English                                                        Piatok 21.02.2020, 20:33


Slovenské filmy na 15. Fóre európskeho filmu v Lodži

tlačová správa SFÚ (5. 11. 2010)                            

 

 


Včera sa v poľskej Lodži začalo 15. Fórum európskeho filmu, ktoré potrvá do 12. novembra. Aktuálny ročník venuje vo svojom programe široký priestor slovenskej kinematografii. Viac ako dvadsať filmov bude uvedených v rôznych sekciách. Samostatný priestor patrí režisérovi Jurajovi Jakubiskovi, prierez jeho tvorbou uvádza Fórum európskeho filmu v retrospektívnej sekcii.

Fórum európskeho filmu v Lodži má od svojho vzniku ambíciu ukázať aktuálne dianie a zmeny v súčasnej európskej i svetovej kinematografii. Súčasťou Fóra je aj súťaž prvých a druhých hraných filmov. Cenu udeľuje medzinárodná porota a diváci. V programe sa tak stretávajú debutové snímky začínajúcich tvorcov s filmami renomovaných režisérov. Samostatné retrospektívy budú tento rok patriť Jurajovi Jakubiskovi, Márte Meszáros, Janovi Hřebejkovi, Bentovi Hamerovi, Jacovi van Dormael, Ferzanovi Ozpetekovi, Tintovi Brassovi a Otarovi Ioselianimu. Okrem filmov z krajín Vyšehradu sa v rámci bohatého programu predstaví aj nórska a belgická kinematografia. Špeciálnu sekciu má aj japonský film. Fórum európskeho filmu chce, okrem iného, poukázať aj na to, že európske koprodukcie neposkytujú iba finančné záruky a možnosti širšej distribúcie, ale prinášajú aj zaujímavý mix nových motívov, ktoré variujú neustály boj medzi globalizáciou a domácimi tradíciami. Samostatná programová sekcia je venovaná „queer filmom“, teda filmom s gay a lesbickou tematikou. Queer filmom udeľujú samostatné ceny filmové festivaly v Berlíne (Teedy Bear Award), či Benátkach (Queer Lion Award). Fórum európskeho filmu tak sekciou Queer Cinema reaguje na súčasné trendy a progresívny rozvoj tzv. queer kinematografie.

Slovenské filmy budú na 15. Fóre európskeho filmu v Lodži uvedené v sekciách Slovenský film, v retrospektívnej sekcii venovanej Jurajovi Jakubiskovi, v súťažnej sekcii Debuty a v sekcii Premiéry. Koprodukčné tituly sú zaradené aj do sekcie venovanej českej kinematografii a do retrospektívy maďarskej režisérky Márty Meszáros.

Sekcia venovaná slovenskému filmu predstaví úspešné hrané a dokumentárne filmy z rokov 2008 – 2009, a v samostatnej podsekcii uvedie filmy s jánošíkovskou tematikou. Premietať sa budú hrané filmy Líštičky (r. M. Fornay, Česko, Slovensko, Írsko, 2009), Nedodržaný sľub (r. J. Chlumský, Slovensko, Česko, 2009), Nebo, peklo... zem (r. L. Siváková, Slovensko, Česko, 2009), Pokoj v duši (r. V. Balko, Slovensko, Česko, 2009) a Jahodové víno (r. D. Jablonski, Poľsko, Slovensko, 2008). Z dokumentov diváci uvidia filmy Ako sa varia dejiny (r. P. Kerekes, Rakúsko, Slovensko, Česko, 2009), Hranica (r. J. Vojtek, Slovensko, 2009) a Slepé lásky (r. J. Lehotský, Slovensko, 2008). V podsekcii Jánošík vo filme budú uvedené snímky
Jánošík (r. J. Siakeľ, 1921), s hudobným sprievodom skupiny Jorgi Kwartet, Jánošík I – II (r. P. Bielik, 1962 – 63) a Jánošík. Pravdivá história (r. K. Adamik, A. Holland, Poľsko, Slovensko, Česko, Maďarsko, 2009). Do retrospektívnej sekcie venovanej Jurajovi Jakubiskovi sú zaradené filmy Kristove roky (1967), Vtáčkovia, siroty a blázni (1969), Nevera po slovensky I – II (1981), Tisícročná včela (1983), Perinbaba (1985), Je lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992) a Bathory (2008). Súčasťou retrospektívy bude aj český film Post Coitum (2004). V súťaži sa predstaví BRATISLAVAfilm (r. J. Kroner, Slovensko, 2009) a do sekcie Premiéry je zaradený titul Muzika (r. J. Nvota, Slovensko, Nemecko, 2007). V programe venovanom českej kinematografii bude uvedený koprodukčný film Juraja Herza T.M.A (Česko, Slovensko, 2009). Súčasťou retrospektívy maďarskej režisérky Márty Meszáros je aj koprodukčný film Nepochovaný mŕtvy (Maďarsko, Slovensko, Poľsko, 2004).
Viac informácií nájdete na stránkach www.cinergiafestival.com , www.charlie.pl. Partnerom festivalu a prezentácie slovenskej kinematografie je Slovenský filmový ústav.
(pripravila Mariana Jaremková)


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 05.11.2010
aktualizované: 22.11.2010