English                                                        Sobota 26.09.2020, 02:54

Slovenské filmy zavítajú na Letnú filmovú školu Uherské Hradište

Slovenská audiovizuálna tvorba je neodmysliteľnou súčasťou Letnej filmovej školy Uherské Hradište (27. 7. – 5. 8. 2018). Na jej 44. ročníku sa predstaví prostredníctvom najnovších slovenských a koprodukčných snímok, filmov zo zbierok Národného filmového archívu SFÚ a diel talentovaných študentov filmových škôl.

Sekcia Novinky uvedie výber z českej a slovenskej filmovej produkcie za posledných 12 mesiacov. Najviac očakávanými sú snímky s pomerne čerstvou svetovou premiérou z 53. MFF Karlove Vary. Zo slovenských koprodukčných titulov ide o režijný debut Domestik (r. Adam Sedlák), roadmovie Všetko bude (r. Olmo Omerzu) a drámu Chvilky (r. Beata Parkanová). V sekcii sa tiež predstavia Tlmočník (r. Martin Šulík), Hmyz (r. Jan Švankmajer), Dôverný nepriateľ (r. Karel Janák) a čiernobiela verzia filmu Po strništi bos (r. Jan Svěrák). Najhorúcejšou novinkou bude film Jan Palach (r. Robert Sedláček), ktorého svetová premiéra zakončí 44. ročník podujatia. Hraný film je rekonštrukciou posledných mesiacov a týždňov študenta, ktorý v roku 1969 obetoval svoj život na protest proti „priateľskej“ okupácii Československa.

Tvorba uplynulého roka sa bude zrkadliť aj v ďalších sekciách. Letní kino/novinky s innogy predstaví dva diely z trilógie Zahradníctvo režiséra Jana Hřebejka, Dezertér a Nápadník. Na Masarykovom námestí sa premietnu tiež divácky atraktívne filmy Po strništi bos (r. Jan Svěrák) a Backstage (r. Andrea Sedláčková).

Medzi významnými hosťami tohto ročníka bude Meir Lubor Dohnal, pedagóg a scenárista, ktorý stál pri zrode zásadných filmov režisérov Ela Havettu, Juraja Jakubiska či Juraja Herza. Pri tejto príležitosti sa premietnu digitálne reštaurované filmy zo zbierok Národného filmového archívu SFÚ Kristove roky (r. Juraj Jakubisko) a Slávnosť v botanickej záhrade (r. Elo Havetta), ako aj stredometrážny dokument Marka Škopa a Juraja Johanidesa Slávnosť osamelej palmy.

Talentovaní študenti z českých a slovenských filmových škôl dostanú priestor v sekcii Studentské filmy. Za Slovensko sa predstavia Michal Blaško so snímkou Atlantída, 2003 a Martina Buchelová s filmami Magic Moments a Idiot.

V sekcii Zvláštní uvedení: CinEd uvádí sa premietne film pre deti Modrý tiger (r. Petr Oukropec), projekciou česko-slovenského filmu Výlet (r. Alice Nellis) si Letná filmová škola uctí prítomnosť významného hosťa, herečky Ivy Janžurovej.

Festival nevynechá ani dokumentárnu tvorbu. Sekcia AČFK uvádí: Distribuce predstaví film Mečiar (r. Tereza Nvotová) a sekcia P. S. prinesie na plátna kín Cirkus Rwanda (r. Michal Varga). Krátky film M is for Malnutrition (r. Peter Czirkai) sa premietne v stane týždenníka Respekt vo večernej sekcii Horror Planet Dark.

Väčšinu slovenských a koprodukčných filmov na podujatí uvedú tvorcovia osobne.

Počas Slovenského dňa, v utorok 31. júla, sa uskutoční diskusia s názvom Inventúra slovenského filmu, na ktorej sa o témach financovania slovenskej filmovej tvorby, diváckej návštevnosti či o nastupujúcej generácii filmových profesionálov budú rozprávať scenárista Marek Leščák, zástupca Únie filmových distribútorov Peter Kot, zástupkyňa Asociácie nezávislých producentov Zuzana Mistríková, riaditeľ Audiovizuálneho fondu Martin Šmatlák, režisér a riaditeľ Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Martin Šulík, producent a riaditeľ Slovenskej asociácie producentov v audiovízii Marian Urban a filmová teoretička Katarína Mišíková.

Počas Slovenského dňa sa budú predávať v Kine Hviezda knižné publikácie, DVD a blu-ray nosiče z edičného oddelenia SFÚ za zvýhodnené ceny.

Prezentáciu slovenskej kinematografie na 44. Letnej filmovej škole Uherské Hradiště organizuje Slovenský filmový ústav a Asociácia slovenských filmových klubov.

Zdroj:
Tlačová správa SFÚ (24. 7. 2018)

Web
:
www.lfs.cz

Program festivalu:
https://program.lfs.cz/

Súvisiace AIC správy:
LFŠ Uherské Hradište 2017
LFŠ Uherské Hradište 2016

WebJET Toolbar
DocID: 22838 Edituj stránku
Zmenil:
Lea Pagáčová
Dátum:
22.06.2018 21:48 

publikované: 24.07.2018
aktualizované: 27.07.2018