English                                                        Nedeľa 27.05.2018, 05:17

Dva slovenské filmy na MFF Toronto 2017

Medzinárodný filmový festival Toronto (7. – 17. 9. 2017) tento rok vybral do svojho programu až dva slovenské filmy. Nina režiséra Juraja Lehotského je zaradená do sekcie Súčasná svetová kinematografia a krátkometrážny film Magic Moments režisérky Martiny Buchelovej sa predstaví v sekcii Short Cuts.

Film Nina (r. Juraj Lehotský) sa v svetovej premiére predstavil medzinárodnému publiku už na pôde 52. MFF v Karlových Varoch. Nina je citlivým ponorom do detského myslenia, konfrontovaným so svetom dospelých v momentoch, keď rodina zažíva rozvod a dieťa sa stáva rukojemníkom v zložitých vzťahoch rodičov.

V severoamerickej premiére ho v Toronte osobne uvedie Juraj Lehotský 10. septembra 2017. Na torontskom festivale bol uvedený aj Lehotského debutový hraný film Zázrak (2013). Juraj Lehotský je tak jediným slovenským režisérom, ktorého prvý aj druhý film uviedol v programe jeden zo štyroch najväčších festivaloch sveta.

Krátky film Magic Moments (r. Martina Buchelová) čaká v Toronte svetová premiéra. Častou témou Buchelovej filmov je nádej, zameriava sa na portréty ľudí, ktorí sa v boji s každodennými problémami pokúšajú zachovať si ľudskosť. Jej predchádzajúce diela zarezonovali na viacerých medzinárodných festivaloch, v roku 2015 ju Medzinárodný filmový festival Karlove Vary zaradil vo svojom programe Future Frames.

Martina Buchelová v Magic Moments rozpráva príbeh dvoch sestier, ktoré majú šťastie, lebo majú jedna druhú. Sleduje deň v živote dievčat, ktorých rodičia čelia problémom so zabezpečením domácnosti, preto sa sestry prakticky vychovávajú samé. Na staršiu Dominiku začína situácia doliehať, no vďaka putu s malou sestrou Hanou si uvedomí, že to, na čom jej záleží najviac, už má.

V súťaži Short Cuts bude Slovensko zastúpené celkom po prvýkrát.

Tlačová správa Punkchart films: Juraj Lehotský opäť zaujal prestížny festival v Toronte, uvedie jeho nový film NINA
Tlačová správa FTF VŠMU: Nový film slovenskej režisérky bude súťažiť na festivale v Toronte

Profily filmov na webstránke MFF Toronto:
Nina (r. Juraj Lehotský): http://www.tiff.net/tiff/nina/ 
Magic Moments (r. Martina Buchelová): http://www.tiff.net/tiff/magic-moments/

www.ninafilm.com
https://www.facebook.com/magicmomets/?fref=ts

Súvisiace AIC správy:
MFF Karlove Vary 2017: Nina v súťaži Na východ od západu 
MFF Karlove Vary 2015: Martina Buchelová vo výbere Future Frames
Slovenské filmy na MFF Toronto 2015publikované: 04.09.2017
aktualizované: 06.09.2017