English                                                        Pondelok 20.05.2024, 07:13

Slovenské filmy mieria do Budapešti

Už vo štvrtok 15. septembra sa v budapeštianskom kine Toldi začne trojdňová prehliadka Dni slovenského filmu, ktorá v podtitule nesie symbolické motto spolupatričnosti a porozumenia: Pozri sa susedovi do tváre. Maďarským divákom predstaví v termíne od 15. do 17. septembra výber piatich najúspešnejších slovenských filmov za posledné tri roky, ktoré vzišli z ocenených a nominovaných filmov na národnú filmovú cenu Slnko v sieti 2016 a boli uvedené na domácej prehliadke národnej kinematografie Týždeň slovenského filmu.

Otváracím filmom trojdňového podujatia je celovečerný hraný debut dokumentaristu Marka Škopa Eva Nová (2015). Maďarskí diváci budú môcť následne vidieť filmy: Deti (2014) Jara Vojteka, Koza (2015) Ivana Ostrochovského, Čistič (2015) Petra Bebjaka a česko-slovenský koprodukčný film Domácí péče (2015) režiséra Slávka Horáka.

Po projekcii úvodného filmu sa uskutoční aj beseda na tému Aký je súčasný slovenský film? – Opäť na dobrej a úspešnej ceste?. Moderovať ju bude maďarský filmový historik Peter Gerencsér a zúčastní sa jej slovenský režisér a producent Mátyás Prikler.

Prehliadku organizuje Slovenský inštitút v Budapešti, v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a kinom Toldi.

Pútavý trailer na prehliadku Dni slovenského filmu v Budapešti nájdete tu: https://www.youtube.com/watch?v=Fwvl1b7nqSc

Paralelne s trojdňovým podujatím odštartuje aj prehliadka slovenských filmov z reprezentatívnej Blu-ray kolekcie SK PRES, ktorá potrvá do decembra. V tomto období bude mať maďarské publikum možnosť pozrieť si výber ôsmich filmov z obdobia rokov 1962 – 2009. V kultúrnych priestoroch Auróra a Kék Ló budú uvedené filmy Boxer a smrť (1962) Petra Solana, Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska, Všetko čo mám rád (1992) Martina Šulíka, Papierové hlavy (1995) Dušana Hanáka, Sila ľudskosti – Nicholas Winton (2002) režiséra Mateja Mináča, Slepé lásky (2008) Juraja Lehotského a Pokoj v duši (2009) Vladimíra Balka.

Cieľom oboch budapeštianskych paralelných podujatí je upozorniť maďarské publikum na úspešnú súčasnú i archívnu slovenskú filmovú tvorbu.

Obe podujatia sa konajú v nadväznosti na predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie.

Tlačová správa SFÚ

Viac o programe v jednotlivých kinách sa dozviete tu:
Toldi Mozi: www.toldimozi.hu
Auróra: www.auroraonline.hu
Kék Ló: www.keklo.de

publikované: 14.09.2016
aktualizované: 16.09.2016