English                                                        Utorok 25.02.2020, 02:59


Slovenské archívne animované filmy na 16. Festival on Wheels v Turecku

tlačová správa SFÚ (30. 11. 2010)                            

 

 


V troch tureckých provinciách Ankara, Artvin a Ordu sa v termíne od 3. do 19. decembra koná už 16. ročník Festival on Wheels. Do programu aktuálneho ročníka je zaradený aj výber animovaných filmov zo Slovenska, ktoré sa budú premietať v sekcii filmov pre deti, Children´s Films.

 

Medzinárodný putovný filmový Festival on Wheels sa na svojej ceste zastaví v troch tureckých provinciách Ankara (3. – 9.12.), Artvin (10. – 16.12.) a Ordu (16. – 19.12.). Témou aktuálneho ročníka je „štátny prevrat“. Výber témy súvisí s 30. výročím vojenského prevratu, ktoré si Turecko pripomenulo v septembri. Filmy s touto témou sú sústredené v sekcii Lives into Line!, ktorá je zložená z filmov skúmajúcich následky vojenských prevratov nielen v Turecku, ale aj v Portugalsku, Čile, Argentíne, Brazílii, či Grécku. Súčasťou festivalu je aj medzinárodná súťaž, ktorá bude prebiehať v provincii Artvin. V samostatnej sekcii Turkish Cinema bude uvedené to najlepšie, čo v tureckej kinematografii vzniklo za posledný rok. Medzi ďalšími programovými sekciami nechýbajú ani retrospektívy. Aktuálny ročník ponúka prierez tvorbou švédskeho dua Ola Simonsson a Johannes Stjärne Nilsson, a v sekcii krátkometrážnych filmov Short is Good sa budú premietať filmy z Nového Zélandu od takých majstrov, akými sú Niki Caro a Grant LaHood.
Výber slovenských animovaných filmov je zaradený do sekcie venovanej deťom, Children´s Films. V pásme bude uvedených šesť archívnych krátkych filmov od významných slovenských tvorcov - Dvaja dobrí kamaráti, Dita vo vzduchu a Janko Hraško Viktora Kubala, Ki-ki-ri-kí a Múdre prasiatko Františka Jurišiča a Bábätko v banke Vladimíra Malíka.
Prezentáciu slovenskej kinematografie na filmovom festivale Festival on Wheels zabezpečuje Slovenský filmový ústav v spolupráci so Zastupiteľským úradom Slovenskej republiky v Ankare.
Viac informácií nájdete na stránkach festivalu www.festivalonwheels.org.

 


(pripravila Mariana Jaremková)


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 30.11.2010
aktualizované: 01.12.2010