English                                                        Utorok 23.07.2024, 12:53

Retrospektíva kinematografie strednej a východnej Európy po páde komunizmu na MFF San Sebastian

   

Retrospektíva pod názvom Prísľuby z Východu. Portrét východnej Európy v 50 filmoch je súčasťou programu 62. ročníka MFF San Sebastian (19. - 27. 9. 2014) v Španielsku a predstaví 50 filmov produkovaných po roku 2000 v krajinách pod sovietskym vplyvom po 2. svetovej vojne. Kolekcia objavuje kreatívny kapitál týchto profesionálnych prostredí a nových talentov a jej úlohou ukončiť rôzne predsudky a stereotypné obrazy a priniesť návštevníkov festivalu bližšie k realite týchto krajín v ich vlastnej sebareflexii.

V sekcii sa medzi 50 titulmi predstavia aj slovenské tituly: víťaz z Rotterdamu, druhý celovečerný film Miry Fornay Môj pes Killer (2013), v Berlíne premierovaný debut režisérky Zuzany Liovej Dom (2011), či úspešný a oceňovaný dokumentárny film Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny (2009). Medzi ďalšími koprodukčnými titulmi sa nachádzajú aj Príbehy obyčajného šialenstva (2005) Petra Zelenku, či Výlet (2002) Alice Nellis. Osobne svoje filmy uvedú tvorcovia Mira Fornay a Peter Kerekes.

   
Uvedenie sekcie bude okrem tlačovej konferencie 23. septembra 2014 sprevádzať aj prezentácia rovnomennej publikácie v koordinácii editora Matthieua Darrasa, ktorú každoročne festival vydáva. Autorkou kapitoly o slovenskej kinematografii je Mária Ferenčuhová.

Krátkometrážnu tvorbu na festivale zastupuje študentský film Adama Felixa Checkpoint (2014), v sekcii Medzinárodné stretnutie filmových študentov. Film osobne uvedie režisér Adam Felix, výkonný producent Jakub Viktorín a ďalší členovia štábu. Film zabojuje o ceny Panavision, Freak Independent Film Agency, Torino, BioBio či Orona. Tri vybrané filmy sa tiež budú môcť zúčastniť Short Film Corner počas Marché du Film v Cannes. Porote predsedá francúzsky režisér Laurent Cantet, ďalšími členovia sú študenti, medzi ktorými bol vybraný aj slovenský zástupca Stanislav Pavlovič.

   

Viac informácii na:
www.sansebastianfestival.com 

publikované: 10.09.2014
aktualizované: 10.09.2014