English                                                        Sobota 22.02.2020, 16:28


Slovenský deň na MFDF Jihlava 2010

tlačová správa SFÚ (22. 10. 2010)                            

 

 


14. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jihlava (26. – 31. 10. 2010) je nielen prehliadkou kvalitných dokumentov, ale zároveň ponúka filmovým profesionálom niekoľko možností na medzinárodnú prezentáciu. Súčasťou festivalu bude už po desiaty raz sekcia Industry, ktorú pripravuje Inštitút dokumentárneho filmu (IDF). Bohatému programu tejto sekcie dominuje East European Forum a trh East Silver. Súčasťou podujatí pre filmových profesionálov bude aj Slovenský deň.


 

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jihlava je najväčším filmovým festivalom autorskej dokumentárnej tvorby v strednej a východnej Európe. Na 14. ročníku sa predstaví 274 filmov z 52 krajín z celého sveta. Dvadsať filmov bude uvedených v svetovej premiére.
Otváracím filmom festivalu bude snímka režisérky Eriky Hníkovej Nesvatbov, ktorého slovenským koproducentom je spoločnosť Unfilm. Film hovorí o generácii slobodných tridsiatnikov zo slovenskej dediny Zemplínske Hámre a o ich starostovi, ktorý sa rozhodol neobvyklým spôsobom bojovať o zachovanie populácie svojej dediny. Film bude zároveň súťažiť o cenu pre najlepší český dokumentárny film 2010 vo festivalovej sekcii Česká radosť.
Sekcia Industry pre filmových profesionálov bude prebiehať v dňoch 25. – 31. 10. 2010.
Jubilejný 10. ročník East European Fóra, ktoré je najväčším regionálnym stretnutím východoeurópskych dokumentárnych tvorcov a európskych televíznym producentov, distributérov, sales agentov a zástupcov filmových fondov, sa začína v pondelok 25.10.2010 prezentáciou vybraných projektov. Režiséri a producenti filmov tu predstavia svoje projekty s cieľom získania koprodukčných partnerov, nákupcov práv, prípadne ďalšej finančnej podpory.
V rámci East Europen Forum predstaví producent Tomáš Kaminský (Mandala Pictures) projekt režiséra Jara Vojteka Rómovia idú do volieb.
Siedmy ročník filmového trhu East Silver, zameraného na dokumentárne filmy zo strednej a východnej Európy, je vyhradený pre filmových profesionálov a novinárov, ktorým v digitálnej videotéke ponúkne viac ako 290 filmov s rokom výroby 2009 a 2010, z toho deväť slovenských titulov.

Súčasťou trhu je i udelenie ceny Silver Eyepre najlepší dokumentárny film trhu East Silver. Cena sa udeľuje v troch kategóriách (krátky, stredometrážny a celovečerný dokumentárny film) a rozhodne o nej medzinárodná porota. Z 33 nominovaných filmov sú aj tri slovenské, resp. so slovenskou koprodukčnou účasťou: Z kola von: Čo je za tým? (r. Jaro Vojtek), Nesvatbov (r. Erika Hnikova) a Vojnové hry (r. Dariusz Jablonski). Cena bude vyhlásená počas otváracieho ceremoniálu MFDF Jihlava 26.10. 2010.

Súčasťou sprievodného programu sekcie Industry sú i národné dni, v rámci ktorých sa bude 26.10. 2010 konať aj Slovenský deň. Myšlienkou národného dňa je predstaviť vybranú krajinu z hľadiska dokumentárnej tvorby a možností lokálnej podpory pre dokumentárny film, ako aj ponúknuť možnosť nadviazať konkrétne kontakty medzi filmármi z danej krajiny a medzinárodnými filmovými profesionálmi.
Slovenský deň sa bude konať v utorok 26.10.2010 a úvodným podujatím budú koprodukčné raňajky, tzv. networking breakfast. Hosťami „raňajok“ budú filmový profesionáli zúčastnení na East Silver (sales agenti, producenti, zástupcovia fondov, a pod.), ktorí budú mať možnosť oboznámiť so situáciou na Slovensku. Slovenský filmový ústav budú zastupovať Alexandra Strelková a Miroslav Ulman, hovoriť budú o aktuálnej dokumentárnej tvorbe, účasti a úspechoch filmov na medzinárodných festivaloch a o ďalších možnostiach ich prezentácie. Nadväzne na to riaditeľ Audiovizuálneho fondu Martin Šmatlák predstaví fond všeobecne aj z hľadiska možností a prostriedkov pre dokumentárne filmy a prístupu k podpore minoritných koprodukcií. Priestor dostane aj Slovenská televízia zastúpená Monikou Mikušovou. Priestor na prezentáciu dostanú štyri projekty pripravovaných dokumentárnych filmov: Projekt Konkoly – Kúkoľ (spoločnosť Piknik Pictures) predstaví režisér a producent Peter Begányi; projekt Vlk (spoločnosť Arina) bude prezentovať Erik Panák za spoločnosť Arina; projektOkwhan Yoon (spoločnosť Filmpark) predstavia Marek Mackovič a Peter Neveďal; a projektSalto Mortale(spoločnosť KOLLEKTIV) odprezentuje producentka Anabela Žigová. Ide o projekty, ktoré ešte hľadajú ďalších partnerov, či už koprodukčných, alebo pre pokročilejšie štádium výroby (sales, distribúcia, TV, a pod.). Popoludní bude program pokračovať prípadovou štúdiou k filmu Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny, na ktorej Marta Lamperová (spoločnosť Film Europe) a Jarmila Outratová predstavia možnosti distribúcie a prezentácie dokumentárnych filmov. Program uzavrie prednáška Slovenský dokumentárny film po roku 1990, ktorú pripravili režisér Ivan Ostrochovský a filmová teoretička Mária Ferenčuhová.
Hlavnými organizátormi sú Inštitút dokumentárneho filmu Praha, Sentimental film a SFÚ. Prezentácia sa uskutoční s podporou AVF.
V programe 14. MFDF Jihlava 2010 diváci uvidia aj dva filmy slovenskej režisérky Viery Čakányovej Dokument Olda bude súťažiť v sekciiMedzi moriami. Film bude mať v Jihlave svetovú premiéru. Ďalšia snímka Viery Čakányovej Update, ktorý zachytáva situáciu na schengenskej hranici, je zaradený do sekcie filmov balancujúcich na pomedzí hraného a dokumentárneho filmu Doc-fi. Mladá režisérka je aj autorkou tohtoročnej festivalovej zvučky.
Režisér Peter Kerekes pripravil pre Českú televíziu projekt venovaný alternatívnej histórii. Z tohto cyklu bude uvedená časť Čo by keby – Hitler vyhral vojnu, poňatá ako fiktívny dokument. Film je zaradený do sekcie Česká televízia uvádza.
Do poroty sekcie Medzi moriami zasadne aj slovenská fotografka žijúca v Holandsku Lucia Nimcová. V Jihlave predstaví aj svoju tvorbu v projekte Fotokomora (diela vybraných fotografov sa budú premietať priamo v kinosálach).

Viac informácií nájdete na webových stránkach www.dokweb.net, www.dokument-festival.cz, www.aic.sk.

(pripravili Mariana Jaremková a Alexandra Strelková)


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 22.10.2010
aktualizované: 22.11.2010