English                                                        Pondelok 02.10.2023, 18:59

Slovenské filmy v českých a slovenských kinách

V roku 2014 by sa malo do slovenských kín dostať 24 domácich filmov, z toho jedna tretina počas posledných štyroch mesiacov.

V septembri mali premiéru hrané filmy Deti (r. Jaro Vojtek) a V tichu (r. Zdeněk Jiráský), minoritná koprodukcia Radima Špačka Miesta a dlhometrážny dokument Daniela Dangla a Lukáša Zednikoviča 38 o hokejistovi Pavlovi Demitrovi. Ten sa so 111 004 divákmi stal nielen najúspešnejším dokumentom v slovenských kinách v ére samostatnosti, ale ako jediný dokument sa dostal do TOP 10 najnavštevovanejších domácich filmov od roku 1993 a v súčasnosti mu patrí už šiesta priečka.

V októbri sa dostali do kín prvá slovenská rozprávka od roku 2003 Láska na vlásku Mariany Čengel Solčanskej a dlhometrážny debut Mira Rema Comeback, ktorý mal svetovú premiéru v súťaži dokumentov na MFF Karlovy Vary.

V novembri na divákov čakajú ďalšie dva dokumentárne debuty vlna vs. breh úspešného kameramana a debutujúceho režiséra Martina Štrbu a Salto Mortale Anabely Žigovej.

Do kín sa dostali i dva krátke animované filmy ako predfilmy, a to Fongopolis Joanny Kožuch pred filmom Nick Cave: 20 000 dní na Zemi a Nina Veroniky Obertovej a Michaely Čopíkovej pred filmom Biely boh.

V roku 2014 by v Českej republike malo mať premiéru rekordných 16 slovenských a koprodukčných filmov. Po tituloch Kandidát, Fair Play, Všetky moje deti, Eugéniové, Zamatoví teroristi, ABSOLVENTI/ Sloboda nie je zadarmo, Arcibiskup Bezák Zbohom…, Zejtra napořád a Gottland sa do konca roku 2014 do českých kín dostanú alebo už dostali: 18. septembra poviedkový film desiatich režisérov Slovensko 2.0 a minoritná koprodukcia Radima Špačka Miesta, 16. októbra mali premiéru V tichu, Deti, Felvidék - Horná zem a kolekcia slovenských krátkych filmov.

23. októbra bola distribučná premiéra slovenského kandidáta na Oscara za najlepší cudzojazyčný film Krok do tmy Miloslava Luthera a 4.12. bude česká premiéra nového filmu Juraja Nvotu Rukojemník nakrúteného podľa nového románu Petra Pišťanka. Jeho český distribučný názov je Jak jsme hráli čáru. V slovenských kinách sa film objaví až po českej premiére 8. januára 2015.

K najväčším distributérom slovenských filmov v Čechách patria spoločnosti Mirius FD a CinemArt. Tá druhá toho roku už po druhý raz pripravila putovnú prehliadku najúspešnejších slovenských dokumentárnych, hraných a animovaných filmov. Tentoraz pod názvom Súčasný slovenský film 2014. Jej súčasťou sú snímky Deti, Felvidék – Horná zem a V tichu a dopĺňa ich kolekcia krátkych filmov, ktorú tvoria snímky Homo ciris (r. Jana Mináriková), tWINs (r. Peter Budinský), Hviezda (r. Andrej Kolenčík), Posledný autobus (r. Ivana Laučíková a Martin Snopek) a Tanec tigra (r. Martin Repka).

publikované: 30.10.2014
aktualizované: 10.11.2014