English                                                        Sobota 22.02.2020, 17:37

Slovenská kinematografia už neobchádza ani prestížny MFF v Cannes

tlačová správa SFÚ (6. 5. 2010) 

 Tohtoročný prestížny 63. medzinárodný filmový festival v Cannes sa koná v termíne od 12. do 23. mája 2010. Slovenská kinematografia sa na jeho pôde bude prezentovať opäť vo väčšom rozsahu ako vlani. Skloňovať sa bude niekoľkokrát a vo viacerých súvislostiach.

Film Ďakujem, dobre v súťaži Cinéfondation

Úspechom slovenskej kinematografie na 63. ročníku festivalu v Cannes je účasť filmu režiséra Mátyása Priklera Ďakujem, dobre v oficiálnej súťaži študentských krátkych a stredometrážnych filmov Cinéfondation. Túto informáciu priniesli slovenské médiá hneď po zverejnení zo zdroja canneského festivalu. Súťaž je zameraná na tvorbu a podporu najmladšej generácie filmárov a predsedom päťčlennej poroty, ktorá bude hodnotiť súťažné snímky v nej, je kanadský režisér Atom Egoyan. Priklerova snímka, ktorá vznikla ako absolventský film na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, sa dostala medzi 13 súťažných snímok z celosvetovej produkcie filmových škôl a je prvým hraným zástupcom slovenskej kinematografie na MFF Cannes v Cinéfondation. V roku 1999 nás v rovnakej súťaži reprezentoval krátky animovaný film Keď nie, tak nie Vlada Krála. Priklerov film, ktorý je čerstvým držiteľom národnej filmovej ceny Slnko v sieti v kategórii Najlepší krátky film, bude v Cannes uvedený v medzinárodnej premiére a celkovo bude už šiestym slovenským filmom, ktorý sa bude na tomto významnom festivale premietať. Ponúka nelichotivé intímne nazretie do života jednej rodiny, v ktorej sa odráža deštrukcia medziľudských vzťahov. Prikler o ňom hovorí: „Keď náš pohľad nie je lichotivý, tak asi nie je lichotivé to, čo vidíme okolo seba.Spoluscenáristom filmu je Marek Leščák, ktorý sa vďaka filmu Ďakujem, dobre dostane na MFF Cannes za posledné tri roky už po druhýkrát. V roku 2008 sa v Cannes premietal film režiséra Juraja Lehotského Slepé lásky, za ktorého scenárom stál aj Marek Leščák. Podľa režiséra bude film Ďakujem, dobre súčasťou jeho pripravovaného dlhometrážneho filmu ako jedna zo štyroch poviedok.

 

Prezentačný pavilón na filmovom trhu

Už po siedmykrát bude mať Slovensko v Cannes zastúpenie na medzinárodnom filmovom trhu Marché du Film, po štvrtýkrát v tandeme s Českou republikou. Spoločný pavilón bude slúžiť ako miesto pre zahraničných záujemcov o informácie o slovenskej audiovízii, ale aj ako priestor pre slovenských zástupcov na prezentáciu svojej tvorby a činnosti. V pavilóne sa budú prezentovať aktuálne i pripravované slovenské filmy, ale aj propagačný materiál Slovak Films 08 – 10, aktualizovaný pre MFF Cannes, i katalóg Nové slovenské filmy (Upcoming Slovak Films) 2010 – 2011. Svoj priestor na prezentáciu dostane tradične aj Správa o stave slovenskej audiovízie v roku 2009, ktorú každoročne v anglickom jazyku pre MFF v Cannes vydáva kancelária MEDIA Desk Slovensko. Tento rok sa na MFF Cannes akreditovalo veľa hostí zo Slovenska (napríklad tvorivý tím ľudí z filmu Ďakujem, dobre, štáb filmovej relácie Kinorama, programoví pracovníci MFF Bratislava a Art Film Fest, rôzni filmoví producenti a tvorcovia...) a stánok slovenskej kinematografie bude slúžiť aj pre nich ako miesto stretnutí pre nadviazanie medzinárodnej spolupráce.

 

Účasť v projekte Producers on the Move

Slovensko sa na MFF v Cannes vďaka členstvu Slovenského filmového ústavu (SFÚ) v medzinárodnej organizácii European Film Promotion (EFP) už po štvrtýkrát zapojí aj do projektu Producers on the Move, zameraného na prezentáciu vybraného perspektívneho producenta z každej členskej krajiny EFP a na medzinárodný networking medzi producentmi z celého sveta. Našu krajinu bude v projekte zastupovať producentka Silvia Panáková (Ženy môjho muža, T.M.A.), ktorá v súčasnosti produkuje hraný dokument Čas grimás o excentrickom sochárovi tereziánskeho obdobia F. X. Messerschmidtovi v réžii Petra Dimitrova. Účasť na projekte Producers on the Move vníma ako príležitosť. Hovorí: „Náš film je finančne náročný vzhľadom na dej, ktorý sa odohráva v 18. storočí. V dnešnej dobe je takmer nemožné nájsť použiteľné reálie z tohto obdobia. Veľká časť filmu je aj napriek tomu nakrútená, no stále ešte hľadáme financie na jeho dokončenie. Verím, že práve platforma Producers on the Move nám pomôže nájsť vhodného zahraničného koproducenta.“ V minulosti Slovensko v tomto projekte zastupovali Marko Škop, Peter Kerekes a Marek Veselický.

 

Ďalšie aktivity na MFF Cannes

Slovenská kinematografia sa bude na MFF v Cannes spomínať ešte v ďalších súvislostiach. Film Ďakujem, dobre Matyása Priklera sa bude prezentovať aj na 7. filmovom trhu pre krátkometrážne filmy Short Film Corner, kde bude uvedený aj krátky animovaný film Ondreja Rudavského Mesiac. Na stretnutí Producers´ Network bude tento rok svoje projekty prezentovať spoločnosť Jakubisko Film, v minulosti sa prezentovali spoločnosti Artileria alebo ALEF Film & Media Group. Na festivale v Cannes vyvrcholí aj aktuálny ročník celoročného medzinárodného scenáristického workshopu ScriptEast, zameraného na vývoj scenára dlhometrážneho hraného filmu, v ktorom Slovensko so svojím projektom Polystyrén zastupuje mladá scenáristka Zuzana Belková, víťazka domácej scenáristickej súťaže Cena Tibora Vichtu. V Cannes bude mať Slovenská republika svojho zástupcu aj v jednej z troch festivalových porôt, a to v Ekumenickej porote, do ktorej zasadne Tomáš Straka, výkonný riaditeľ LUX communication. Do tejto šesťčlennej poroty, ktorá udeľuje nezávislú Cenu ekumenickej poroty, ho nominovala Svetová katolícka asociácia pre komunikáciu SIGNIS.

Viac informácií o slovenskej účasti na MFF Cannes a Marché du Film 2010 (v slovenskom jazyku) nájdete na www.aic.sk, viac o MFF Cannes 2010 na oficiálnej adrese festivalu odkaz sa otvorí v novom oknewww.festival-cannes.com a viac o Marché du Film 2010 naoficiálnej adrese filmového trhu odkaz sa otvorí v novom oknewww.marchedufilm.com. Viac informácií o European Film Promotion nájdete na domovskej adrese odkaz sa otvorí v novom oknewww.efp-online.com.

Organizátori pavilónu:
Slovenský filmový ústav, Slovenská asociácia producentov v audiovízii s finančnou podporou MK SR a Audiovizuálneho fondu
České filmové centrum, Česká filmová komora s finančnou podporou MK ČR

Partneri pavilónu:
Kofola, a.s., Chateau Topoľčianky, Hubert J.E., spol. s r.o.
Segafredo (CZ), Hlava (CZ)

Kontaktná osoba pre účasť Slovenskej republiky na MFF a Marché du Film v Cannes:
Alexandra Strelková, riaditeľka Národného kinematografického centra SFÚ
tel.: 02/57 10 15 27, fax: 02/52 73 32 14, e-mail: alexandra.strelkovasfu.sk
francúzsky mobil: +33 679 094 021 (platný v čase od 12. 5. – 21. 5. 2010)

 


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 06.05.2010
aktualizované: 10.05.2010