English                                                        Štvrtok 28.03.2024, 22:23

 

Na DVD vyjde výnimočný slovenský film Panna zázračnica Štefana Uhra

tlačová správa SFÚ (28. 10. 2009)                            

 

 


V piatok 30. októbra vyjde na DVD jeden z výnimočných filmov slovenskej kinematografie Panna zázračnica, ktorý nakrútil Štefan Uher. Táto adaptácia rovnomennej novely spisovateľa Dominika Tatarku zobrazuje život mladej umeleckej generácie, ktorá sa názorovo formovala počas vojnových rokov. Film, v ktorom prestávajú existovať hranice medzi realitou a fantáziou, vychádza ako šiesty titul DVD edície Slovenský film 60. rokov – II, ktorú pripravili Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s vydavateľstvom Petit Press a s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Zakúpiť si ho bude možné od zajtra za 3,29 EUR ako súčasť denníka SME.


Novelu Panna zázračnica napísal Dominik Tatarka ako mladý vojak koncom roku 1943 a o dvadsať rokov ju prepracoval do filmového scenára. Podľa dramaturga Alberta Marenčina bol Tatarka očarený filmom Slnko v sieti, a preto si zvolil za režiséra filmovej adaptácie svojej prózy práve Štefana Uhra, hoci o realizáciu scenára prejavil záujem aj akademický maliar a filmový režisér František Kudláč, ktorý sa napokon v Uhrovom filme objavil v postave Mroža.

Filmom Panna zázračnica Štefan Uher prekonal tradičné realistické rozprávanie príbehu. Pokúsil sa o surrealistický film a vniesol do svojej filmovej poetiky nové prvky grotesky, frašky a absurdity. Vytvoril básnickú hru na sen a skutočnosť a zotrel hranice medzi fantáziou a pravdou, medzi predstavami a realitou. Vo filme vystupuje mladé a krásne dievča Anabella, ktoré sa zoznámi so skupinou umelcov. Rozochvieva v nich erotické túžby, ale aj čisté ľúbostné city, stane sa predmetom ich tajných predstáv, no zároveň i umeleckou inšpiráciou. „Nafilmovať celý svet Panny zázračnice do takej intenzívnej a sugestívnej sily, akú má Tatarkov scenár, nebola ľahká úloha. Uvedomil som si isté riziko, ktoré vyplýva z ohraničených možností filmu, ale podstúpil som ho rád v mene krásnej myšlienky: fantázia je svetlo sveta, spôsob ako pozdvihnúť, obveseliť ľudského ducha, v mene Anabelly, ktorú každý pozná, lebo si ju vysníval, lebo prišla vtedy, keď sme ju najviac potrebovali, v mene našich snov a predstáv, naplnených takou intenzitou túžby, že sa stávajú pravdou, časťou nášho života,“ povedal o svojom filme Štefan Uher.

Úlohu tajomnej Anabelly stvárnila populárna poľská herečka Jolanta Umecka, známa z filmu režiséra Romana Polanského Nôž vo vode, v úlohe Tristana sa objavil český herec Ladislav Mrkvička. „Pre Anabellu bola jednoznačným predobrazom rafinovane jednoduchá silueta postáv, ktorými očarila Monica Vittiová v Antonionových filmoch Dobrodružstvo, Noc a Zatmenie,“ povedal o výtvarných inšpiráciách pri vzniku filmu Juraj Mojžiš, ktorý sa na filme Panna zázračnica podpísal pod návrhy kostýmov. „Húf umeleckých adeptov bol však veľmi málo diferencovaný, len pre postavu Tristana som si vyhradzoval uplatnenie rôznych nápadov, ako napríklad sako bez gombíkov. Dúfal som, že by to herca mohlo zvádzať k akýmsi nie celkom prirodzeným pohybom. (...) Najdôležitejšie v tomto filmovom príbehu bolo vizualizovať konfrontačné napätie aj prostredníctvom výtvarných diel a aj rozprávaním o tých dielach. Najdôležitejšie boli naše spoločné nápady a režisérove a kameramanove schopnosti tieto nápady rozviesť aj v „prízemnej“ rovine príbehu,“ uzatvára Mojžiš svoje rozprávanie o určujúcich faktoroch pre podobu diela.
Film sa nakrúcal v Bratislave, v Smoleniciach, v Plaveckom Mikuláši, v Pezinku a na Skalnatom plese od 22. februára do 21. júla 1966 a celkové náklady sa vyšplhali približne na 3 mil. Kčs. Film, na ktorom Uher opäť spolupracoval s kameramanom Stanislavom Szomolányim a s hudobným skladateľom Iljom Zeljenkom, sa stal pre filmovú kritiku výnimočným dielom v dejinách slovenskej kinematografie. A aj napriek tomu, že v roku 1967 získal cenu Igric za réžiu, scenár aj hudbu, mal celkovú návštevnosť v kinách do roku 1989 len cca 80 000 divákov. Z odstupu štyroch dekád Juraj Mojžiš o význame filmu hovorí, že „nepochybne bol na prospech sebavedomému pohľadu slovenskej kinematografie, ktorá sa rozhliadala po novovlnových dejoch európskeho filmu a udomácňovala sa v nich.“

informácie sú spracované z časopisu, ktorý je súčasťou vydania DVD



PANNA ZÁZRAČNICA (1966)
Réžia: Štefan Uher ● Námet a scenár: Dominik Tatarka (novela Panna zázračnica) ● Kamera: Stanislav Szomolányi ● Hudba: Ilja Zeljenka ● Strih: Maximilián Remeň ● Zvuk: Milan K. Némethy ● Architekt: Anton Krajčovič ● Kostýmv: Juraj Mojžiš ● Vedúci výroby: Ján Svikruha ● Hrajú: Jolanta Umecka (nahovorila Eva Rysová), Ladislav Mrkvička, Otakar Janda (nahovoril Ivan Rajniak), Karol Béla (nahovoril Leopold Haver)], Štefan Bobota (nahovoril Slavomír Záhradník), Marián Polonský (nahovoril Ivan Letko), František Kudláč, Eduard Bindas, Marta Kmuníčková (nahovorila Hana Kováčiková), Ružena Pavlová (nahovorila Maja Velšicová), Rudolf Thrun, Mária Prechovská, Oľga Šalagová, Peter Škrabák, Angela Jakubisová a ďalší ● Minutáž: 100 min. ● Distribučná premiéra: 18. 11. 1966

DVD edícia Slovenský film 60. rokov – II nadväzuje na edíciu Slovenský film 60. rokov – I z minulého roka. Obe reflektujú obdobie, ktoré patrí v našich dejinách k najvýznamnejším. Tvoria ju základné diela slovenskej kinematografie: Skalní v ofsajde Jána Lacka, Kým sa skončí táto noc Petra Solana, Šerif za mrežami Dimitrija Plichtu, Zvony pre bosých Stanislava Barabáša, Majster kat Paľa Bielika, Panna zázračnica Štefana Uhra, Živý bič Martina Ťapáka, Tri dcéry Štefana Uhra, Zmluva s diablom Jozefa Zachara a Vtáčkovia, siroty a blázni Juraja Jakubiska. Okrem filmu záujemcovia na DVD nájdu aj bonusy, medzi nimi informácie o filme, ohlasy z tlače, profily tvorcov a fotogalériu. Titulky a menu majú DVD slovenské a anglické, ku každému filmu je ako predfilm pripojený jeden dobový Týždeň vo filme, päť filmov obsahuje komentár pre nevidiacich. Ako súčasť kolekcie opäť s každým DVD vychádza časopis. Ten prostredníctvom rozhovorov a profilov tvorcov, štúdií k príslušnému filmu či výňatkov z dobovej tlače ilustruje dobu vzniku filmov a skúma ich historický kontext. Súčasťou DVD edície Slovenský film 60. rokov – II je aj bonusové DVD November 1989 – Očami slovenských dokumentaristov s tromi snímkami Letová správa 89 – 90 Iľju Ruppeldta, Všetci spolu... (po slovensky) Evy Štefankovičovej a Sonda – Vlak Nežnej revolúcie režisérov Rudolf Ferko, Vladimír Mináč a Andrej Horák, ktoré vyjde 2. novembra pri príležitosti pripomenutia si novembrových udalosti z roku 1989. Jednotlivé DVD nosiče edície Slovenský film 60. rokov – II vychádzajú od piatka 25. septembra do 27. novembra 2009 v týždenných intervaloch a zakúpiť si ich je možné v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na www.petitshop.sme.sk alebo www.klapka.sk za 3,29 EUR. Filmy DVD edície Slovenský film 60. rokov – II spolu s filmami prvej série (Jánošík I – II Paľa Bielika, Pieseň o sivom holubovi Stanislava Barabáša, Slnko v sieti Štefana Uhra, Boxer a smrť Petra Solana, Organ Štefana Uhra, Drak sa vracia Eduarda Grečnera, Deň náš každodenný Otakara Krivánka, Kristove roky Juraja Jakubiska, Slávnosť v botanickej záhrade Ela Havettu a 322 Dušana Hanáka) ponúkajú reprezentatívny pohľad na 60. roky v slovenskej kinematografii.

Viac informácií o DVD edícii Slovenský film 60. rokov – II a jej jednotlivých tituloch nájdete na http://www.sfu.sk/.

O týždeň vyjde DVD s filmom Živý bič (1966), r. Martin Ťapák / 6. 11. 2009

 


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 28.10.2009
aktualizované: 16.11.2009