English                                                        Pondelok 02.10.2023, 20:56

Slovenské filmy mieria do Havany

 Dni slovenského filmu (6. - 11. 11. 2018) predstavia divákom na Kube výber festivalovo úspešných titulov i digitálne reštaurovaný film zo zbierok Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Súčasnú slovenskú kinematografiu bude v kine Multicine Infanta reprezentovať pätica hraných filmov.

Prehliadku v Havane otvorí triler zo slovensko-ukrajinského pohraničia Čiara (r. Peter Bebjak), ktorý si od svetovej premiéry na 52. ročníku festivalu v Karlových Varoch odniesol nemálo domácich i zahraničných ocenení. Tragikomická roadmovie Stanko (r. Rasťo Boroš) nadväzuje na tému prekračovania hraníc a zachytáva nevšedné zrodenie priateľstva medzi postavami z okraja spoločnosti.

Film Piata loď (r. Iveta Grófová), inšpirovaný skutočnou udalosťou dvoch detí osobne uvedie jeho producentka Katarína Krnáčová a po skončení projekcie príde odpovedať na otázky publika. Psychológii mladších postáv sa venuje aj debut Terezy Nvotovej Špina o sexuálnom zneužití a zápase s pocitom viny, strachu a hanby. Jediný animovaný film prehliadky Krvavá pani (r. Viktor Kubal) inšpirovaný historickou legendou o Čachtickej pani uvedie Imelda Selková z Oddelenia filmových podujatí SFÚ.

Dni slovenského filmu uzavrie za osobnej účasti režiséra roadmovie Out (r. György Kristóf), v ktorom sa rodinne založený päťdesiatnik Ágoston dostáva na ceste po východnej Európe do mora bizarných udalostí a stretnutí. Po premietaní bude nasledovať diskusia s režisérom filmu.

Projekt je súčasťou Plánu kultúrnych stykov MK SR pre rok 2018. Prehliadku Dni slovenského filmu organizujú SFÚ z poverenia MK SR v spolupráci s Ministerstvom kultúry Kubánskej republiky, Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Havane, Veľvyslanectvom Kubánskej republiky v Slovenskej republike a Instituto Cubano del Arte e Industria Cinematográficos (ICAIC).

PROGRAM:
Čiara / 6. november / 20.00 / slávnostné otvorenie festivalu
Stanko / 7. november / 18.00
Piata loď / 8. november / 18.00
Špina / 9. november / 18.00
Krvavá pani / 10. november / 17.00
Out / 11. november / 17.00


publikované: 31.10.2018
aktualizované: 31.10.2018