English                                                        Pondelok 04.03.2024, 21:14

Prehliadka slovenskej kinematografie v Moskve

V stredu 26. októbra sa v Moskve začne Prehliadka slovenskej kinematografie, ktorá je jedným z početných podujatí na prezentáciu slovenskej kinematografie v rámci projektu SK PRES. Prehliadka potrvá do 31. októbra

V Moskve sa premietne kolekcia piatich filmov: vojnová dráma Boxer a smrť  (1962) Petra Solana, prelomové dielo československej novej vlny Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, trezorový film Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska, jediný slovenský držiteľ Strieborného medveďa z Berlinale Ja milujem, ty miluješ (1988) Dušana Hanáka a film Chodník cez Dunaj (1989) Miloslava Luthera, ktorého príbeh sa vracia na naše územie v čase druhej svetovej vojny. Všetky filmy prešli procesom obnovy a záchrany audiovizuálneho dedičstva a diváci ich uvidia zdigitalizované a zreštaurované.

Súčasnú slovenskú kinematografiu bude na moskovskej prehliadke reprezentovať celovečerný režijný debut scenáristu Ondreja Šulaja Agáva (2016), ktorý bude zároveň otváracím filmom celého podujatia. Tento ľúbostný príbeh nešťastnej lásky odohrávajúci sa v období ideologického uvoľnenia medzi 2. svetovou vojnou a nástupom komunizmu predstaví tamojším divákom osobne jeho producent Patrik Pašš.

Prehliadka slovenskej kinematografie v kine Fitil v Moskve sa koná v rámci bilaterálnej spolupráce Ministerstva kultúry SR a Ministerstva kultúry Ruskej federácie v spolupráci s Filmovou spoločnosťou NOY a Slovenským kultúrnym inštitútom v Moskve.

Zdroj: tlačová správa SFÚ - Slovenské filmy z kolekcie SK PRES sa s úspechom premietajú po celej Európe

publikované: 24.10.2016
aktualizované: 31.10.2016