English                                                        Pondelok 25.01.2021, 05:32

Slovenské filmy pokračujú v úspechoch

Slovenským filmom sa darilo aj počas mesiaca apríl. V úvode mesiaca získali cenu na maďarskom Titanicu filmy Môj pes Killer a Lidice, neskôr bodoval Môj pes Killer aj v českej Plzni až dvomi cenami, v neďalekom rakúskom Linzi získal Aš do mesta Aš Zvláštne uznanie poroty. Výherný "strike" uzatvára film Aš do mesta Aš, ktorý víťazstvom ďalšieho Zvláštneho uznania na festivale Neisses preklenul úspešné razenie slovenských filmov aj do nasledujúceho mesiaca.

Až päť slovenských majoritných a koprodukčných titulov sa ocitlo v programe 20. MFF Titanic v maďarskej Budapešti začiatkom apríla. Film Môj pes Killer režisérky Miry Fornay, ktorý už mal v tom čase na konte dve významné ceny (Hivos Tiger z Rotterdamu a cenu za najlepšiu réžiu z MFF Vilnius Kino Pavasaris), získal v súťažnej sekcii Zvláštne uzanie. Trojčlenná medzinárodná porota pozostávajúca z írskeho producenta Morgana Bushea, maďarského režiséra Szabolcsa Hajduho, a predsedu poroty Jiřího Menzela, udelila cenu za „dielo s dôsledne premysleným filmovým jazykom, sugestívnou atmosférou, presným a citlivým herectvom, s réžiou, ktorá sa nebojí riskovať, a odvážnym, do detailov prepracovaným scenárom.“

Český režisér Petr Nikolaev získal Cenu divákov za film Lidice, ktorý bol uvedený v sekcii Staropramen Beer Snacks.

Úspech filmu Môj pes Killer pokračoval aj na 26. festivale českých filmov Finále Plzeň: spoločne s ďalšími koprodukčnými i majoritne slovenskými filmami Až do mesta Aš, DONT STOP, eŠteBák a V tieni súťažil film v sekcii Nové české celovečerné a animované filmy v súťaži, pričom zvíťazil hneď dvakrát - získal Zlatého lednáčka za najlepší celovečerný hraný film a jeho hlavný herecký predstaviteľ Adam Mihál získal Divácku cenu za najlepší herecký výkon. Porota v zložení Rick McCullum (US), Zuzana Mistríková (SK), Zornitsa Sophia (BG), Christian Schwochow (DE) a Radim Špaček (CZ) svoj verdikt odvôvodnila takto: "Dospeli sme k jednohlasnému rozhodnutiu: všetci sme sa nadšene zhodli, že film Môj pes Killer predstavuje tú najlepšiu čistú filmárinu, akú si dokážeme predstaviť. Je to priamy, odvážny a ohromujúcim spôsobom silný film, ktorý prináša osvetľujúci pohľad na netoleranciu veľmi ľudským spôsobom a hlboko nás zasiahol. Dosahuje to hlavne pomocou obrazu a zvuku, čo je  základný jazyk filmu. Herecké výkony sú tak skutočné a vypäté, že máte pocit, akoby postavy mali každú chvíľu explodovať priamo pred Vašimi očami. Dve slová, ktorá najlepšie vystihujú náš dojem z tohto obdivuhodného filmu sú: SAKRA DOBRÝ!"

V programe festivalu boli uvedené aj ďalšie slovenské filmy: Nějvetší přání (Nové české dokumenty v súťaži), Nejasná správa o konci sveta (Krídla slávy: Juraj Jakubisko, Jiří Menzel, Jiří Krejčík) a Od Fica do Fica (Zvláštne uvedenia).

Úspechy čakali aj film Až do mesta Aš, ktorý priamo z Plzne cestoval do súťaže európskych hraných filmov jubilejného 10. ročníka FF Crossing Europe v rakúskom Linzi. Zvláštne uznanie poroty v zložení Dominique Choisy (Francúzsko), Sarlote Liduma (Lotyšsko) a Pia Marais (Nemecko / JAR) získala Iveta Grófová v konkurecii ďalší ôsmich filmov. Režisérka spoločne s kameramankou Vierou Bačíkovou film osobne uviedla a takisto si prevzala ocenenie.

Výherným krokom vkročil Až do mesta Aš aj do ďalšieho mesiaca na FF Neisse na nemecko-poľských hraniciach. Porota v zložení Jana Černik (CZ), Przemysław Wojcieszek (PL) a Nikolaj Nikitin (DE) udelili filmu takisto Zvláštne uznanie.

Viac informácii na:
www.titanicfilmfest.hu
www.festivalfinale.cz
www.crossingeurope.at
www.neissefilmfestival.de

Súviace AIC správy:
Aprílové festivaly uvádzajú slovenské filmypublikované: 03.05.2013
aktualizované: 07.05.2013