English                                                        Piatok 21.02.2020, 20:09


Slovenské filmy v programe festivalu Európa okolo Európy

tlačová správa SFÚ (23.03.2011)                         

 

 


Tohtoročné jarné mesiace marec a apríl sú pre Európu v oblasti kinematografie špecifické. Už 15. marca 2011 sa totiž začal Medzinárodný filmový festival pod názvom Európa okolo Európy, ktorý vo Francúzsku až do 15. apríla 2011 ponúka filmy z viacerých európskych krajín. Zo slovenskej kinematografie je zastúpených osem snímok a vo štvrtok 24. marca 2011 je pre francúzskych divákov pripravený aj master class so slovenským režisérom Dušanom Hanákom.


 

 

Festival Európa okolo Európy predstavuje súčasnú aj archívnu nezávislú autorskú tvorbu so záberom na celú Európu, vrátane filmov zo strednej a východnej Európy. Témou jeho šiesteho ročníka sú Hrdinovia a antihrdinovia. Festival sa koná vo viacerých kinách v Paríži a hosťuje aj v parížskych kultúrnych centrách a inštitútoch európskych krajín, výber z programu ponúka tiež v regióne Normandie (Andé, Bernay, Pont-Audemer). Jeho zámerom tento rok je predstaviť dve európske krajiny: Nórsko a Slovensko.

V programe festivalu európskych filmov sa odpremieta spolu osem slovenských titulov. Hlavným je profil režiséra Dušana Hanáka, ktorý osobne uvedie svoje celovečerné filmy Obrazy starého sveta, 322, Ružové sny a krátke filmy Omša a Učenie. V Maďarskom kultúrnom inštitúte v Paríži bude mať Dušan Hanák aj svoj master class. Zo slovenského archívu festival ponúkne filmy Kristove roky Juraja Jakubiska a Slnko v sieti Štefana Uhra a zo súčasnej kinematografie zasa dokument Osadné Marka Škopa.

Účasť slovenských filmov na MFF Európa okolo Európy zabezpečuje Slovenský filmový ústav (SFÚ), slovenským partnerom je aj Slovenský kultúrny inštitút v Paríži. Viac informácií o podujatí nájdete na www.evropafilmakt.com.


kontakt: Simona Nôtová-Tušerová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, simona.notovasfu.sk

 


publikované: 23.03.2011
aktualizované: 23.03.2011