English                                                        Piatok 12.04.2024, 21:28

Súčasné slovenské filmy v Maďarsku

Už pravidelne sa november v dvoch maďarských mestách stáva dejiskom podujatí so slovenskou kinematografiou. V pondelok 7. novembra sa v Budapešti začne v kinematografickom centre DocuArt trojdňový 24. filmový seminár. Po jeho skončení sa vybrané filmy presunú na Prehliadku slovenských filmov v Segedíne, ktorá potrvá do 14. novembra. Obe podujatia predstavia kolekciu celovečerných hraných a dokumentárnych filmov, sprevádzať ich bude kolekcia študentských filmov z bratislavskej VŠMU.

Tohtoročný odborný seminár s prehliadkou nesie názov Pod drobnohľadom ČLOVEK. Jeho dramaturgia každoročne vychádza zo záujmu predstaviť tamojším divákom súčasnú slovenskú hranú, dokumentárnu a študentskú tvorbu. Hrané filmy v programe budapeštianskeho seminára reprezentujú dráma bývalej herečky Eva Nová režiséra Marka Škopa, komédia o štyridsiatnikovi Vojtech režiséra Viktora Csudaia a roadmovie o dvoch outsideroch Stanko od debutanta Rasťa Boroša. Premietnu sa aj dva filmy Juraja Nvotu Johankino tajomstvo a Kruté radosti, ktoré režisér na seminári osobne uvedie.

Otváracím filmom prehliadky bude ľúbostný príbeh nešťastnej lásky v období ideologického uvoľnenia medzi 2. svetovou vojnou a nástupom komunizmu Agáva od scenáristu a zároveň debutujúceho režiséra Ondreja Šulaja, ktorý vznikol na motívy novely Ladislava Balleka Agáty. Ondrej Šulaj sa osobne zúčastní oficiálneho otvorenia spolu s Petrom Dubeckým, generálnym riaditeľom SFÚ.

Dokumentárne filmy predstaví seminár pod spoločným názvom Príbehy ľudí na Slovensku aj o Slovensku. Maďarskí diváci uvidia filmovú esej režiséra Pala Korca Čakáreň, nový film dokumentaristu Pavla Barabáša o tatranských nosičoch Sloboda pod nákladom, debut dokumentaristu Erika Prausa Zem, ktorá hľadá svoje nebo o obci Pohorelá i biografický dokument Anton Srholec režisérky Aleny Čermákovej. Súčasťou seminára bude tiež projekcia filmu Para nad riekou dvojice režisérov Robert Kirchhoff a Filip Remunda, ktorý na príbehu troch starnúcich džezmenov hovorí o sile slávy a jej pominuteľnosti. Seminár uvedie aj dve hodinové pásma poslucháčov Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave a absolventský film dokumentaristky Terezy Križkovej Vtedy v Bratislave za jej osobnej účasti.

24. filmový seminár v Budapešti sa koná od 7. do 9. novembra . Od 10. do 14. novembra nadviaže na filmový seminár s totožným programom  Prehliadka slovenských filmov v kine Grand Café v Segedíne s výnimkou filmu Kruté radosti Juraja Nvotu a študentskej tvorby z VŠMU. Doplní ju krátky dokumentárny film Všade dobre, doma najlepšie od absolventa Akadémie umení v Banskej Bystrici Pavla Višňovského o mladých Slovákoch, ktorí sa z rôznych príčin vybrali na skusy do zahraničia.

Hlavným organizátorom seminára je Slovenské divadlo Vertigo, prehliadka v Segedíne sa koná v spolupráci so Spolkom segedínskych Slovákov. Spoluorganizátormi celého podujatia sú Slovenský filmový ústav (SFÚ) a Slovenský inštitút v Budapešti.

Zdroj: Tlačová správa SFÚ - Súčasné slovenské filmy sa premietnu v maďarských mestách Budapešť a Segedín

publikované: 07.11.2016
aktualizované: 08.11.2016