English                                                        Pondelok 17.06.2024, 16:39

Slovenské filmy sa predstavia v Bruseli na prestížnych adresách

V Bruseli sa počas decembra uskutočnia dve filmové podujatia zamerané na slovenskú kinematografiu.

Prehliadka Brussels Cinema Days

Už v stredu 30. novembra sa vo významnom kultúrnom centre BOZAR začne prehliadka Brussels Cinema Days, ktorá ponúkne belgickým divákom predovšetkým dvadsať európskych filmov uvedených na najprestížnejších festivaloch počas uplynulého roka. Počas nej sa predstavia aj tri slovenské filmy, kde vo výbere okrem súčasného koprodukčného filmu Ja, Olga Hepnarová (2016) režisérskej dvojice Tomáš Weinreb a Petr Kazda figurujú aj dve diela Dušana Hanáka. Za osobnej účasti režiséra sa premietne dokumentárny film Papierové hlavy (1995) o vzťahu občana a moci a o rôznych podobách porušovania ľudských práv v Československu v rokoch 1945 – 89, ktorý reflektuje našu nedávnu minulosť. V programe je aj jeho dokument Obrazy starého sveta (1972), oceňovaný najmä pre sugestívne zobrazenie starých ľudí z Liptova a Oravy, ktorí dokážu aj v stave civilizačného chaosu a neistoty žiť vnútorne slobodní.

Prehliadka sa koná so zámerom ponúknuť priestor na stretnutie filmových profesionálov z celej Európy, ktorí budú spoločne diskutovať o budúcnosti európskeho audiovizuálneho sektoru. Počas nej sa v centre Bozar v spolupráci s European Film Forum (EFF), ktoré vzniklo vlani pod záštitou Creative Europe Media, uskutoční pri príležitosti 25. výročia programu MEDIA aj posledné tohtoročné Európske filmové fórum.

Cyklus Slovenská filmová panoráma

Bruselské kultúrne centrum BOZAR a Belgický kráľovský archív – Cinematek uvedú aj cyklus Slovenská filmová panoráma (2. decembra 2016 do 20. januára 2017), ktorým chcú tamojším divákom slovenskú kinematografiu predstaviť ako jednu z menej známych kinematografií stredoeurópskeho regiónu.

Na prehliadke sa okrem dvoch spomenutých filmov Dušana Hanáka premietnu aj jeho Ružové sny (1976) a Ja milujem, ty miluješ (1980). V programe sú ďalej dráma Boxer a smrť (1962) Petra Solana, prelomové dielo československej novej vlny Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra a tiež jeho vojnový film Veľká noc a veľký deň (1974), Chodník cez Dunaj (1989) Miloslava Luthera i dva filmy z novodobej histórie slovenskej kinematografie, poetická snímka Záhrada (1995) Martina Šulíka a hraný dokument Slepé lásky (2008) Juraja Lehotského. Zastúpenie má na prehliadke aj režisér Juraj Jakubisko, premietne sa jeho celovečerný hraný debut Kristove roky (1967) spolu s krátkym dokumentárnym filmom Bubeník červeného kríža (1977) a snímky Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) a Sedím na konári a je mi dobre (1989).

Partnermi oboch podujatí sú Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bruseli a Slovenský filmový ústav (SFÚ).
Obe podujatia sú súčasťou prezentácie slovenskej kinematografie v projekte SK PRES.

Viac informácií nájdete na http://www.bozar.be/ alebo http://www.cinematek.be/

Zdroj: tlačová správa SFÚ - Prestížne kultúrne centrum BOZAR v Bruseli sa stane miestom slovenskej kinematografie

publikované: 28.11.2016
aktualizované: 28.11.2016