English                                                        Streda 22.05.2024, 22:11

Digitálne reštaurovaný film Krvavá pani v Lyone

Animovaný film Krvavá pani (1980) významného slovenského režiséra, animátora a výtvarníka Viktora Kubala, inšpirovaný historickou legendou o krutej Čachtickej panej, sa premietne na jednom z najuznávanejších medzinárodných festivalov klasických filmov Lumière vo Francúzsku (14. – 22. 10. 2017). Do sekcie pod názvom Archívne poklady a kuriozity ho vybrali dramaturgovia festivalu spolu s ďalšími šiestimi filmami. Svetová premiéra filmu Krvavá pani v jeho digitálne reštaurovanej podobe sa uskutoční 18. 10. 2017.

Festival Lumière je jedným z najväčších a najuznávanejších medzinárodných festivalov klasického filmu. Pred ôsmimi rokmi ho v Lyone, rodisku kinematografie, založila francúzska filmotéka Institut Lumière so zámerom upozorňovať na zásadné filmy z histórie kinematografie a zachovanie ich kontinuity v súčasnosti. Jeho program je venovaný reštaurovaným dielam archívnych filmov, retrospektívam a poctám významných filmových tvorcov.

Snímka Krvavá pani o zločine a láske sa na lyonskom festivale premietne na dvoch projekciách (18. a 19. 10. 2017), ktoré lektorsky uvedie Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra SFÚ.

Sekcia Archívne poklady a kuriozity uvádza výnimočné diela z archívov z celého sveta. Okrem Kubalovho filmu sekcia ponúkne ďalších šesť snímok z Bulharska, Maďarska, Fínska, Libanonu a z Českej republiky, ktorú bude na festivale zastupovať Obchod na korze (1965) Elmara Klosa a slovenského režiséra Jána Kadára.

Film Krvavá pani bol digitálne reštaurovaný v digitalizačnom pracovisku Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Podľa slov Petra Dubeckého, generálneho riaditeľa SFÚ, „dostať sa do programu takého prestížneho festivalu venovaného audiovizuálnemu dedičstvu, akým je festival v Lyone, je pre každú krajinu a každý filmový archív obrovskou poctou. Veľmi si to vážime, pretože procesy, ktoré sme v našej inštitúcii začali realizovať v roku 2006 projektom Systematickej obnovy audiovizuálneho dedičstva Slovenskej republiky a pokračovali sme v nich vybudovaním prvotriedneho digitalizačného pracoviska v roku 2014, prinášajú výsledky aj mimo teritória Slovenska. Naša účasť v Lyone s filmom Krvavá pani je teda poctou nielen pre tento film a slovenskú kinematografiu, ale aj pre spôsob, akým SFÚ digitalizuje audiovizuálne dedičstvo vrátane samotného reštaurovania. Digitalizovali sme napríklad aj zvukovú stopu Svěrákovej Obecnej školy, ako aj filmu Obchod na korze, ktorý bude tiež uvedený v Lyone. Naše digitalizačné pracovisko určite patrí k špičke v oblasti filmových archívov.“

Krvavá pani spolu s filmom Zbojník Jurko a ďalšími trinástimi Kubalovými krátkometrážnymi filmami vyjde na jeseň tohto roka na Blu-ray a DVD nosičoch v kolekcii pod názvom Best of Viktor Kubal.

Zdroj: Tlačová správa SFÚ - Digitálne reštaurovaný film Krvavá pani vybrali na významný festival klasického filmu v Lyone

Viac o filme Krvavá pani (r. Viktor Kubal) http://www.skcinema.sk/arl-sfu/sk/detail-sfu_un_cat.0-000107-Krvava-pani-animovany-film/

publikované: 06.10.2017
aktualizované: 09.10.2017