Cenzorka vo svetovej premiére na 78. MFF Benátky
Medzinárodný filmový festival Benátky (1. – 11. 9. 2021) uvedie vo svetovej premiére celovečerný hraný debut Petra Kerekesa. Cenzorka sa bude spolu s ďalšími 18 titulmi uchádzať o cenu v súťažnej sekcii Orizzonti, zameranej na najnovšie estetické a výrazové trendy v medzinárodnej kinematografii.
Irina je oddanou dozorkyňou vo väznici č. 74 v Odese - v ženskom nápravnom ústave na Ukrajine, kde stráži viac ako sto väzenkýň. Lesja, odsúdená na sedem rokov za zločin z vášne, je jednou z nových žien, prichádzajúcich do basy. Je tehotná so svojim prvým dieťaťom.
Kým si Lesja postupne zvyká na pravidlá väzenského života, zisťuje tiež, že viaceré jej spoluväzenkyne postihol podobný osud. Matky s malými deťmi majú povolenie ich raz za čas navštíviť v oddelenej časti väznice, kde sa o nich starajú benevolentné sestry a dozorkyne.
Napriek obmedzenej slobode môžu ženy navštevovať aspoň túto časť väznice, hoci pravidlá ostávajú naďalej prísne a týkajú sa každého bez výnimky. Pokiaľ však väzenkyňa nenájde pre svoje dieťa domov po jeho tretích narodeninách, potomka umiestnia do ústavnej starostlivosti, čo je tragédia pre každú matku a dieťa, ako aj ťažká rutina pre Irinu, ktorá je zodpovedná za odovzdávanie detí do sociálnej starostlivosti.
Pod zámkom a takmer s nikým, na koho by sa mohla obrátiť vo svete vonku, musí Lesja nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby jej syn skončil v sirotinci.
Peter Kerekes je známy najmä ako režisér a producent dokumentárnych filmov. V roku 2003 debutoval celovečerným dokumentárnym filmom 66 sezón, ktorý sa stal festivalovým hitom a získal niekoľko ocenení vrátane ceny za najlepší film na festivale DocAviv. Nasledoval film Ako sa varia dejiny (2009) nominovaný na cenu Prix Arte za najlepší dokumentárny film v rámci Európskych filmových cien a spolu s Pavlom Pekarčíkom a Ivanom Ostrochovským režíroval film Zamatoví teroristi (2013), za ktorý získali cenu FEDEORA na 48. MFF Karlove Vary a čitateľskú cenu denníka Tagesspiegel na 63. Berlinale. Jeho produkčná spoločnosť (Peter Kerekes) sa podieľa na mnohých medzinárodných koprodukčných dokumentoch. Film Cenzorka je jeho hraným celovečerným debutom, no pôvodne začínal tiež ako dokumentárny projekt.
„Spočiatku sme nemali nijaký koncept, dávali sme sa prekvapiť realitou. Na začiatku bola veľká dokumentárna mozaika o rôznych cenzoroch. Jednou z jej častí boli dozorcovia vo väzení, ktorí cenzurujú ľúbostné listy. To nás doviedlo do Odesy – lebo na Ukrajine sme boli asi v dvanástich väzniciach –, kde sme sa zoznámili s Irinou Alexandrovnou. A tá ma fascinovala. Ako zjav, ako osoba, tým, ako komunikovala. Vedela byť niekedy hnusná, aj k nám, no zároveň dokázala väzenkyniam pomáhať. Bola to taká plnokrvná a zaujímavá postava, že som hneď vedel, že ona bude centrom toho filmu. A zrazu začali ostatné veci postupne odpadávať, z dokumentu sa to začalo meniť na hraný film, vystavaný okolo Iriny. Uvedomoval som si, že ona funguje vždy iba v interakciách. Vie v nich odhaliť jednotlivé stránky svojej osobnosti – voči niekomu pôsobí ako dobrá, niekoho zase karhá, ako väzenkyne, ktoré odhadzujú na dvore cigaretové ohorky, potom sa zase ukáže, aká je osamelá,“ prezradil Peter Kerekes v rozhovore pre časopis Film.sk.
Celý rozhovor pre časopis Film.sk nájdete tu: http://www.filmsk.sk/cislo/6-2021/rozhovor
Premietania:
Pre držiteľov akreditácie:
1. september 19.45 Sala Casinò
1. september 22.00 Sala Volpi
2. september 14.00 PalaBiennale
2. september 14.15 Sala Darsena
3. september 09.15 Sala Casinò
3. september 11.00 Sala Volpi
3. september 14.15 Sala Casinò
3. september 17.00 Sala Volpi
Pre verejnosť:
2. september 14.00 PalaBiennale
2. september 14.15 Sala Darsena
Web:
https://www.labiennale.org/en/cinema/2021
Súvisiace AIC správy:
2019: Pomaľované vtáča a SH_T HAPPENS v súťažiach na 76. MFF Benátky
publikované: 26.08.2021
aktualizované: 26.08.2021