English                                                        Piatok 21.02.2020, 20:21


Slovenské filmy na festivale CinEast 2010
v Luxemburgu

tlačová správa SFÚ (9. 11. 2010) 
 


Bohatá jesenná festivalová ponuka dáva slovenskej filmovej tvorbe priestor na prezentáciu v zahraničí. Dnes sa v Luxemburgu začína festival CinEast 2010, ktorý je najväčším tohtoročným kinematografickým podujatím v Luxemburskom veľkovojvodstve. Slovenská kinematografia sa v programe festivalu predstaví siedmymi filmami. Otváracím filmom celej prehliadky je dokument Hranica Jara Vojteka.


Tretí ročník Festivalu filmov strednej Európy, pod novým názvom CinEast, prebieha od 9. do 21. novembra v Luxemburgu. Festival ponúkne divákom bohatý výber hraných, dokumentárnych aj animovaných filmov z Česka, Maďarska, Poľska, Slovenska a Rumunska, ktoré je tohtoročnou hosťovskou krajinou.
Festival zaháji premietanie dokumentárneho filmu Hranica Jara Vojteka. Slovenská kinematografia sa na CinEast 2010 ďalej predstaví dokumentárnymi filmami Osadné Marka Škopa a Mesiac v nás Diany Fabiánovej, ktorá príde svoj film uviesť osobne. Z hranej tvorby budú uvedené filmy Bathory Juraja Jakubiska, Nedodržaný sľub Jiřího Chlumského a staršie filmy ako Ružové sny Dušana Hanáka z roku 1976 a Neverné hry Michaely Pavlátovej (2003).

Hlavný tematický blok Borderline predstavuje problematiku hraníc z rôznych perspektív. Filmy nehovoria iba o hraniciach medzi krajinami, ale aj o psychologických a sociálnych bariérach. Druhá téma - Quest for Freedom – sa vracia k protestom proti komunistickým režimom, a to najmä prostredníctvom hudby. Tematický filmový blok doplní hudobný večer a výstava 10 rokov, 10 mesiacov, 10 týždňov a 10 dní, ktorá zobrazuje pád komunistických režimov v strednej Európe. Súčasťou festivalového programu sú aj retrospektívy režisérov Ferenca Töröka a Jerzyho Skolimowského, premietať sa budú filmy ocenené na festivaloch, novinky aj staršie filmy. Chýbať nebudú ani diskusie s hosťami a ďalšie sprievodné podujatia. Organizátori mysleli aj na detského diváka, premietať sa budú príbehy Krtka aj dvoch známych nešikov a animovaného seriálu A je to!

Slovenským partnerom podujatia je Slovenský filmový ústav. Ďalšie informácie o CinEast 2010 nájdete na oficiálnych stránkach festivalu www.filmfestival.lu, press materiály sú k dispozícii na webovej adrese www.filmfestival.polska.lu/presse/2010.

(pripravila Mariana Jaremková)


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 09.11.2010
aktualizované: 22.11.2010