavbami. Najmenší chlapec Janko Hraško u kúzelníka (1973) vyskúša, či má cenu zahrávať sa s prírodou a Kino (1977) preskúma vzťah diváka a filmu. Čo sa stalo Janíkovi na ceste (1981) ukáže zápas malého hrdinu s dopravným značením, Meteorológ (1983) vyskúša nevšedný spôsob, ako predpovedať počasie a Idol (1989) poukáže na dvojaký boj proti pseudoautoritám a kultom.

Medzinárodný festival fantastických filmov v Katalánsku uvedie tiež krátky animovaný film Untravel (r. Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr.), ktorý vznikol v srbsko-slovenskej koprodukcii. Príbeh o (lokál)patriotizme, turizme a emigrácii sa premietne v rámci sekcie Anima't Cortos.

Digitálne reštaurovaný film Krvavá pani sa v svetovej premiére predstavil už minulý rok na medzinárodnom festivale klasických filmov Lumière vo Francúzsku v rámci sekcie Archívne poklady a kuriozity, ktorá uvádza výnimočné diela z archívov z celého sveta. V jej tohtoročnom zložení sa tentoraz objaví Prípad Barnabáš Kos (1964) režiséra Petra Solana. Festival Lumière je jedným z najväčších a najuznávanejších medzinárodných festivalov klasického filmu, ktorého zámerom je upozorňovať na zásadné filmy z histórie kinematografie a zachovanie ich kontinuity v súčasnosti. Jeho program je venovaný reštaurovaným dielam archívnych filmov, retrospektívam a poctám významných filmových tvorcov. Digitálne reštaurovaná satirická tragikomédia Prípad Barnabáš Kos sa na festivale premietne vo svetovej premiére. Príbeh zachytáva trianglistu veľkého symfonického orchestra, ktorý je nečakane menovaný za jeho riaditeľa. Skromný hudobník sa spočiatku bráni, no čoskoro pochopí, akými pravidlami sa riadi mechanizmus kariéry, ku ktorému nevyhnutne patrí pochlebovanie a šplhúnstvo jeho kolegov.

Projekcie slovenských filmov v Sitgesi a Lyone lektorsky uvedie Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra SFÚ.

Web:
https://sitgesfilmfestival.com/eng
http://www.festival-lumiere.org/en/

Projekcie:
Retrospektíva Viktora Kubala / 12. október / piatok / 12.15 / Kino Prado / Sitges
Prípad Barnabáš Kos / 16. október / utorok / 16.45 / LUMIÈRE FOURMI / Lyon
Prípad Barnabáš Kos / 17. október / streda / 22.00 / LUMIÈRE BELLECOUR / Lyon

publikované: 24.09.2018
aktualizované: 24.09.2018