English                                                        Sobota 18.05.2024, 20:58

 

Témou filmologickej konferencie je dielo filmového tvorcu Bélu Balázsa

tlačová správa SFÚ (19. 10. 2009)                            

 

 


V termíne od 22. do 25. októbra sa v Levoči uskutoční už 12. česko-slovenská filmologická konferencia, ktorej zámerom je kritická kolaudácia aktuálneho stavu myslenia o filme u nás. Tohtoročné stretnutie slovenských a českých filmológov nesie názov Béla Balázs – chvála filmového umenia a jeho zámerom je reflexia diela významného maďarského filmového tvorcu a zároveň priekopníka filmovej teórie prvej polovice 20. storočia, ktorého dielo má presah aj do slovenskej kinematografie.

Organizátori konferencie sa na tvorbu Bélu Balázsa (1884 – 1949) upriamujú so zámerom upozorniť na časť jeho života i tvorivé aktivity spojené s Českom a Slovenskom. Tie sa spolu so 60. výročím od Balázsovho úmrtia stali impulzom k retrospekcii a zhodnoteniu jeho filmologických i tvorivých výstupov v kontexte európskej filmovej kultúry. „Konferencia o Bélovi Balázsovi na Slovensku je predovšetkým príležitosťou pre zviditeľnenie a adekvátne docenenie jeho pozície v rámci filmových štúdií. Slovenská filmová veda na témy, ktoré Balázs celkovo otvoril, doteraz reagovala s malým zaujatím. Na rozdiel od neustáleho citovania či kritického preberania, ktoré je evidentné aj v aktuálnom písaní najvýznamnejších západoeurópskych a amerických filmových historikov či teoretikov,“ vysvetľuje voľbu témy konferencie jeden zo zástupcov organizátorov Martin Kaňuch, redaktor edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu (SFÚ) a šéfredaktor filmologického časopisu pre vedu o filme a pohyblivom obraze Kino-Ikon.

Na základe hlavného zamerania filmologickej konferencie sa príspevky jej účastníkov sústredia na viacero okruhov, spojených s Balázsovým myslením a teóriou o filme. Organizátori ako témy vytýčili napríklad novú formálnu reč a poetiku filmu Bélu Balázsa, pozornosť ďalej upriamili na súvislosti myslenia o filme s dôrazom na klasické filmové teórie (Balázs, Pudovkin, Ejzenštejn, Epstein, Arnheim, Kracauer...) i na súčasné štúdiá filmu a vizuálnej kultúry (Balázs u Deleuza, Aumonta, Elsaessera, Gunninga...), ale aj na interpretáciu Balázsovej režijnej, scenáristickej a dramaturgickej tvorby. V neposlednom rade sa predmetom záujmu stala aj téma spolupráce Bélu Balázsa s česko-slovenskými filmovými tvorcami. Tá na tohtoročnej konferencii nadobudne autentický rozmer vďaka účasti režiséra Eduarda Grečnera, na ktorého príprave filmovej adaptácie Drak sa vracia od Dobroslava Chrobáka sa podieľal práve Béla Balázs.

Na filmologickej konferencii vystúpi s príspevkami 18 účastníkov z radov českých i slovenských filmových vedcov, teoretikov, estetikov, pedagógov i študentov filmovej vedy, teórie a estetiky. Medzi nimi sú napríklad českí zástupcovia Jan Bernard z FAMU, Václav Kofroň z NFA, Miroslav Petříček, Vlastimil Zuska a Petr Mareš z FF UK Praha, zo Slovenska napríklad Martin Ciel, Mária Ferenčuhová, Eva Filová a Eva Michalková z VŠMU, Peter Michalovič a Juraj Oniščenko z FF UK Bratislava, Martin Kaňuch a Michal Michalovič zo SFÚ, Jana Dudková zo SAV, Tibor Žilka z FF UKF Nitra a mnohí ďalší. Súčasťou konferencie budú aj dve filmové projekcie. V nadväznosti na tému konferencie sa premietne film Modré svetlo z roku 1932, ktorý podľa vlastného scenára nakrútil Béla Balázs spolu s Leni Riefenstahl, ale aj nový film Marka Škopa Osadné. Účastnícke príspevky konferencie budú zverejnené v samostatnom zborníku.
Tohtoročná filmologická konferencia je dvanástym pokračovaním série vzájomných česko-slovenských stretnutí venovaných teórii, histórii a estetike filmu, ktoré sa striedavo konajú v Čechách a na Slovensku. Prvý ročník v roku 1997 iniciovala Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK). Konal sa v Štiavnických Baniach a bol zameraný na Podobnosti a diferencie českej a slovenskej filmovej reči. V ďalších stretnutiach sa pozornosť sústredila na Hranice vo filme (1998, Poněšice), Priestor vo filme (1999, Vyšná Boca), Pohyb vo filme (2000, Mikulov), História, čas a rozprávanie (2001, Osrblie), Žáner vo filme (2002, Olomouc), Zvuk vo filme (2003, Bratislava), Film a národ (2004, Olomouc), Postava, herec, hviezda vo filme (2005, Častá – Píla), Filmové diváctvo (2006, Poněšice) a Interpretácia a film (2007, Krpáčovo).

Viac informácií o 12. česko-slovenskej filmologickej konferencii získate v Slovenskom filmovom ústave (SFÚ) na tel.: 02/57 10 15 13 alebo na e-mailovej adrese martin.kanuch@sfu.sk.

 

Organizátori 12. česko-slovenskej filmologickej konferencie v Levoči:

Asociácia slovenských filmových klubov
Slovenský filmový ústav

v spolupráci s


Katedrou filmovej vedy FTF VŠMU
Mestským kultúrnym strediskom mesta Levoča
Spišským múzeom v Levoči

 


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované:
aktualizované: 27.10.2009