English                                                        Pondelok 02.10.2023, 20:58

Slovenský projekt v L'Atelier Cannes

Ako vôbec prvý slovenský film mieri pripravovaný celovečerný debut Vychladnutie (OUT) mladého režiséra Györgya Kristófa na 11. ročník podujatia pod hlavičkou Cinéfondation - L’Atelier, ktoré sa koná v rámci prestížneho festivalu v Cannes. Projekt bol zaradený medzi 15 najsľubnejších projektov z celého sveta.

Film mladého slovenského režiséra a scenáristu Györgya Kristófa, absolventa pražskej FAMU, ktorý zaujal už svojimi študentskými filmami, sa začína na východnom Slovensku – v rodisku tvorcu – a končí sa v Lotyšsku – na šírom mori. Sleduje Ágostona, ktorý sa z malého mesta po zavretí elektrárne vydáva na púť cez východnú Európu. Film sa má začať nakrúcať v lete tohto roka a do kín by sa mal dostať v roku 2016.

Tvorcovia filmu už s projektom absolvovali niekoľko úspešných workshopov a prezentácií - New Cinema Network Rím, B'EST, Pitch&Feedback v Karlových Varov a tento mesiac mieri aj na podujatie Sofia Meetings v Bulharsku. Film vzniká v produkcii slovenskej spoločnosti sentimentalfilm (Marek Urban) a maďarskej spoločnosti Mirage Film Studio (Andrea Taschler), koproducentmi projektu sú Arizona Films (FR), endorfilm (CZ) a Film Angels Prod (LV). Projekt bol podporený Audiovizuálnym fondom.

L´Atelier vznikol v roku 2005 v rámci slávneho festivalu v Cannes, aby podporoval a napomáhal vývoj novej generácie filmárov po celom svete. Za desaťročie existencie do neho bolo vybraných viac ako 150 projektov. V 11. ročníku L´Atelier-u sa zúčastní 15 projektov začínajúcich, ale aj známych filmárov zo 14 krajín v kombinácii režisér - producent a budú mať možnosť sa stretnúť s potenciálnymi partnermi. 68. ročník Medzinárodného filmového festivalu v juhofrancúzskom Cannes sa uskutoční od 13. do 24. mája 2015.

Tlačová správa na stiahnutie

Viac informácii na:
www.cinefondation.com
www.festival-cannes.fr
www.sentimentalfilm.com 

 

publikované: 04.03.2015
aktualizované: 04.03.2015