English                                                        Streda 22.05.2024, 23:46


Na MFF Cinematik sa po prvýkrát predstavia pripravované dokumentárne filmy

tlačová správa SFÚ (8. 9. 2010)                            

 

 


Na Slovensku sa po prvýkrát uskutoční samostatná prezentácia dokumentárnych projektov. Pod názvom Panel pripravovaných slovenských dokumentárnych filmov ju zorganizoval Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s kanceláriou MEDIA Desk Slovensko a MFF Cinematik Piešťany. Prezentácia sa uskutoční dňa 10. septembra počas piešťanského festivalu a predstavia sa na nej slovenské dokumenty s plánovanou premiérou v kinách v rokoch 2010 až 2012.

 

Panel pripravovaných slovenských dokumentárnych filmov je prirodzenou reakciou na rozkvet slovenskej dokumentárnej tvorby v posledných rokoch. Nadväzuje na úspešnú prezentáciu slovenských a koprodukčných hraných, dokumentárnych a animovaných projektov, ktorú SFÚ v spolupráci s kanceláriou MEDIA Desk Slovensko organizoval v poslednom období (v rokoch 2006, 2007, 2008) na pôde MFF Bratislava. Vzhľadom na rastúci objem slovenskej filmovej tvorby sa organizátori rozhodli tento rok po prvý raz prezentovať pripravované dokumentárne filmy samostatne. Panel dokumentárnych filmov sa na piešťanskom festivale koná aj pri príležitosti novej súťažnej festivalovej sekcie domácich celovečerných dokumentárnych filmov Cinematik.doc a jeho ambíciou je založiť tradíciu nielen v slovenskom, ale postupne aj v medzinárodnom kontexte.

Zameranie prezentačného panelu je sústredené na pripravované slovenské dokumentárne projekty, ktorých predpokladaná premiéra by sa mala uskutočniť v rokoch 2010 až 2012. Producenti a režiséri na ňom predstavia projekty v štádiu vývoja, produkcie a postprodukcie. Pri tejto príležitosti bude pre účastníkov podujatia pripravený dvojjazyčný slovensko-anglický katalóg pripravovaných dokumentárnych filmov, ktorý obsahuje informácie o 32 dokumentoch, od 10. septembra po skončení prezentácie bude k dispozícii aj v elektronickej podobe na stiahnutie na www.aic.sk.

Panel sa uskutoční v piatok 10. septembra od 14.30 hod. do 16.00 hod. a moderovať ho bude Miro Ulman, odborný referent Audiovizuálneho informačného centra SFÚ, tlmočený bude do anglického jazyka. Koná sa ako súčasť sprievodného podujatia 5. MFF Cinematik Piešťany – medzinárodného seminára Koprodukovanie dokumentárnych filmov v Európe a určený je odbornej i laickej verejnosti, medzi nimi aj producentom, distribútorom i zástupcom médií.

Viac o podujatí Panel pripravovaných slovenských dokumentárnych filmov nájdete na www.aic.sk, viac o 5. MFF Cinematik Piešťany na www.cinematik.sk.

 


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 08.09.2010
aktualizované: 22.11.2010