English                                                        Utorok 23.07.2024, 13:50

Film Deti režiséra Jara Vojteka bude súťažiť v Pekingu

Debutový hraný film dokumentaristu Jara Vojteka Deti (2014) je nominantom ceny Tiantan, ktorú na 5. MFF Peking (16. - 24. 4. 2015) udelí sedemčlenná porota v zložení Luc Besson, Fiodor Bondarčuk, Peter Chan, Robert Mark Kamen, Kim Ki-duk, Fernando Meirelles a Zhou Xun.

Festival, ktorého hlavným umeleckým konzultantom je Marco Müller, známy najmä svojim pôsobením v čele prestížneho MFF Benátky, film zaradil do Hlavnej súťaže. Film bude v Pekingu sprevádzať početná delegácia - okrem režiséra Jara Vojteka a producenta Mátyása Priklera Peking navštívia aj herečka Éva Bandor, kameraman Tomáš Stanek a vedúca produkcie Martina Agricolová.

Prvý hraný film oceňovaného dokumentaristu autenticky zobrazuje pokrivené rodinné vzťahy aj fakt, že s najbližšími sme si najbližší, aj keď to niekedy nezvládame. Film pozostáva zo štyroch poviedok, ktoré vytvárajú jeden pohľad na rôzne podoby vzťahu rodičov a detí. Či už ide o otca vyrovnávajúceho sa s nedostupným autistickým svetom svojho syna, mladého muža, ktorý nezvláda odlúčenie od rodiny, chlapca žijúceho s necitlivým otčimom či zradenú ženu starajúcu sa o zomierajúceho otca, každá z postáv rieši svoju situáciu po svojom. Každá zo štyroch poviedok sa odohráva v inom ročnom období a navzájom vytvárajú vrstevnatú mozaiku vzťahov, v ktorých sa odrážajú nádeje, sklamania a nevyhnutné rozhodnutia.

Film vstúpil do slovenskej a českej distribúcie na jeseň 2014. Aktuálne ho slovenskí diváci majú možnosť vidieť v rámci bilančnej prehliadky Týždeň slovenského filmu.

Viac informácii na:
www.bjiff.com

publikované: 09.04.2015
aktualizované: 08.05.2015