English                                                        Štvrtok 30.05.2024, 08:02

Hranica a Arsy-Versy ocenené v Jihlave

Nový dokumentárny film režiséra Jara Vojteka Hranica, ktorý bol vo svetovej premiére uvedený v súťažnej sekcii MEZI MOŘI na 13. Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jihlava 2009 získal Cenu pre najlepší východoeurópsky dokumentárny film roku 2009.

Porota v zložení: Bill Nichols (filmový teoretik, USA), Amir Labaki (riaditeľ festivalu It´s All True, Brazília), Kuba Dąbrowski (fotograf a blogger, PL) a Svätopluk Mikyta (výtvarník a performer, SR) ocenila film, ktorý podľa nej “pomenováva celý rad naliehavých problémov, ako napr. odkaz komunizmu, pretrvávanie svojvoľne stanovených hraníc, krutosť absolútnej moci, ľahostajnosť vzdialených úradov, dôležitosť náboženstva, výzvy, ktorým čelí staršia generácia a úsilie rodím, aby mohli zostať spolu aj navzdory všetkým silám, ktoré ich rozdeľujú. Film Jaroslava Vojteka tieto problémy skúma bohatou, podmanivou filmovou formou.”

Druhým oceneným titulom zo Slovenska je krátky film režiséra Mira Rema Arsy-Versy, ktorý získal špeciálne uznanie poroty Silver Eye 2009 v kategórii Krátky dokument. O uznaní rozhodla porota v zložení Danielle DiGiacomo (producentka, USA), Catherine Le Clef (akvizície a predaj, FR) a Jenny Ross (akvizície, UK).

Viac informácií o festivale na www.dokument-festival.cz.

Hranica, rež. Jaro Vojtek, SK 2009
V noci 30. augusta 1946 bola dedina Slemence na východnej hranici Európy rozdelená Červenou armádou na dve časti. Jedna časť, Veľké Slemence, zostala na Slovensku (vtedajšie Československo), druhá dostala názov Malé Slemence a pripadla Ukrajine (vtedajší Sovietsky zväz). Nezmyselne vytýčená hranica, podobná povestnému berlínskemu múru, rozdeľuje majetky, cintorín a najbližšie rodiny aj v súčasnosti. Dokumentárny film zobrazuje trpkú skúsenosť obyvateľov Slemeniec, ktorí na najstráženejšej hranici Európskej únie snívajú svoj sen o jej otvorení.

HRANICA
dokumentárny film, SK 2009, 72 min.
námet, réžia: Jaro Vojtek
scenár: Jaro Vojtek, Marek Leščák
kamera: Tomáš Stanek, Jaro Vojtek
strih: Maroš Šlapeta, Zuzana Cséplő
zvuk: Jaro Vojtek, Tobiáš Potočný
produkcia: LEON Productions

Viac informácií na www.border.sk.

Arsy – Versy, rež. Miro Remo, SK 2008
Film je životným príbehom matky a jej syna Luboša. "Ľubomír Remo ako muž, čo prevrátil svet hore nohami..." Dokument o amatérskom filmárovi, ktorý celý život pozoruje netopiere.
“Človek, ktorý nezapadol do systému, ale i tak sa stal pozoruhodným pozorovateľom svojho okolia. Muž, ktorý svojím správaním pripomína pomäteného, v sebe ukrýva obrovskú dávku citu pre prírodné, pre to, čo tu bolo odpradávna. "Muž, ktorý žije hore nohami, nemusí byť zákonite blázon", vraví jeho matka, moja babka. “
Miro Remo (režisér)

ARSY-VERSY
dokumentárny film, SK, 2008, 23 min.
námet, scenár, réžia: Miro Remo
kamera: Jaro Vaľko
strih: Marek Kráľovský
zvuk: Lukáš Kasprzyk
hrajú: Jolana Remová, Ľubomír Remo, Ladislav Istvánik
produkcia: Barbara Hessová, VŠMU Bratislava

Súvisiace správy na AIC:
Slovenské filmy na MFDF Jihlava

publikované: 02.11.2009
aktualizované: 20.01.2010