English                                                        Utorok 23.07.2024, 14:28


Slovenské filmy sa v októbri premietnu na festivaloch v niekoľkých kútoch Európy

tlačová správa SFÚ (30. 9. 2009)                            

 

 


Jesenné mesiace bývajú každý rok mimoriadne bohaté na filmové festivaly a prehliadky. Vďaka tomu má veľa slovenských filmov možnosť predstaviť sa na mnohých zahraničných podujatiach. V prvej polovici októbra budú slovenské filmy uvedené na filmových prehliadkach v Luxembursku, Maďarsku, Poľsku či v Českej republike, z toho na troch z nich budú Slovensko reprezentovať v súťažných sekciách.


 

 

2. Festival filmov strednej Európy – Luxemburg (Luxembursko): 1. – 11. október

Druhý ročník festivalu zameraného na stredoeurópske filmy nadväzuje na vlaňajšiu premiérovú prehliadku, ktorá sa stretla s mimoriadnym záujmom verejnosti. Tento rok sa uskutoční v termíne od 1. do 11. októbra a opäť prinesie filmy z Maďarska, Poľska, Česka a Slovenskej republiky. Našu kinematografiu na prehliadke budú zastupovať štyri aktuálne diela. Dva celovečerné hrané filmy Pokoj v duši Vlada Balka, Ženy môjho muža Ivana Vojnára a dve dokumentárne snímky Slepé lásky Juraja Lehotského a Ako sa varia dejiny Petra Kerekesa. Premietať sa bude aj stredometrážny dokument Malá domov Jara Vojteka a celú kolekciu filmov doplní pásmo študentských animovaných snímok z VŠMU Bratislava v zložení najnovších titulov O ponožkách a láske Michaely Čopíkovej, (R)Evolution Juraja Kubinca, Susedky Michaely Oštadalovej, Alfonzova mucha Petra Budinského a Premeny Lenky Pšenčíkovej.

Cieľom prehliadky je predstaviť filmy zo štyroch krajín strednej Európy, ktoré sa do miestnych kín dostanú len málokedy, novinkou aktuálneho ročníka je tematický blok pod názvom „20 rokov po páde múru“, venovaný 20. výročiu politických zmien v roku 1989. Diváci uvidia sedem filmov z rôznych európskych regiónov, zobrazujúcich odlišné podoby života za železnou oponou a zároveň ťažkosti spojené s obdobím premien. Na slávnostnej projekcii tohto bloku, ktorý príhovormi uvedú zástupcovia ambasád Poľska, Českej republiky a Slovenska, sa v partnerskej kinotéke Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Cinémathèque Luxembourg odpremieta film Papierové hlavy Dušana Hanáka za jeho osobnej účasti. Súčasťou prehliadky budú aj zaujímavé sprievodné akcie.

Slovenským partnerom podujatia je Slovenský filmový ústav (SFÚ). Viac informácií nájdete na www.filmfestival.lu, press materiály sú k dispozícii na www.filmfestival.polska.lu/presse.


17. Třinecké filmové babie leto – Třinec (Česká republika): 7. – 11. október

Na prehliadke poľských, českých a slovenských filmov Třinecké filmové babie leto, ktoré sa tento rok v českom Třinci uskutoční v termíne od 7. do 11. októbra, sa bude premietať šesť slovenských filmov. Najdôležitejšou sekciou festivalu je Súťaž debutov, v ktorej sa o priazeň poroty uchádzajú prvé filmy tvorcov, vyrobené počas minulej alebo tohtoročnej filmovej sezóny. Slovensko v nej budú zastupovať snímky Pokoj v duši Vlada Balka, Veľký rešpekt Viktora Csudaia za jeho osobnej účasti, Bratislavafilm Jakuba Kronera a Líštičky Miry Fornay. Členmi poroty, ktorá bude rozhodovať o cene Zlatý debut, sú zástupcovia zúčastnených kinematografií, Slovensko reprezentujú režisér Róbert Šveda, ktorého debut Démoni vlani na podujatí zvíťazil a slovenský scenárista Ondrej Šulaj, rektor Vysokej školy múzických umení (VŠMU) Bratislava. Třineckého leta sa zúčastní tiež Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Okrem súťažnej časti prehliadky sa na podujatí budú premietať filmy aj v ďalších sekciách, a to Retrospektíva, Hity sezóny, Dokument a Špeciálna projekcia. Z našich titulov sa predstavia ešte snímky Osadné Marka Škopa v sekcii Dokument, v sekcii Hity sezóny sa odpremieta náš národný nominant na Oscara Nedodržaný sľub Jiřího Chlumského a koprodukčné diela Jánošík. Pravdivá história Agniezsky Holland a Kasie Adamik a Hodinu nevieš Dana Svátka. Do sekcie Retrospektíva, tentoraz s jánošíkovskou tematikou, sú zaradené dve naše snímky, a to Jánošík Jaroslava Siakeľa a animovaný Zbojník Jurko Viktora Kubala.

Třinecké filmové babie leto je prehliadka, ktorá vznikla v roku 1993 ako nesúťažné podujatie poľských filmov. V druhom ročníku predstavila divákom popri poľskej tvorbe aj českú kinematografiu a v ďalšom roku sa stala festivalom s ustálenou dramaturgiou, ktorá dodnes prezentuje české, poľské a slovenské filmy.

Slovenským partnerom podujatia je Slovenský filmový ústav (SFÚ). Viac informácií nájdete na www.tfl.cz.

 

5. Medzinárodný filmový festival MovEast CinePécs – Pécs (Maďarsko):  8. – 11. október

Aj na prehliadke v susednom Maďarsku bude mať Slovenská republika svojho reprezentanta. Do súťažnej sekcie piateho ročníka Medzinárodného filmového festivalu MovEast CinePécs v Pécsi, s dôrazom na prezentáciu kinematografií strednej a východnej Európy, je zaradený debut Vlada Balka Pokoj v duši, ktorého projekciu si režisér osobne uvedie. Na festivale, ktorý sa bude konať v termíne od 8. do 11. októbra, sa bude v informatívnej sekcii premietať aj film Veľký rešpekt Viktora Csudaia.

Festival MoveEast CinePécs vznikol pred piatimi rokmi a odvtedy sa koná každoročne s rovnakým zámerom, ktorým je snaha prezentovať divákom a tiež odborníkom z oblasti filmového priemyslu a audiovízie debutujúcich režisérov celovečerných hraných filmov a podporovať ich v tvorbe druhých filmov.

Viac informácií o podujatí nájdete na www.cinepecs.eu.

25. Medzinárodný filmový festival Varšava (Poľsko): 9. – 18. október

Kľúčovým medzinárodným filmovým podujatím v susednom Poľsku, ktoré má dlhoročnú tradíciu, je Medzinárodný filmový festival Varšava. Tento rok sa uskutoční v termíne od 9. do 18. októbra a opäť ponúkne filmy z celého sveta. Slovenská kinematografia bude zastúpená až v troch súťažných sekciách festivalu. V súťaži prvých a druhých celovečerných filmov sa premietne debut slovenskej režisérky Miry Fornay Líštičky, v súťažnej sekcii krátkych filmov budú uvedené dva animované filmy, a to Pružinka Michala Mészárosa a Alfonzova mucha Petra Budinského. Svojho reprezentanta bude mať Slovensko aj v súťaži dokumentárnych filmov – o priazeň poroty sa bude uchádzať film Osadné Marka Škopa.

Počas MFF Varšava sa v termíne od 15. do 19. októbra uskutoční aj štvrtý ročník medzinárodného filmového trhu CentEast pre filmy z východnej a strednej Európy. Súčasťou trhu sú uzavreté projekcie nových dokončených filmov, prezentácie projektov vo vývoji, pitching – prezentácie projektov pred potenciálnymi koproducentmi a panelové diskusie. Za Slovensko bol na CentEast vybraný projekt Marhuľový ostrov režiséra Petra Bebjaka.

Viac informácií o 24. MFF Varšava nájdete na www.wff.pl, viac informácií o filmovom trhu nájdete na www.centeast.eu.

 


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 30.09.2009
aktualizované: 05.10.2009