English                                                        Streda 22.05.2024, 23:43

 

Na televíznej obrazovke bude po prvýkrát uvedený dokument Čertovo kolo

tlačová správa SFÚ (2. 12. 2009)  

 


V piatok 4. decembra 2009 odvysiela Slovenská televízia (STV) dokument režiséra Štefana Semjana Čertovo kolo z roku 1989. Tento film z koncertu vtedajších progresívnych hudobných skupín mal v čase svojho vzniku len jednu verejnú projekciu a potom záhadne zmizol. Film sa dostal na svetlo sveta až teraz, keď ho objavili pracovníci Slovenského filmového ústavu (SFÚ) pri preberaní posledných materiálov z niekdajšieho Štúdia Koliba.


Čertovo kolo bol názov jednodňového hudobného festivalu, ktorý sa uskutočnil 16. októbra 1988 v Bratislave, v športovej hale na Pasienkoch. Jeho organizátorom bol Ladislav Snopko, ktorému sa podarilo pozvať najlepšie progresívne československé skupiny i sólistov, ktorí ani v čase perestrojky nesmeli byť veľmi na očiach. Boli medzi nimi napríklad jedna z odnoží The Plastic People Of The Universe s názvom Půlnoc, skupiny Bez ladu a skladu, Garáž, Laura a její tygři, Marián Varga, Jiří Stivín, Dunaj i ďalšie. Nakrúcalo sa na niekoľko kamier súčasne, hlavným kameramanom bol Martin Štrba. „Nepamätám si, ako sa zrodil nápad nakrútiť tento dokument, ale nikto nás neoslovil, vznikol z nášho popudu. Oslovil som Martina Štrbu a nejako sme to spolu zosnovali,“ spomína na nakrúcanie dokumentu jeho režisér Štefan Semjan.

Semjan sa rozhodol, že neurobí len klasický záznam koncertu, ale každú kapelu predstaví len jednou, pre ňu charakteristickou piesňou. Hovorí, že „mali sme málo materiálu, takže sme si nemohli dovoliť nakrúcať celý koncert a potom si vyberať. So svojimi štyrmi kamerami sme sa museli sústrediť u každej kapely na jednu pesničku, a to sme sa aj snažili dodržať.“ Zábery sa neskôr rozhodol doplniť scénami z bratislavských ulíc s hudbou Johanna Sebastiana Bacha. Vznikol tak nielen zaujímavý hudobný dokument, ale i dokument o dobe jeho vzniku. „Keďže nikto tento film nechcel, spravili sme si vlastnú premiéru v niekdajšej kaplnke VŠMU na Ventúrskej ulici. Bolo natrieskané. A bola to vlastne jediná, prvá a posledná verejná projekcia tohto dokumentu. Potom prišla hektická doba, novembrová revolúcia 1989 a všetko sa nejako stratilo. Neostala mi ani kópia ani originál filmu. Znova som ten film videl až teraz po dvadsiatich rokoch,“ spomína Semjan.

Dokument Čertovo kolo vznikol v Slovenskej filmovej tvorbe Bratislava, Štúdio Videofilm. Štefan Semjan sa podpísal pod námet, scenár a réžiu, jeho dramaturgom bol Maroš Zachar, kameramanom Martin Štrba a film zostrihal Dušan Milko. Koncert Čertovo kolo pripravil a realizoval MG klub CV SZM Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, autorom koncertu a konferencierom bol Ladislav Snopko.

Film sa bude vysielať 4. decembra 2009 o 22.25 hod. na STV2. Pred ním bude uvedený krátky strihový film z novembra 2009, v ktorom vystúpia Ladislav Snopko, Štefan Semjan, Mišo Kašák, Miro Ulman a ďalší.


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 

 


publikované: 02.12.2009
aktualizované: 02.12.2009