English                                                        Pondelok 02.10.2023, 20:36

Česko-slovenské filmové storočie v Madride

Španielska filmotéka oslávi sté výročie založenia Československa. Pri tejto príležitosti sa uskutoční filmová prehliadka Česko-slovenské storočie (6. – 29. 9. 2018), ktorá uvedie v jednom z najstarších madridských kín Cine Doré šesť slovenských a koprodukčných filmov.

Filmová prehliadka ponúkne divákom pestrý náhľad do kinematografie dvoch krajín spojených históriou, pohľadom na svet i špecifickým zmyslom pre humor. Vo výbere sa predstaví filmová tvorba z obdobia pred a po rozdelení Československa. Podujatie zaháji koprodukčný film Ondřeja Trojana Želary, ktorý získal nomináciu na cenu Akadémie v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. Adaptácia novely Květy Legátovej Jozova Hanule rozpráva o ľudskej duši, šťastí, prianiach a skutočných hodnotách.

Z majoritne slovenských titulov uvedie prehliadka poetický príbeh Všetko čo mám rád (r. Martin Šulík), film o vzťahu občana a moci Papierové hlavy (r. Dušan Hanák), aj štyri krátke poviedky o láske nevidomých Slepé lásky (r. Juraj Lehotský). Režisér Matej Mináč osobne uvedie svoj film Sila ľudskosti – Nicholas Winton o záchrancovi židovských detí počas nacistickej okupácie Československa. Zúčastní sa tiež besedy v židovskom kultúrnom centre Sefarad - Israel v Madride. Jediným zástupcom animovaných filmov bude adaptácia komiksu vytvorená technikou rotoskopie Alois Nebel v réžii Tomáša Luňáka.

V priestoroch prestížneho kina Cine Doré sa konal na jeseň minulého roka aj Cyklus slovenských filmov, kedy sa španielskemu publiku predstavilo šesť snímok zo zbierok Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu (SFÚ) a sedem súčasných krátkych animovaných filmov mladých režisérok Michaely Čopíkovej, Marty Prokopovej a Veroniky Obertovej.

Prehliadku organizuje Filmoteca Española, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride, Veľvyslanectvo Českej republiky v Madride a České centrum Madrid v spolupráci so SFÚ.

PROGRAM
Želary / 6. september / štvrtok / 20.00 / Sála 1
Papierové hlavy / 11. september / utorok / 18.15 / Sála 2
Slepé lásky / 12. september / streda / 22.00 / Sála 1
Alois Nebel / 14. september / piatok / 22.30 / Sála 1
Všetko čo mám rád / 18. september / utorok / 17.30 / Sála 1
Sila ľudskosti – Nicholas Winton / 26. september / streda / 19.30 / Sála 1


Zdroj:
Tlačová správa SFÚ (4. 9. 2018)

Viac:
http://www.mecd.gob.es/cultura/areas/cine/mc/fe/cine-dore/programacion.html

publikované: 05.09.2018
aktualizované: 05.09.2018